Archivy blogu

Kterak Honza ze zámku utekl (Kterak Honza ze zámku utekl) 1986

Honzu už nebaví pracovat a žít v bídě. Chtěl by žít na zámku a mít se dobře. Kouzelný dědeček mu toto přání splní. Když Honza díky kouzlu porazí zlého obra, dá mu král princeznu za ženu. Honza se však brzy začne na zámku nudit. Princezna na něj nemá pro samé povinnosti čas, král nejraději hraje kuličky a vládnutí přenechává rádci , který jej bezostyšně okrádá…

Klobouk, měšec a láska (Klobouk, měšec a láska) 1986

Pohádka o malém Mukovi, jemuž důvtip, zvídavost a odvaha pomohou vyřešit dávný spor mezi čarodějkou a nadutým králem a získat princeznino srdce… Muk byl sirotek a ještě k tomu malého vzrůstu, ale byl milý a dobrosrdečný. Nikoho neměl, a tak se ho ujala čarodějka Enenké, které kdysi zlý král zahubil syna. Mukovi se zalíbila jedna princezna, a tak se vydal do služby k jejímu otci. Na cestu ho čarodějka vybavila kouzelnými dary – měšcem, v němž peníze neubývaly, a kouzelným kloboukem. Kdo si ho nasadil na hlavu, rázem se ocitl tam, kde si sám přál… Na motivy literární předlohy německého klasika vznikla pohádka plná pěkných písniček. Podle scénáře ji v roce 1986 natočila režisérka , která do hlavních rolí mládence Muka a čarodějky Enenké obsadila a .

Ona to musí mít (She’s Gotta Have It) 1986

Tři muži z Brooklynu, Greer, Jamie a Mars, jsou všichni milenci Noly Darlingové. Nikoliv však postupně, ale najednou. Jednoho dne Nola dostane nápad všechny své muže pozvat na společnou večeři… Převážně černobílý snímek představuje sondu do života černošské dívky žijící nevázaným sexuálním životem. Výstižněji – Nola je závislá na sexu. Režisér Spike Lee (ve filmu si zahrál postavu Marse Blackmona) se snaží v dokumentárním stylu odvyprávět příběh hned z několika vypravěčských úhlů, přičemž se nevyhýbá ani poněkud odvážnějším erotickým záběrům.

Sladká svoboda (Sweet Liberty) 1986

Spisovatel Michael Burgess předal práva na svůj bestseller o americké revoluci. Do městečka přicházejí filmaři, aby natočili filmovou adaptaci a události dostanou najednou rychlý spád. Režisér a producent neustále mění scénář, Michaelova matka věří, že je v její kuchyni ďábel, problémy s přítelkyní a svérázná kráska Faith, to všechno udělá Michaelovi ze života blázinec.

Zločiny srdce (Crimes of the Heart) 1986

Tragikomedie z intimního života tří sester, které se setkávají u příležitosti narozenin jedné z nich. Odhalí se překvapivé epizody z jejich života, staré prohry, nové touhy a sny. Jsou to tři různé světy, které se navzájem snaží pochopit. Hvězdné trio hollywoodského nebe – , , – rozehraje koncert, který zaujme každého. Zločiny srdce, to je Amerika všedních dnů s nevšedním zážitkem.

Lakomá Barka (Mean Barka) 1986

Animovaný film, který vznikl podle známé pohádky Jana Wericha z jeho knížky Fimfárum. V Dejvicích žijí samí lakotové a největší držgrešle je Barka, která schraňuje slupky od buřtů a šije z nich záclony, nedívá se do zrcadla, aby se neopotřebovalo nebo si chtěla nechat vrtat koleno, aby nemusela platit za vlak. Jednu noc zabil učitel Barce prase, protože neměl čím nakrmit svoji rodinu. Barka si myslí, že prase samo pošlo, přesto má podezření a jde si to očíhnout k učiteli domů. Tam ovšem spadne a vypadá to, jako by se zabila. Učitel ji odnese ke Kubátovi do stodoly. Kubát si myslí, že Barka mu krade obilí a začne ji tlouci. Kubát se zachová stejně jako učitel a Barky se zbaví. Ona však druhý den už zase chodí po návsi.

Svědectví čarovného zvonu (Svědectví čarovného zvonu) 1986

Tradiční příběh ze starobylé Číny vypráví o mistru zlatníkovi Čangovi , který vytvořil ten nejkrásnější a nejvzácnější šperk. Po jeho krádeži přichází k soudci Li , aby odhalil pachatele. Chytrý soudce využije důmyslného nápadu, v němž hraje hlavní roli čarovný zvon stejně tak jako velký strach zloděje. Koho nakonec prozradí? Pohádka o tom, že lež má krátké nohy a každého dostihne spravedlivý trest, natočil v brněnském studiu

Takhle to děláme v Moskvě (Twist Again à Moscou) 1986

V Sovětském svaze je blaze a v Moskvě obzvlášť. Igoru Tatajevovi bylo blaze do té doby, než do hotelu, kterému šéfuje, přijel jistý Boris Pikov , pověřený Stranou, aby zkontroloval, zda hotel běží podle všech socialistických zásad. Běda všem, jestli najde jen jedinou láhev kapitalistického koňaku! Igor se při snaze zamaskovat všechny nekalosti, které se v hotelu dějí, pěkně zapotí. Už jenom přestěhování z nejlepšího apartmá, ve kterém bydlí se svou rodinou, je pořádná fuška. Nemůže se ale přece mít líp než kterýkoliv řádný občan Sovětského svazu. A právě v tuhle šílenou dobu se v hotelu zničehonic zjeví Igorův švagr Jurij , který právě prchá před KGB.

Ztřeštěné léto (One Crazy Summer) 1986

Demi Mooreová a John Cusack jsou hvězdami romantické komedie režiséra Savage Steve Hollanda z roku 1986 o jednom úžasném létě, kdy se mohlo stát cokoliv a také se to stalo. Sedmnáctiletý Hoops McCann hraje podle rodinné tradice košíkovou a doma si samozřejmě přejí, aby šel na vysokou se sportovním stipendiem. Jenže on se chce stát umělcem a přihlásí se na designérskou školu na Rhode Island, kde ovšem musí pro přijímací pohovor odevzdat milostný příběh, který sám napíše a ilustruje. A to je problém, protože Hoops ještě nikdy zamilovaný nebyl. Proto mu jeho nejlepší kamarád George nabídne, aby s ním jel na prázdniny do Nantucket, kde prý jsou mraky krásných koček. Slibuje Hoopsovi, že tam určitě najde inspiraci pro svou školní práci. A má pravdu – právě v Nantucket se mladík setkává s půvabnou, citlivou Cassandrou, která ho skutečně inspiruje k tomu, aby se vydal za svými sny. Ona sama touží po dráze zpěvačky a textařky, ale musí své plány přes léto odsunout, protože je třeba zachránit dědečkův dům, jemuž hrozí konfiskace.

Šaty až na zem (Šaty až na zem) 1986

Ríšovi je právě osmnáct let a k narozeninám dostane od svého kamaráda neobvyklý dáreček – krásnou dívku Janu . Co si však s dívkou počít ráno, když se domů z letní dovolené vracejí rodiče ( a ) i jeho současná přítelkyně ?