Archivy blogu

Chladna zrána (Chladna zrána) 1983

Ivan Urbánek a Eva Matalová v hlavních rolích příběhu o spalující touze, které okolnosti nepřejí. František Mašát odjíždí domů na opušťák. Těší se na svou mladou ženu a chce si s ní doma užít. Netuší ovšem co ho doma čeká. Jeho dovolenka se shoduje s termínem annenské zábavy a rodinná pohoda je silně narušena přítomností cizí rodiny, která přijela na návštěvu. Mnoho lidí, málo místa a po své ženě toužící František…

Cesta na Borneo (Cesta na Borneo) 1983

Miloš Kopecký v hořké televizní komedii.Ten titul voní dálkami: Borneo – zrovna vidíte tu zvlněnou exotickou cestu někam daleko, nesmírně daleko. Jenomže nejde jen o dálky cestovatelské, ale i o dálky zcela jiné: o vzdálenost jednoho člověka k druhému. A není pak vůbec důležité, měříme-li takovou vzdálenost kdesi ve vzdálené zemi nebo u nás doma v kuchyni. Protože i tam může být vzdálenost od jednoho člověka k druhému nikoli jen metr dvacet od stolu ke kredenci, nýbrž nepočítaně sedmi mil nevědění, neslyšení a zapomnění… Ať je to však jakkoli a kdykoli, každý z nás cítí vždycky jen na míru vlastního srdce. Tak i mistr kuchař Václav Gregor , smutná mladá žena Ludmila Křimická , Václavova dcera Vladěna , Mirek , prostě všichni v příběhu autora , který režijně nastudoval v roce 1983 . Podívejme se tedy na příběh Václava Gregora, dříve lodního kuchaře, dnes zakotvivšího v kuchyni malé pražské hospůdky.

Cesta na krvavé pole (Cesta na krvavé pole) 1983

Pôvodná televízna hra o Jozefovi Ignácovi Martinovičovi, ktorý podvplyvom ídeí francúzskej buržoáznej revolúcie výrazne ovplyvnil politickú situáciu v Uhorsku na sklonku 18.storočia. Bol doktorom filozofie a teológie, spisovateľom, dvorným chemikom, ale aj dobrodruhom, ktorý sa pokúsil využiť ohlas revolúcie vo svoj prospech, za čo ho napokon popravili.

Bráška (Bráška) 1983

Hrdinou tohoto příběhu je Kryštof , který už nechce být jedináčkem. Moc by si přál mít sourozence, touží po bratrovi, se kterým si bude hrát. Když se mu však narodí sestřička Janička, vůbec se mu to nezamlouvá. Je nespokojený, odmítavý, žárlí a rodiče ( a ) jsou z jeho postoje nešťastní. Změnit názor mu nakonec pomůže kamarádka Romana …

Byt je vykraden, maminko (Byt je vykraden, maminko) 1983

Malá televizní komedie o komplikovaných manželských vztazích.V hotelu, kde tráví dovolenou, se po letech setkávají dva kamarádi z vojny – Ivan a Jirka . Zatímco Jirka s manželkou Zuzanou se stále špičkují a hádají, Ivan žije se ženou Helenkou v naprostém klidu a pohodě. A tak Ivan navrhne Jirkovi a jeho ženě, aby s nimi strávili několik dní v jejich bytě, a poučili se, jak žít jako klidný a vyrovnaný pár, jenže…

Bola som z olova (Bola som z olova) 1983

Hra o zmysle ozajstného priateľstva. Za ochrnutou kolegyňou dochádzajú do nemocnice denne jej spolupracovníčky a svojim entuziazmom a príkladom strhnú aj pacientkinho manžela, ktorý o zlepšení zdravotného stavu pochyboval a dokonca si prechodne našiel i novú priateľku.

Poslední bitva (Le Dernier Combat) 1983

Černobílá postkatastrofická sci-fi, prvotina Luca Bessona, z nedaleké budoucnosti, kde společnost se totálně zhroutila. Lidé žijí v malých koloniiích v pouštích, kteří mezi sebou urputně válčí primitivními zbraněmi. Osamělý hlavní hrdina (Pierre Jolivet) se setká v opuštěném městě s doktorem – intelektuálem a oba odolávají nájezdům mohutného vousáče (Jean Reno). Doktor skrývá v jedné místnosti i dívku, se kterou hrdinu seznámí… Zajímavé je, že v celém filmu se vlastně vůbec nemluví (nepočítáme-li pokus o vyslovení pozdravu). Pokusy vousáče dostat se do nemocnice připomínají humorné animované grotesky.

Pasáček z doliny (Pasáček z doliny) 1983

V roce 1947 jsou v beskydských horách stále ještě patrné stopy po válce. Desetiletý chlapec například pravidelně pase krávy na louce vedle zničeného německého tanku. Chlapec nemá tatínka a jeho matka slouží u sedláka. Proto se o malého pasáčka stará většinou jeho děda. Kluk nechodí do školy, je zvyklý jen pást krávy a v zimě štípat dříví. Jednoho večera potká v lese dvě tajemné postavy. Myslí si, že je to král skřítků se svým písařem, protože právě takovou pohádku mu vyprávěl děda. Ve skutečnosti jsou to však banderovci, kteří si s místním starostou domlouvají přechod svého oddílu a rabování ve vesnici… Baladický snímek natočil na motivy románu Ladislava Fukse František Vláčil v roce 1983.

Snadný zisk (Easy Money) 1983

V zásadě neexistuje nic, co by mohlo zastavit Montyho nezřízené pití, obžerství, lásku k hazardním hrám, cigaretám a vůbec jeho všeobecné řádění a ponocování. Nic kromě možnosti zdědit miliony po své tchýni paní Monahanové. Ale nic není zadarmo – Monty musí totiž celý jeden rok sekat latinu. Myslíte, že to zvládne? A myslíte, že se při tomhle povedeném filmu pořádně zasmějete? Odpověď na druhou otázku je jasná – rozhodně ano!

Výlet do mladosti (Výlet do mladosti) 1983

Lyrický obrázok zo života študentov. Romantický príbeh prvej študentskej lásky videný očami spomienok starnúceho spisovateľa. Národný umelec Štefan Králik sa v posledných rokoch svojho života popri divadelnej tvorbe venoval aj práci pre televíziu. Výlet do mladosti sa odohráva v prostredí súčasnej triedy maturantov, ktorí si pozvali na besedu známeho spisovateľa. Krátko pred jeho príchodom sa však odohrá niečo, čo je v rozpore s mienkou väčšiny o morálke. A tak z plánovanej oficiálnej besedy je zrazu úprimná, otvorená výmena názorov, v ktorej sa spisovateľ stáva jedným z aktérov príbehu. Príbehu, ktorý sa jemu samému prihodil pred päťdesiatimi rokmi.