Archivy blogu

Rabín a zloděj (The Frisco Kid) 1979

Píše se rok 1850 a nový rabín Avram Belinski míří na hřbetě svého koně z Philadelfie do San Francisca, přičemž jediné co ví je, že Kalifornie musí být nedaleko New Yorku. Tom Lillard, bandita a zlodějíček, ještě nikdy rabína neviděl. Ale dobře pozná, kdy člověk potřebuje trochu pomoci. A dovést tohohle panáčka do Friska celého dá hodně práce a přinese spoustu potíží se zákonem, indiány i bandou nelítostných zabijáků.

Rozzlobená jednotka (Odd Angry Shot, The) 1979

Na pozadí krvavých válečných událostí ve Vietnamu se odehrává příběh šestice mladých australských vojáků, kteří uprostřed džungle přišli o své sny. Snímek pokrývá delší časový úsek, což umožnilo filmařům působivě ukázat život před, v průběhu a těsně po skončení vietnamské války. Na pohnutou dobu nahlížíme očima skupiny mužů, kteří se přidali k australským jednotkám bojujících v Asii. Jejich nadšení a přesvědčení, že nasazují životy za správnou věc, po čase vezme za své a z naivních mladíků, kteří byli zvyklí užívat si života plnými doušky, se stává jednotka rozzlobených vojáků.

Hezký Štědrý večer (Hezký Štědrý večer) 1979

Televizní komedie o tom, že přípravy tohoto svátečního večera mohou mít někdy i více než dramatický průběh… Na Štědrý den dopoledne se tatínek měl s malým synkem vypravit na chatu a cestou se zastavit pro maminku , která ještě musela do práce. Jenže ztřeštěný tatínek při všech těch balíčcích, zavazadlech a kufrech zapomněl milého Honzíčka doma. Když to se ženou zjistili, vrátili se domů. Jenže mezi tím objevila chlapečka sousedka , která měla klíče od bytu. Donutila svého muže , aby na sousedovic chalupu dítě odvezli. A kolotoč zmarněných cest nekončí… A tak nakonec si divák může povzdechnout – to by se dnes, v době mobilů, stát nemohlo!

Sedm kilo pro Králíčka (Sedm kilo pro Králíčka) 1979

Malá televizní komedie vypráví příběh jednoho manželství. Paní Králíčková si neustále hlídá svou váhu a počítá kalorie, jenže trápí hladem i svého manžela. A tak se jednoho dne na radu svého kolegy Králíček rozhodne předstírat, že má milenku. Doufá totiž, že žena bude žárlit a přestane s dietami. Takže zatímco žena odjíždí do lázní, aby tam zhubla, manžel je obletován a vykrmován svou svobodnou kolegyní Majkou, výtečnou kuchařkou. Co ale nastane po návratu paní Králíčkové domů?

I jako Ikaros (I… comme Icare) 1979

Kdesi, v nejmenované zemi, je spáchán atentát na prezidenta Marca Jarry ve chvíli, kdy byl zvolen na další funkční období. Vyšetřovací komise dojde po roce k závěru, že šlo o čin vyšinutého osamoceného střelce Karla-Erica Daslowa, který bezprostředně po činu spáchal sebevraždu. Ideálně vyřešený a uzavřený případ. Jediný člen komise, prokurátor Henri Volney, muž s všeobecně velkou autoritou, odmítne zprávu podepsat. Ve zprávě byly, podle něho, zamlčeny některé zcela zásadní skutečnosti. Je zmocněn ve vyšetřování pokračovat. Se skupinou blízkých spolupracovníků shromáždí všechny amatérské filmy a fotografie, které byly v inkriminovaném čase nasnímány. Kam se to dívají bezprostřední svědci atentátu? Proč otočili hlavy na opačnou stranu? Zdá se, že střelec nebyl sám. A pokud je střelců víc, pak se jedná o spiknutí. Všechny temné síly, které měly zájem na tom, aby byl prezident zabit, vyvinou na Volneye a jeho skupinu tlak na ukončení vyšetřování, ale marně. Na rozdíl od svědků, které je snadné odstranit… Zápletka filmu ne náhodou připomíná atentát na amerického prezidenta , s nepřímými odkazy na Warrenovu komisi apod. Politický thriller ukazuje i známé experimenty profesora Stenleyho Milgrama zaměřené na poslušnost vůči autoritě“, které prováděl na počátku šedesátých let na Yaleské univerzity v USA.

