Archivy blogu

Malý Jakub (Mały Jakub) 2016

Citlivě natočený režijní debut Mariusze Bielińského se odehrává ve dvou časových rovinách. V té první, současné, žije introvertní Jakub sám ve svém bytě a jeho život se skládá pouze z chození do práce a pobytu doma. Po návratu z práce si několikrát všimne, že máslo v ledničce se nachází jinde, než ho do ní včera dával. Zjistí, že v jeho nepřítomnosti v bytě tajně přebývá malý kluk, který mu hodně připomíná sebe samého, když byl ještě dítě. Druhou rovinou je návrat do minulosti, kdy jsme svědky Jakubova neutěšeného dětství, vyrůstání a tvrdé práce s krutým a zlým otcem a chvíle klidu s jediným blízkým člověkem – Jakubovou babičkou. Melancholickou náladu filmu s prvky magického realismu podporuje krásná kamera a hudební doprovod.

Na půli cesty (Halfway) 2016

Film Na půli cesty vypráví příběh nedávno propuštěného vězně , který čelí konfliktu přetrvávajících vazeb na svůj starý gang a zároveň se snaží přizpůsobit životu v podmínce jako jediný černoch v konzervativním bělošském farmářském městečku na Středozápadě.

Dean (Dean) 2016

Dean je mladý ilustrátor a spisovateľ žijúci v Brooklyne, ktorý sa snaží vyrovnať s nedávnou stratou svojej matky. Zároveň sa rozišiel so  snúbenicou Michelle , lebo sa necítil na manželstvo a zrušil svadbu, ba dokonca odmietol vrátený prsteň. Nerozumie si ani so svojím vlastným otcom Robertom , ktorý chce predať rodinný dom a smútiť nad stratou milovanej osoby v samote na predmestí. Strata matky a rozchod s bývalou snúbenicou bránia Deanovi sústrediť sa na tvorbu. Keď mu prácu na novej knihe zablokuje smútok, odletí z New Yorku do Los Angeles na svadbu priateľa Bretta a zároveň navštívi reklamnú agentúru dot.com, ktorá prejavila záujem o jeho kresby. V Los Angeles sa Dean stretne so starými priateľmi a spolužiakmi z univerzity. S Ericom a Beccou diskutujú o práci, živote, manželstve, absolvujú vernisáže, výlety, plážový volejbal. Zároveň do Deanovho života vstúpi nová žena, Nicky , do ktorej sa zamiluje, alebo si aspoň myslí, že by ju mohol ľúbiť. Keď sa jej zdôverí o svojich neúspešných zásnubách a smrti matky, Nicky sa prizná, že je vydatá, ale s manželom žijú oddelene. Dean sa vráti do New Yorku, dokončí novú knihu a zmieri sa s otcom, ktorý sa medzitým presťahoval do lepšieho bytu v meste. Otec však odmieta nadväzovať nové kontakty a spoločensky žiť, pretože, ako tvrdí, aj po smrti manželky je stále ženatý“. Je však možné, že nabudúce už neodmietne pozvanie od majiteľky realitnej kancelárie Carol a nadviaže novú známosť. Dean ich už videl, ako spolu kráčajú po ulici…

Cézanne a já (Cézanne et moi) 2016

Přátelství dvou velikánů světové kultury a Paula Cézanna.Znali se od školních lavic a jejich přátelství bylo svázáno mladickou revoltou, talentem a láskou k umění. Společně snili o slávě a velkém umění. Paul Cézanne byl bohatý, Emile Zola chudý. Opustili rodný jih, aby dobyli Paříž a sdíleli touhu po sebevyjádření s ostatními umělci Montmartru. Pijí absint, spí s krásnými modelkami, vysmívají se maloměšťáctví i akademismu, na čas se rozešli, znovu sešli, aby se nakonec přece jen ztratili“ jeden druhému. Cézanne vyčítal Zolovi, že ho využil a mnohé z jeho života popsal ve svém románu. Podle Zoly však naopak psaní románu vyžaduje autorovu odvahu na každé stránce. Emile Zola se stal slavným spisovatelem, nemá nouzi o peníze, Paul strádá otcovým odmítáním, chudobou pod spalujícím provensálským sluncem. Nikdy se nepřestali mít rádi, ale jak říká jeden z nich … v lásce se zrada dá odpustit, v přátelství nikoliv…“

