Archivy blogu

Irina (Irina) 2018

Irina pracuje jako servírka na částečný úvazek, ale je propuštěna. Téhož nešťastného dne se její manžel stane obětí vážné nehody. Je z něj mrzák a nemůže vydělávat na živobytí. Aby se postarala o svého postiženého muže, dítě i o sebe, rozhodne se pro zdánlivě jednoduché řešení – chce se stát náhradní matkou. Záhy se ovšem ukáže, že je to nepopsatelně těžké. Jak může přijmout život, který v ní roste, když jej bude muset navždy opustit? Irina postupně zjišťuje, co to znamená milovat a odpustit. Režisérka říká, že tento ženský, nikoli feministický příběh je o znovuobjevování světa skrze přivedení nového života do něj.

Vlčí dům (La casa lobo) 2018

Jižní Chile. Mladá Marie je na útěku. Podařilo se jí uprchnout z německé sektářské kolonie a úkryt nachází ve zvláštním domě, obývaném dvěma prasátky. Toto nové přátelství všechny tři nadobro změní. Tak chilské režisérské duo rozehrává svůj klaustrofobický hororový film volně inspirovaný pohádkou O třech prasátkách. Prosakuje v něm na povrch ne až tak vzdálená, temná a potlačovaná kapitola chilské historie. Využívají přitom pro celovečerní film zcela ojedinělých animačních přístupů, jako je animace velkoplošných nástěnných maleb či lidských loutek v životní velikosti. Napětí a nejistotu umocňují četné proměny a rozklad čehokoliv, co se ve filmu objeví. Nadto jej autoři koncipují, jako by se odehrával v jediném dlouhém záběru. Zcela ojedinělým, experimentálním celovečerním filmem vyvolávají ducha skutečné a hrozivé Kolonie Dignidad (tedy Důstojnost“), kterou po desetiletí, pod ochrannou rukou Pinochetova režimu, řídil bývalý nacista Paul Schäfer. Ten je díky archivním materiálům ve filmu přítomný coby hlas vypravěče.

Rémi sans famille (Rémi sans famille) 2018

Desaťročný Rémi bol ešte bábätko, keď ho jedného dňa našli samého pri kostole. Ujala sa ho dobrá žena, ktorá ho vychovala, no keď sa jeho adoptívna rodina dostala do problémov, otčim sa rozhodol, že ho odvedie do sirotinca. Cestou stretli pána Vitalisa, potulného muzikanta, ktorý malého Rémiho od jeho otčima kúpil. Spolu s Vitalisovym verným psom a nezbednou opičkou sa vydali na cestu Francúzskom, počas ktorej sa Rémi naučil písať a čítať, objavil svoj výnimočný spevácky talent, a spoznal radosti i strasti potulného života, ľudskú zlobu, ale i silu priateľstva a lásky. A jedného dňa i pravdu o svojom skutočnom pôvode…

Host (L’ospite) 2018

Jedno zimní odpoledne se Guidovi v milostném záchvěvu přihodí událost, která smete ze stolu jeho představu o spokojeném životě a vnese pochybnosti do jeho vztahu s přítelkyní Chiarou. Cestou do lékárny, kam se vydali pro pilulku proti početí, Guido naznačí, že by ji možná neměli použít. Chiaře tak nezbývá než přiznat své narůstající pochybnosti o jejich vztahu. Je to začátek krize a Guido je záhy nucen sbalit si kufry a odejít. Ale kam? Nedokáže být sám a tak požádá své rodiče a nejbližší přátele, aby mu poskytli útočiště. Ocitá se v roli ztroskotance stěhujícího se z jednoho gauče na druhý a zároveň v neobvyklé pozici svědka cizích životů a spletitých vztahů.

