Archivy blogu

Vražedné hry (The Manhattan Project) 1986

Paulu Stephensovi se trochu vymkl školní projekt z rukou. V jeho rámci ukradl z laboratoře plutonium a postavil si malý jaderný reaktor. Teď má přibližně jedenáct hodin, než zjistí jestli je jeho projekt funkční. Pokud ano, znamená to jistou smrt pro všechny v okruhu deseti mil.

Hlava plná slunce (Hlava plná slunce) 1986

Hra na životní motivy velkého plzeňského herce Vendelína Budila. Vedle retrospektivy čerpá z Budilova pozdního věku, kdy se vlivem okolností vrací na scénu plzeňského divadla. Co zde nalézá? Především nové potvrzení hereckých kvalit, které jakoby nepodléhaly zákonům stárnutí. Nalézá i zadostiučinění, jistou satisfakci za rány a ústrky, které musel snášet jako odstraněný divadelní direktor a prachmizerně placený penzista, vydělávající si na živobytí v místním muzeu. Nalezl v divadle i staré lásky, či vzpomínky na ně, ale i staré nenávisti a chuť intrikovat. Inscenace představuje Budila jako jednu z našich největších hereckých postav, která celým svým silným talentem směřovala a byla předurčena pro Národní divadlo, aniž této mety dosáhla ve smyslu kmenového herectví.

Rad (Rad) 1986

Cru Jones je nejrychlejší a nejtalentovanější jezdec BMX ve svém městečku. Když se Duke Best, majitel společnosti Mongoose Bicycles, rozhodne uspořádat závod na téměř nezdolatelné trati zvané Hells Track, Cru usoudí, že je jeho osudem zúčastnit se závodu, který nabízí finanční odměnu ve výši 100 000 dolarů. Cru však netuší, že Duke zorganizoval závod jako reklamní trik, aby propagoval svého vlastního špičkového jezdce Barta Taylora, a začne dělat vše, co je v jeho silách, aby Cruovi zabránil v účasti v soutěži. Situace se ještě více zkomplikuje, když se Cru dozví, že se akce koná ve stejný den, kdy má skládat přijímací zkoušky. Musí se tedy rozhodnout mezi budoucností na vysoké škole a závodem, v němž má jen mizivou šanci na úspěch.

Grófinka (Grófinka) 1986

Televizní přepis stejnojmenné povídky se odehrává v období po první světové válce. Kapitán Bendl navštíví policejního radu s problémem. Dostal za úkol vyšetřit autora anonymů údajně šifrovaných vyzvědačských zpráv. Rada ale tyto anonymy nepovažuje za závažnou věc, narozdíl od Bendlova nadřízeného, plukovníka . Plukovníkův nastávající zeť kapitán Bendl má starosti. Nejen že se ještě nechce ženit, ale ještě má řešit tyto hloupé anonymy. Bendl v baru podlehne flirtu půvabné komtesy Ester a zjistí, že anonymy psala ona…

Flotila (Flotila) 1986

Příběh o Magellanově plavbě s cílem objevení nové cesty do Tichého oceánu začíná v Seville v roce 1519. Magellan sám ví, že to bude velmi nebezpečná cesta, protože mapa, kterou vlastní, je založena pouze na hypotézách. S tímto faktem však neseznámí velitele ostatních lodí. Jeho situace je ztížena i tím, že on sám, Portugalec, velí španělským důstojníkům. V průběhu času mezi nimi narůstají tragické rozpory. Důstojníci brzy pochopí, že plují do neznáma a chystají vzpouru. Konfrontace sil pro Magellana skončí vítězstvím, ale samotná vzpoura je potlačena s nebývalou krutostí. Magellanova touha objevit novou cestu se po nevýslovných útrapách podaří, obeplul celý svět a podal empirický důkaz, že země je kulatá, ale cena byla vysoká…

Dívčí nápravná škola (Reform School Girls) 1986

Nezletilá Jenny (v době natáčení šestnáctiletá Linda Carol) řídila při loupežném přepadení auto svého přítele a skončila v dívčí polepšovně. Ji i její novou kamarádku, traumatizovaného sirotka Lisu (dětsky nevinná Sherri Stoner, která byla modelem pro Disneyho Malou mořskou vílu a Krásku z Krásky a zvířete!) tu čeká teror matrónovské vrchní dozorkyně Edny (famózní neherečka od Boha Pat Ast) a šikana atletické mužatky Charlie (herecky debutující punkrocková zpěvačka Wendy O. Williams), které vyvrcholí krvavou vzpourou. Klasický WIP (Women In Prison) snímek 80. let.

Drahá tetičko (Drahá tetičko) 1986

Komedie vypráví o romantické tetičce , která náruživě miluje staré české filmy a své životní problémy a starosti se snaží řešit podle jejich vzoru. Žije se svým synovcem ve staré chátrající vile, která je jejím jediným majetkem. Finanční prostředky na opravu si chce opatřit výhodným sňatkem na inzerát. Rozhoduje se mezi dvěma nápadníky, jejichž úmysly však nejsou nezištné…

Domácí lékař (Domácí lékař) 1986

Hypochondrie a samoléčitelství je oblíbeným koníčkem určité části našich občanů. Kam až vede tato amatérská snaha domácích mediků, o tom hovoří komedie … Nádražák Jedlička běhá po doktorech, protože se chce ulít“ z práce. Předstíráním nemoci chce přelstít lékaře , což se mu nepodaří. Kolega mu slíbí starou knihu Domácí lékař, podle níž se dá nemoc nasimulovat, a on se do ní ponoří. S nastudovanými vědomostmi pak dává rady kolegům a hlavně kolegyním. Právě kolegyně Váchová i Lidunka jeho nemoci uvěří a začnou o něj pečovat…

Dokonalý muž, dokonalá žena (Dokonalý muž, dokonalá žena) 1986

a v malé televizní komedii o vztazích mezi mužem a ženou.Muž a žena – odvěké, věčné, nevyčerpatelné a znovu překvapující téma. Kolik autorů je už zpracovalo a na kolikero způsobů. Stejně rozmanitě, jako toto velké životní téma prožívá každý z nás. Zatímco osudy jednoho by stěží vystačily na krátkou větu, druhého v tomto směru vydají na pěkně košatý román či mnohadílný seriál s nespočetnými reprízami. Ať s vyzněním psychologickým či spíše zabíhajícím do grotesky… Libuše Šafránková a Josef Abrhám vám představí několik úsměvných pohledů do tajů věčně napínavého spolužití muže a ženy v malé televizní komedii z roku 1986 podle scénáře a v režii , jenž se i na tu sebesrdceryvnější životní situaci dokáže podívat v nadsázce a s úsměvem.

Devadesát jedna bílých koní (Devadesát jedna bílých koní) 1986

Letní filmový příběh vypráví o klukovském fanfaronství a rivalitě, která dá vzniknout přátelství. Příběh je zasazený do jihočeské vesnice, kam přijíždí Petr na prázdniny s rodiči. Petrův otec jezdí závodně rallye, a tak je i pro chlapce svět motorů vším. Hned první den se Petr střetne s Pavlem, synem správce státního statku, kde chovají koně. A jejich rivalita vrcholí nerovným, ale napínavým závodem auto versus kůň.