Archivy blogu

Poslední slovo (Poslední slovo) 1995

Na motivy pohádky O hloupém Honzovi vznikl komediální příběh o princezně, naplněné vlastní důležitostí, zvyklé na to, že jí všichni na zámku musejí dávat zapravdu. Až jednou při námluvách, které sama vyhlásila a dokonale připravila, pochopí mnoho důležitých věcí… Princezna Karin je pěkně domýšlivá. Spolkla všechnu moudrost a svými radami své okolí pěkně trápí. Představte si, že chce zalévat tulipány modrým inkoustem, aby květy byly modře zbarvené. Nebo nařídí zahradníkovi, aby spadané listí pěkně nalepil zpátky na stromy, protože nemá ráda podzim. Jednoho dne se Karin rozhodne, že se bude vdávat. Má ale podmínku – nápadníka si vybere v slovním souboji. A ten, kdo bude mít poslední slovo, stane se jejím manželem. V podhradí žije mladík Jens se svým otcem a dvěma bratry ( a ), kteří se právě vrátili ze studií. Pochopitelně po princeznině vyhlášení se oba bratři chystají na zámek. Jenže neuspějí. Zato Jens, ten má vtipu i rozumu na rozdávání…

Ghost in the Shell (Ghost in the Shell) 1995

V blízké budoucnosti se korporátní sítě dostávají až ke hvězdám, elektrony a světlo proudí vesmírem. Pokrok v komputerizaci však ještě nevyhubil národy a etnické skupiny…“ V roce 2029 jsou počítačové implantáty v kyborgicky upravených tělech samozřejmostí a Japonsko se stalo jedním velkým městem, které je zasíťováno tokem informací. Vyšetřovatelka Motoko, napůl člověk, napůl stroj, řeší případ zločinné umělé inteligence, která vznikla v počítačové síti zvláštní obdobou evolučních procesů. Následuje nejen mocenský boj nadnárodních organizací, ale také boj o hranice těla, ducha a soustrojí… Mimo je Ghost in the Shell bezesporu nejslavnější filmová adaptace na základě komiksové předlohy vůbec. Dle anime z konce 80. let autora a ilustrátora ji natočil režisér , který se rovněž postaral o povedené pokračování snímku, zvané . Původní dílo z roku 1995 na jednu stranu vydatně čerpalo z tzv. kyberpunku, literárního směru, který ustanovili spisovatelé jako Bruce Sterling, či . Na stranu druhou ale Ghost in the Shell zásadním způsobem ovlivnilo další, podobně laděná díla, jako , , , či . Ošii se scenáristou s detailní bravurou vykreslili realistický svět až znepokojivě blízké budoucnosti, v níž se odvíjí hypnoticky pojatý příběh o samé podstatě lidskosti, při němž si nelze nevzpomenout na dědictví uměleckých sci-fi jako či . Na svébytném výrazu existenciálního filmu se zásadním způsobem podepsal rovněž hudební skladatel , jehož skladby, v čele s Making of a Cyborg, jsou neopakovatelnou ukázkou směšování tradice a moderny. To platí i pro výtvarné ztvárnění Ghost in the Shell, dobově pokrokové, snoubící kreslenou animaci s digitálními efekty. O kultovním postavení snímku svědčí fakt, že roku 2017 vznikl v mezinárodní koprodukci hraný remake stejného jména, stejně jako existence bobtnající franšízy, která zahrnuje filmy, televizní minisérie, komiksy či počítačové hry.

Vánoční skřítci (The Christmas Elves) 1995

Příběh s názvem Vánoční skřítci je o ševci Hansovi a jeho pomocnících. O skřítcích, kteří by moc chtěli pomáhat samotnému Santa Klausovi. Nenechte si ujít možnost zasmát se společně s námi nad touto nadčasovou klasickou pohádkou o ševci, o neposedných, roztomilých skřítcích a o jejich rošťárnách a povedených žertících!

Ve jménu cti (In Pursuit of Honor) 1995

V době hospodářské krize, ve 30. letech 20. století řeší americká armáda pod velením generála Mac Arthura otázku likvidace kavalérie z důvodu náročnosti zásobování koní a jejich nahrazování v jiných armádách tanky. Skupina kavaleristů, která má zajistit likvidaci cca 500 koní, po masakru první stovky odmítne splnění rozkazu a zbývajících 400 koní se rozhodne zachránit. Pronásledováni armádou pak stádo ženou napříč Spojenými státy od mexické po kanadskou hranici, více než 2000 mil. Film je inspirován skutečnými událostmi.

