Archivy blogu

Rošťák Beaumarchais (Beaumarchais, l’insolent) 1996

Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais byl synem hodináře. Vynikající spisovatel, jehož hra Barbier ze Sevilly měla neobyčejný úspěch. Neobyčejný člověk sebejistý, opovážlivý a odvážný vedl život plný skandálů, milostných afér i špionážních misí. Král nad ním držel ochrannou ruku, zatímco on bojoval proti parlamentu. Tvrdil, že členům parlamentu více záleží na ochraně svých privilegií, než na pravdě. Nahlas a veřejně hlásal: už máme dost bezvýznamných ministrů, kteří se tváří, že nám vládnou a přitom se sami neumí ovládat. Už máme dost nařízení s královskou pečetí a uvrhování do věznic z tajných důvodů. Nemáte pocit, že Francie je už z tolika klamání unavená? Aby se vykoupil z vězení a trestu, v jehož důsledku nesměl vykonávat své povolání, používat své jméno, zastávat veřejné funkce a uvádět své hry, stal se tajným agentem francouzského krále. Celý život byl podporovatel a příznivec lidských práv, který participoval na psaní Deklarace o nezávislosti. Způsob jeho života však byl plný kolizních srážek, bouřlivých peripetií a dní strávených ve vězení…

Padělek (Kounterfeit) 1996

Hercule et Sherlock (Hercule a Sherlock) 1996

Všechno začalo jednoho večera v přístavu. Štyři zloděje chytili policajti a zabavili jim škatulku s penězi. Akci vedl Antoine Morand, obchodník, jehož obchody mu jednou vynesou dvacet let basy. Možná ten okamžik nastal právě teď, protože policajti ho dali uvěznit. Ostatním Antoineovým kumpánům se, naštěstí, podařilo utéct. Patří k nim Bruno, milý člověk, ale mozek má jako malá mořská mušle, déle Daniel a fešák Vincent. A právě poslední dva dostali zvláštní úkol: když Antoine ve vězení při sledovaní televizi zjistí, že kdosi vycvičil dva psy – Sherlocka a Hercula _ na vyňuchání peněz, rozkáže jim tyto psy ukrást. Antoineova škatule s bankovkami totiž skončila ve skladu, kde je odhadem asi desettisíc absolutně stejných škatulí…

Cesta k lásce (Love, etc.) 1996

Nesmělý bankovní úředník Benoît se přes inzerát seznámí s Marií. Ta se pak stane vrcholem milostného trojúhelníku, do kterého je zapletený Benoîtův kamarád Pierre.

Velký tyran (Big Bully) 1996

Jako dítě vyrůstal David Leary v Minnesotě, ve městě Hastings. Byl to malý a bázlivý kluk, pro kterého byl každý den utrpením. Jeho smrtelnou úzkost spolehlivě a důsledně vyvolával školní rváč a výtržník Roscoe Bigger, přezdívaný Fang (což je česky Tesák nebo Pazour). Na nic jiného se Fang tolik netěšil jako na Davida a na to, jak mu z každého dne udělá ze života peklo fyzickým i psychickým mučením. Jenže všeho do času, jak se říká. Jednoho dne totiž Fang ukradl během návštěvy muzea měsíční kámen a David si svou pomstu opravdu vychutnal, když ho prozradil a vyslal ho tak na expresní cestu do polepšovny. Krátce na to se pak David s rodiči odstěhovali do Kalifornie a vše se zdálo ukončenou kapitolou. O dvacet let později se David jako úspěšný spisovatel do rodného města vrátil, aby tu na pozvání školy, do které chodil jako kluk, učil angličtinu. Překvapený David se tu setká se svou dětskou láskou Victorií, která na škole také učí a dokonce by se s ním ráda setkala. Jenže Davidovo štěstí netrvá dlouho. Tedy jen do okamžiku, kdy se setká s učitelem školních dílen, kterým není nikdo jiný než Roscoe. Přestože už to dávno není ten starý Fang, Davidův strach se vrací. V dětském domově sice zlomili Fangova vzpurného ducha, takže je z něj od té doby vyměklá a ztracená existence, jenže to David nevnímá a tak je vlastně jediný, kdo se dnes Roscoea bojí. A to dělá bývalému tyranovi nesmírně dobře. Pocit, že dokáže někomu nahnat strach, mu dodá ztracené sebevědomí, zvedne náladu a dokonce mu dodá energii, aby zachránil své krachující manželství. Hůř je na tom ovšem David, který se opět stává obětí nečekaných kanadských žertíků a tentokrát už nemůže jít a žalovat řediteli, že mu Roscoe ubližuje. Ale je vůbec pachatelem oněch žertíků Roscoe?

