Archivy blogu

Mláďata (The Brood) 1979

Frank Carveth se obává o duševní zdraví své bývalé manželky a jeho dopad na jejich šestiletou dceru. Jednoho dne je učitelka jeho dcery Ruth napadena dvěma znetvořenými dětmi ve školce, což Carvetha vede k odhalení souvislostí mezi sérií vražd, bouřlivým vztahem s bývalou ženou, radikální psychoterapeutickou sektou a tajemným doktorem Raskinem. Hrozba děsivých a nebezpečných bytostí se stále více přibližuje a Carveth musí udělat vše pro to, aby ochránil sebe i svou milovanou dceru.

Rovnice o jedné krásné neznámé (Rovnice o jedné krásné neznámé) 1979

Osmnáctiletého Borka a stejně starou Lenku čeká maturita a také svatba, mají se rádi a navíc je Lenka těhotná. Jejich rodiče již tak nadšení nejsou, hlavně Borkova maminka, zvlášť když zjistí, že nastávající snacha trochu kulhá. Nezáleží na tom, že jen dočasně, po malém úraze. Ve skutečnosti je to pro ni příležitost dát najevo strach z toho, co jejího syna čeká. Postupně, jak přibývá konkrétních a docela přízemních problémů, otevírají oči úžasem i oba dosud bezstarostní nastávající novomanželé.

Kořist (Kořist) 1979

Televizní zpracování románu francouzského spisovatele, představitele naturalismu vypráví o zbohatlém handlíři Saccardovi a jeho rodině. Renata , křehká a naivní žena šlechtického původu, se provdá za vypočítavého obchodníka Saccarda a domnívá se, že z lásky zachránil její čest. Saccard má z prvního manželství syna Maxima , žena se do něj zamiluje a stane se jeho milenkou. Obklopena nelítostnými dravci, kterým jde jen o majetek, nic netušící Renata je postupně obchodníkem a jeho sestrou obrána o všechno…

Šampion (The Champ) 1979

jako životem zklamaný boxer, který se musí vrátit do ringu, aby nepřišel o syna… Malý J. T. vyrůstá u svého otce na dostihové dráze. Otec přezdívaný Šampion, který patřil před sedmi lety k boxerské špičce, po nepovedeném zápase odešel z ringu a nyní se potácí mezi sebelítostí, alkoholovým opojením a bezhlavým sázením. J. T. ho však zbožňuje a svými dětskými silami se snaží držet tátu nad vodou. Jejich láskyplný vztah naruší chlapcova matka, která syna po narození opustila a nyní se ho snaží získat zpět. Šampion potřebuje dokázat, že je schopen synka finančně zajistit, a tak mu nezbývá, než se po letech vrátit do ringu a pokusit se o životní výkon.

Prokletí Salemu (Salem’s Lot: The Movie) 1979

Zlověstné události svedou dohromady spisovatele fascinovaného starobylým domem na kopci, uhlazeného obchodníka se starožitnostmi , jehož znalosti sahají daleko za staré harampádí a antikvářova záhadného bledého společníka v Prokletí Salemu. Drastický horor, při kterém tuhne krev v žilách, podle Kingova románu natočil .

Svatební skandály slečny Juliány (Svatební skandály slečny Juliány) 1979

Do slavnostního ticha v obřadní síni zazní nevěstino hlasité ne. Než se svatebčané vzpamatují, je nevěsta, slečna Juliána Navrátilová , pryč. Zhrzený snoubenec však nemůže na krásnou nevěstu zapomenout. Jeho maminka prosí svého bratra Jana , aby z titulu strýčka klukovi domluvil. Dr. Jan Honzík je starý mládenec, domnívá se, že je naprosto imunní vůči ženským lstem a manželskému štěstí. Nicméně dívka, která už dvakrát řekla svému snoubenci v obřadní síni ne, vzbudí jeho zvědavost…

Kdo bručí v base (Porridge) 1979

Vězeňská komedie navazující na populární stejnojmenný britský televizní seriál z let 1974-77.Norman Stanley Fletcher a Lennie Godber jsou poměrně spokojenými sezónními obyvateli jednoho z anglických kriminálů. Jejich další spolubydlící Oakes však myslí jen na útěk. K tomu potřebuje, aby Norman získal souhlas ředitele věznice k uspořádání fotbalového utkání s týmem populárních herců, po němž by zmizel v autobuse hostů. Plán vyjde tak dokonale, že i Norman a Lennie se nedopatřením přimotají do autobusu a mají problémy s nepozorovaným návratem do vězení.

Jedničky má papoušek (Jedničky má papoušek) 1979

Byla jedna škola. A do té jednoho dne zavítal papoušek Bořivoj a získal pro sebe všechny jedničky. Děti – žáci – to přece nemohou nechat jen tak, a proto se Eva a Petr vypraví do tajemné exotické země papoušků. Šplhounství, opakování starých pravd, honbu za známkami bez ohledu na skutečné znalosti a vědomosti – prostě papouškování – to se snaží v této hudební komedii s humornou nadsázkou autoři pranýřovat.

Amatér (Camera Buff) 1979

Nahlédnutí do vlastní duše přes oko kamery. Jeden z vrcholů polského Kina morálního neklidu… Ve filmu Amatér dokonale využil vlastní dlouholeté zkušenosti z natáčení dokumentárních snímků. Formálně strohé dílo s mnohými významovými podtexty vypovídá o probuzení člověka z dřímoty šedivého nenáročného života a zároveň o ztrátách, které toto rozběhnutí se k novým, dosud netušeným hodnotám přináší. Film vypráví o nijak výjimečném třicátníkovi, pro kterého je osudové setkání s kamerou výzvou k zamyšlení nad svým životem. Přístroj ho doslova přinutí vidět skutečnost v nové perspektivě, ostře a kriticky. Jeho závěrečná zpověď do vlastní kamery svědčí o tom, že vidí ve svém životě smysl a bere za něj odpovědnost. Sám Krzysztof Kieślowski říká: Kamera nutí hrdinu definovat sama sebe. Naivka z Wielic začal tím, že chtěl kamerou zachytit rodinné chvíle a končí náročným výkladem světa, dokonce sebeinterpretací.“ Na strhující podobě filmu má výrazný autorský podíl vynikající v hlavní roli.

Ffolkes (North Sea Hijack) 1979

Dve ropné plošiny v Severnom mori obsadili teroristi vedení prešibaným zločincom Kramerom (Anthony Perkins), ktorí sa vyhrážajú ich potopením – ak do dvanástich hodín neodstanú nekresťansky veľké výkupné, ktoré požadujú! Keďže by to znamenalo stratu miliardy libier a asi 600 ľudských životov, britská vláda nemá veľa alternatív, a tak poverí pekelne excentrického špeciálneho agenta Rufusa Ffolkesa (Roger Moore) – neznáša mačky, pohŕda ženami a z času na čas zachraňuje svet – a jeho drsných mužov, aby sa o teroristov postarali! A rozhodne s nimi pritom nemusia zaobchádzať v rukavičkách…