Ďábel v modrém (Devil in a Blue Dress) 1995

Vyhodili ho z práce. Nemůže splácet hypotéku na dům. Soukromý detektiv Easy Rawlins je na dně. Začne hledat ženu, kterou nikdo neviděl. Daphne Monet je ďábel v modrém, dáma, která sice slušně platí, ale vybírá si velkou daň. V jejích patách se plíží vraždy, vydírání, lži, brutální praktiky policistů a špinavá politika. Easy naskočil do rozjetého vlaku, ze kterého není úniku.

Lháři (Bad Company) 1995

Seattle. Černý ex-agent CIA Nelson Crowe přijme místo u vysoce specializované malé společnosti, vyřizující pro vlivné koncerny tu nejšpinavější práci: vydírání, vyhrožování a podplácení. Crowe se brzy shodne s úkoly, jež se příliš neliší od těch, které plnil dosud. Vyhovuje mu protřelý šéf Grimes i fascinující a nekonečně prohnaná kolegyně Margaret Wellsová, která se brzy stane jeho milenkou. V lukrativní práci pro koncern Curl Industries, pro nějž mají koupit soudce nejvyššího soudu, si však každý ze zúčastněných začne hřát vlastní polívčičku. Ve smrtící hře, kde pracuje každý sám pro sebe a všichni proti všem, začne Crowe ztrácet půdu pod nohama. Existují totiž i lidé, pro které není morálka a cit jenom prázdným pojmem…

V poslední chvíli (Nick of Time) 1995

Do Los Angeles přijíždí vlakem daňový poradce Gene Watson s dcerkou Lynn. Byl v San Diegu na pohřbu manželky, která zemřela dříve, než se s ním stačila rozvést. Tohoto nenápadného muže si na nádraží vytipují dva policejní agenti Smith a Jonesová, zmocní se Lynn jako rukojmí a pohrozí otci, že ji zabijí, jestliže neudělá to, co po něm požadují – během půldruhé hodiny má zavraždit Eleanor Grantovou, guvernérku státu Kalifornie. Děj se odehrává v prostředí moderního, kde probíhá předvolební akce nic netušící političky. Gene Watson se dlouho marně pokouší uniknout z nastražené pasti, pak ale pochopí, že i on patří de facto mezi spiklence Podaří se mu zabránit nejhoršímu?

Cyborg Cop III (Cyborg Cop III) 1995

Dvaja detektívi a jedna televízna reportérka bojujú o záchranu sveta. Postavili sa proti mocnej spoločnosti, ktorá vyrába z ľudí poslušné, bezcitné roboty… Detektívi Saint Sebastian (Frank Zagarino) a Max Caily (Bryan Genesse) z Federálnej polície Spojených štátov dostanú finančne lukratívnu ponuku: vypátrať televíznu novinárku, ktorá odcudzila vo firme Delta Tech dôležitú dokumentáciu. Reportérka Evelyn však v skutočnosti odhalila, že tím doktora Phelpsa nelegálne experimentuje so študentmi. Preto z laboratória odniesla materiály s úmyslom preskúmať, čo sa za podozrivým experimentom skrýva. Na úteku sa náhodou zoznámi so Saintom a Maxom, a začnú jej pomáhať, bez toho, aby vedeli, že ide o ženu, ktorú majú prenasledovať. Keď preskúšajú celé pozadie prípadu, začnú s ňou pátrať spoločne. V ich záujme je odhaliť a znemožniť zločinecké experimenty, ktoré menia študentov na zabijakov. Je jasné, že to nebudú mať vôbec ľahké a sami sa dostanú do veľkého nebezpečenstva.

Johnny zapíná rádio (Destiny Turns on the Radio) 1995

Julian sa vracia do Las Vegas, aby našiel svoje dievča Lucillu a vyzdvihol si podiel z úspešnej lúpeže. Keď sa jedného dňa preberie v nevadskej púšti, práve svitá a po ceste sa blíži Plymouth Roadrunner z roku 1969. Za volantom sedí čudácky Johnny Destiny. Juliana odvezie do Las Vegas, kde skutočne nájde svoje dievča. Tá však už žije s mocným majiteľom kasína Tuertom, ktorý sa milenky nemieni vzdať. A ako by to všetko ešte nestačilo, Julianov komplic Harry o peniaze z lúpeže prišiel. Zobral mu ich neznámy muž a ušiel. Náhoda? Určite nie!

Dámská jízda (Boys on the Side) 1995

Jane (Whoopi Goldberg) je lesbička, Robin (Mary-Louise Parker) je nakazená AIDSom a tehotná Holly (Drew Barrymore) práve udrela trochu silnejšie svojho sfetovaného milenca. Všetky tri sa stretnú a všetky tri majú jedno spoločné – utekajú pred svojou minulosťou. Pália za sebou všetky mosty a vydávajú sa na cestu cez celé Spojené štáty. Nad ich spoločnou domácnosťou bez mužov sa však čoskoro začnú stahovať temné mraky.