Vzestup robotů (Nova: Rise of the Robots) 2016

Závod týmů technologických inovátorů, kteří se snaží zkonstruovat dokonalého robota záchranáře… V roce 2013 se na předměstí Miami na závodní dráze výzkumné agentury amerického ministerstva obrany sešlo šestnáct týmů z celého světa, aby zde postavily roboty, kteří by mohli pomoci zachraňovat životy při různých neštěstích. Jejich soupeření je strhující, velmi vyčerpávající, nervózní a frustrující zároveň. Pokud se vývojářům povede sestrojit opravdu funkční záchranné roboty, mohla by být stejná technologie využita ke konstrukci robotů, kteří by pomáhali s péčí o seniory, malé děti, kteří by za nás uklízeli, kteří by zcela změnili naše životy. Realita je zatím jiná a vývojáři mohou být zaskočeni zdánlivě malichernými problémy, které jejich snažení vrátí na začátek.

Budoucnost se neptá (New Life) 2016

Film zkoumá vzestupy a pády života a lásky a ukazuje nám, že v dobrých i zlých časech lze k životu přistupovat s nadějí a příležitostí pro něco nového. Milující se pár, který překonává vzestupy, pády a nečekané situace, které na ně život vrhá. Ben potkal Avu v sedmi letech, když stála na jeho příjezdové cestě. Jak spolu oba putují životem, dojde k tragédii, která ohrozí celou jejich budoucnost.

Christmas List (Vianočný bozk pod imelom) 2016

Isobel Grayová je mladá módna návrhárka, ktorá pricestuje do mesta Fall River v Oregone, známeho ako dokonalé vianočné mestečko“, keď jej priateľa, módneho návrhára Bretta Bishopa , náhle služobne odvolajú. Isobel si prinesie svoj zoznam vianočných prianí – zbierku sviatočných tradícií, ktoré si priala zažiť už od detstva. Vianoce sa blížia a Isobel stretne Jamieho Houghtona , atraktívneho miestneho podnikateľa a dobrovoľného požiarnika, ktorý jej s radosťou pomôže pri plnení jej vianočných prianí, ale zároveň v nej vyvolá neistotu, či je Brett naozaj ten pravý“.

Bolšoj (Bolšoj) 2016

Julia vyrastá v drsných podmienkach malého baníckeho mestečka, ktoré jej ponúka len málo príležitostí na žiarivú budúcnosť. Jej pohybové nadanie však náhodou objaví bývalý hviezdny tanečník, vďaka ktorému získa šancu ukázať svoj talent na prijímacích skúškach do prestížnej baletnej školy. Tých najlepších na konci štúdia a rokov tvrdej driny čaká najvyššia méta- slávny Boľšoj teatr.

To je vražda, napekla: Záhada broskvového koláče (Murder, She Baked: A Peach Cobbler Mystery) 2016

Pekařství Hannah Swensenové je ve městě Eden Lake vyhlášené pro svoje čokoládové sušenky. Když najde mrtvolu své hlavní konkurentky Melanie, stává se Hannah okamžitě v tomto případu hlavní podezřelou. Aby očistila své jméno, musí opět začít pátrat na vlastní pěst…

Informátorka (Die Informantin) 2016

Thriller o žene, ktorá sa ocitne medzi dvoma mužmi na opačných stranách zákona.Aylin má kvôli svojmu divokému životnému štýlu policajný záznam a jej sny o kariére sú v troskách, keď jej ambiciózny policajt z protidrogového Jan ponúkne možnosť vymazať hriechy minulosti. Nebude to však jednoduché – jej úlohou bude získať dôveru obchodníka s drogami Musaba. Aylin s Musabom hrajú nebezpečnú hru, poháňaní na jednej strane nedôverou, no na druhej vzájomnou príťažlivosťou. No i vzťah Aylin a Jana začína byť viac ako len čisto pracovný…