Číšník (The Waiter) 2018

Snímek Číšník, inspirovaný skutečnými událostmi z New Yorku konce 80. let minulého století, je charakterovou studií člověka, která se odehrává v současných Aténách. Existenční thriller plný zvratů vypráví příběh o vraždě z pohledu profesionálního číšníka jménem Renos, který vede prostý, poklidný a do posledního detailu naplánovaný život. Tento samotář a zanícený pozorovatel lidí, který úzkostlivě dodržuje své každodenní rituály, se nevědomky zaplete do záhadného zmizení svého souseda Milana. Blonďák a Tzina, dvě pochybné existence, jež s Milanem pojilo vzájemné pouto, zatáhnou Rena na zběsilou jízdu, která obrátí jeho dosavadní život vzhůru nohama a postaví jej před zásadní rozhodnutí. Zatímco se začne s těmi dvěma pomalu sbližovat, tenká hranice diskrétnosti se bortí. Dokáže Renos dotáhnout věci do zdárného konce?

Šelmy (Les Fauves) 2018

Kdesi na jihu Francie si Laura a její sestřenice Anne užívají horké, vlhké a lenivé letní dny na táboře. V noci, za zpěvu cvrčků, se teenageři kradou ven ze svých stanů, aby se mohli muchlovat v autech. Proslýchá se, že ve křoví číhá divoké zvíře – přestože je slyšet a cítit, zahlédnout se dá jen zřídka. Tomuto zvířeti je kladeno za vinu zmizení několika mladých lidí. Všichni mají nervy na pochodu, a to včetně Laury, která se rozhodne vyřešit záhadu mizející mládeže na vlastní pěst. Přitom narazí na místního spisovatele, který ji děsivým způsobem fascinuje.

Hora (The Mountain) 2018

Amerika padesátých let minulého století. Od chvíle, kdy byla jeho matka zavřena do ústavu, žije Andy ve stínu svého stoického otce. Rodinný známý dr. Wallace Fiennes zaměstná introvertního mladíka jako fotografa, který má dokumentovat lékařovo putování po psychiatrických ústavech, jehož cílem je obhájit stále kontroverznější operační zákrok zvaný lobotomie, už tehdy v mnoha státech zakázaný. Když Andy s postupem času nahlédne pod pokličku lékařova života i kariéry, začne se ztotožňovat s pacienty v ústavech. Po příjezdu do kalifornského horského městečka, které se stává centrem hnutí New Age, se setkají s nekonvenčním francouzským léčitelem, požadujícím lobotomii pro svoji vlastní dceru Susan.

Edmond (Edmond) 2018

Všichni známe Cyrana z Bergeracu. Jak ale hra vznikla? Kde vzal tehdy neznámý inspiraci? Paříž, konec 19. století. Mladý Edmond žije v chudobě a snaží se napsat dobrou divadelní hru. Jednoho dne se mu ale naskytne příležitost připravit text pro známého herce. Má to ale jeden háček – vše musí být napsané a nazkoušené za pár týdnů. Inspirace naštěstí čeká za rohem! Kostýmní komediální drama o vzniku jedné z nejhranějších divadelních her.

Úžasná prasata (Die fabelhafte Welt der Schweine) 2018

Skrze mnohé pozoruhodnosti, o nichž jsme tušili jen málo, odhalíme, jak se prase stalo jedním z nejpočetnějších a nejrozšířenějších savců planety… Prasata mají tuhý kořínek a díky tomu patří mezi nejúspěšnější savce na světě. Prase domácí známe všichni. Na naší planetě jich spolu s námi žije více než miliarda všelijakých druhů. Nenechte se však ošálit jejich skromnými projevy chování a plnoštíhlou vznešeností. Disponují vlastnostmi, kterým teprve nyní začínáme přicházet na kloub. Rypák jim neslouží jen jako nos. Díky neobyčejné obratnosti zastoupí další končetinu. Prasata jsou také daleko chytřejší, než si myslíme. V některých úkolech předčí psy a vyrovnají se šimpanzům. Jen těžko je něco zaskočí. Nevěříte?

Odvrácená tvář Paříže: Záhada v Elysejském paláci (Mystère à l’Élysée) 2018

Madeleine je hrdá na svého syna, který pracuje jako poradce prezidenta v Elysejském paláci. Jednoho dne se však společně stanou svědky vraždy a Madeleine začne syna podezírat, že je členem spiklenecké organizace…