Jaguár žije! (Felino, El) 1979

Jaguár – jméno tajného agenta, před nímž se třesou zločinci od Španělska až po Hongkong. To on se pouští do boje s nebezpečnou narkomafií, okouzluje krásné ženy a zatáčky horských silnic projíždí tou nejvyšší rychlostí. V boji muž proti muži používá karate a věří jen svým instinktům! V klasickém akčním filmu uvidíte vedle Christophera Lee (Muž se zlatou zbraní), Josepha Wisemana (Dr. No) a Donalda Pleasence (Žiješ jenom dvakrát) i hlavní dámu Bondovek Barbaru Bachovou (Špion, který mě miloval) a Capucine (Stopa Růžového pantera) s Johnem Hustonem (Casino Royale).

Modrá planeta (Modrá planeta) 1979

Ing. Štěpán Pavlík je konstruktérem v oboru tvarování v měřící a spojovací technice a touží se stát kosmonautem… Nepříliš jasný a přehledný příběh je vyprávěn v křečovitě nadsazené stylizaci. Projev některých představitelů má viditelně ironizující podtext, což jen zvyšuje celkový zmatek, protože studio film prezentovalo jako oslavu československo – sovětské spolupráce při kosmických letech.

Holubník (Holubník) 1979

Lyricky laděná črta z vesnického prostředí, jejímž hrdinou je vesnický kluk Vojta . Letní čas tráví Vojta škádlením s kamarádkou Lenkou . Vojta je milovník přírody i místního ptactva. Není mu proto jedno, když chce soused Škvor , kterému jde jenom o majetek, zbořit dědův holubník, v němž se zrovna usídlili rorýsi. S obranou holubníku mu pomůžou také trampové a Škvorova dcera Marcela …

Kdo přichází před půlnocí (Kdo přichází před půlnocí) 1979

Historie jedné loupeže v českém kriminálním filmu o ukradeném milionu a cestě, která vedla k dopadení lupičů. Lupiči ukradli z družstevní dodávky milion korun! Zlodějská banda se však nepohodne a tak není jisté, kde peníze skončí…

Historky z Ražické bašty (Historky z Ražické bašty) 1979

Černočerná letní nos, šumění lesa a šplouchání vody. Joska Vejr, po pás ve vodě, zápasí v té tmě s kluzkým, mrštným tělem ryby. Otec Vejr na břehu rybníka té vzrušující bitvě přihlíží, soustředěn na ni a zároveň na lesní pěšinku. Cvičené ucho pytláka zachytilo cosi, co do téhle noci rybářského dobrodružství nepatří. Drobný pokyn, smluvené znamení a Joska je z vody venku, úlovek bezpečně skryt před bystrým zrakem toho, jehož jméno ti dva uhodli dříve, než se skutečně objevil. Přítel osobně, nepřítel z povolání – baštýř Václav Jareš. Baštýř a pytlák, to nejde dohromady, během let se z jejich střetů stal téměř sport. Pytláci Vejrové nebyli nikdy chyceni při činu, a baštýř Václav své léčky násobí, precizuje. Přesto je tu jakási nevyjádřená, pečlivě opatrovaná, velmi hluboko schovaná nitka porozumění vášni otce Vejra a jeho syna Josky. Není to obhajoba pytláctví, ale snad sympatie ke klukovinám dospělých mužů, k zápalu pro věc, k úsilí, s nímž se tito dva mužové, trochu komičtí ve vážnosti svého počínání, plíží nocí v rybníku a s dětinskou radostí z něho kradou ryby. I tentokrát bude baštýř Václav Jareš oklamán, i tentokrát bude mít tak trochu vztek, že Vejry nechytil při činu, a znovu si umíní, že se to příště už musí podařit. Tolik chápavé lidskosti je schováno v drobných příbězích z okolí Ražické bašty, kolik jsme ji zvyklí vyčíst z díla Jaroslava Haška, podle jehož povídek byl také tento pořad natočen. Autorům se podařilo tuto velejemnou strunku nejen ponechat napnutou tak, jak to Hašek v předloze udělal, ale dokonce vyladit ji k tónům, jež z obrazového zpracování vytvořily malý koncert. Příroda kolem jihočeských rybníků, pestrá a podmanivá jako lidé, kteří u nich žili, citlivý výběr herecký představitelů, v jejich podání český humor dostává své typické zabarvení a zní nám s trochou jízlivé kousavosti i bodré laskavosti.