Jak ukrást bizona (American Buffalo) 1996

Filmová adaptace jedné z nejlepších amerických her – Donny Dubrow je majitelem ošuntělého starožitnictví a každý den přemýšlí nad tím, jak na něčem trhnout opravdové terno. Ne že by snad doufal, že se mu to někdy povede, ale dělá to už pěkných pár let a tak je to spíš o zvyku než o čemkoliv jiném. V troufalých plánech je podporován starým kamarádem Teachem, který se odmítá smířit s tím, že to nejlepší už má za sebou. Ti dva se hádají takřka nepřetržitě, ale když zjistí, že Donny zřejmě prodal pod cenou opravdový poklad, sadu cenných mincí s motivem bizona, neváhají ani vteřinu a začnou vymýšlet konspiraci, která by je k mincím mohla znovu dovést.

Poslední dny Frankieho Flye (The Last Days of Frankie the Fly) 1996

Frankie je nerespektovaný muž, pracující v mafiánském gangu. Ovšem ustavičně přemýšlí o lepším místě a pomstě. Jednoho dne potkává Margaret, bývalou pornoherečku. Zamiluje se do ní a snaží se jí dostat z vlivu jejího šéfa Sala. Ať to stojí, co to stojí…

Prsten a řetěz (Prsten a řetěz) 1996

Princ Dominik trápí svého otce nechutí k ženění natolik, že jej král dá zavřít do staré věže. Ve vězení objeví prince vodní víla Aneta a je uhranuta mladíkovou krásou. Svým nejnovějším objevem se pochlubí příteli džinovi Létavcovi . Ten však víle oponuje, že nejkrásnějším stvořením je dcera císaře princezna Budúr , která odmítá všechny nápadníky. Magické bytosti přivedou svoje favority k sobě, aby mohly porovnat jejich půvaby. Netuší však, že tímto osudovým setkáním způsobí, že se do sebe princ Dominik a princezna Budúr zamilují.

Irma Vep (Irma Vep) 1996

Uznávaný režisér a scenárista natočil kultovní celovečerní snímek, pojmenovaný podle hrdinky němého filmového seriálu z roku 1915 záludné, démonické i svůdné lupičky šperků. V této zvláštní hře s pravidly a povahou kinematografie do současné Paříže přijíždí skutečná hongkongská herečka , aby ztvárnila Irmu Vep v adaptaci upírské klasiky. Tehdejší hvězda akčních filmů je vtažena do chaotického natáčení pod vedením vyhaslého režiséra nové vlny Reného Vidala . Ten si stejně jako zbytek štábu není zcela jist tím, co a proč dělá, a produkce je od počátku odsouzena k neúspěchu. Assayas vytvořil nejen film o filmu, ale také o stavu a problémech v branži. A zároveň stvořil vizuálně úchvatnou poctu slavnému dílu.

Záře (Shine) 1996

Otec Davida, Peter, podivín a despota, ač nemá odpovídající hudební vzdělání, učil Davida od dětství hře na klavír a z Davida rostl slibný klavírista. Peter má zvláštní způsoby a rodině vládne silnou rukou. Když se mu na jedné soutěži zdá klavír rozladěný, udělá tam výstup a demonstrativně odvede Davida domů ještě před vyhlášením výsledků. Člen poroty Ben Rosen přinese Davidovi až domů Zvláštní cenu za odvahu, protože David hrál velice těžkou skladbu, což Peter přijímá rozladěně a odmítá Rosenovu nabídku, že bude Davida učit jako mimořádný talent zdarma. Nakonec však Davida k Rosenovi přece jen dovede. Zanedlouho David vyhraje celostátní soutěž a dostane nabídku studovat v Americe. Rodina nemá peníze ani na cestu, ale akce se ujme opět Rosen. David hraje na různých akcích a na jedné z nich se seznámí se známou starší spisovatelkou Katherine Susannah Prichardovou. S ní zůstává v kontaktu až do její smrti. David se těší na studium v Americe, ale Peter v poslední chvíli rozhodne, že nikam nepojede. David zatrpkne, ale dále se věnuje hudbě. Brzy je mu však jasné, že bez dalšího studia se nikam nedostane a bez vědomí otce se zkontaktuje s Královskou hudební školou. Získá stipendium a přes otcův odpor odjíždí studovat do Londýna. Na jeho dopisy otec neodpovídá a oba se tím trápí, ani jeden však nechce ustoupit