Archivy blogu

Pomsta hospodyně (The Maid) 2016

Mladá studentka se po semestru na kolejích vrací domů a těší se na svou rodinu. Série znepokojivých událostí ji však přinutí k zoufalému hledání viníka. Podezření padá na služebnou její rodiny, netuší ovšem, že jejich propojení je mnohem pevnější, než by se mohlo zdát.

Šance pro Emmu (Emma’s Chance) 2016

Vzorná středoškolačka Emma se náhodou připlete k partě spolužáků, kteří se na cestě ze školy hecují, kdo přeleze plot ranče, kde chovají koně. Věci se trošku zvrtnou, a když dorazí policie, je to právě Emma, kterou zadrží, ostatním se podaří včas zmizet. Emma nikoho neprozradí a přijme trest v podobě veřejně prospěšných prací, které má vykonávat právě v ranči Red Bucket, kde se starají o nemocné a týrané koně. Ranč vede obětavá Susan se dvěma zaměstnanci – Kevinem a Lexi. Emmě se práce na ranči brzy začne líbit, spřátelí se s koněm Chance, který jí viditelně dává přednost před všemi ostatními, a když minou tři týdny jejího trestu, dochází na ranč dobrovolně dál, stará se o zvířata a začne se učit jezdit právě na Chanceovi. Ranč má ale finanční potíže. Susan obtížně shání peníze na jeho provoz od donátorů a odolává nabídce Wade Thomsona, o kterém se ví, že skupuje koně s vadami na aukcích a prodává je se ziskem do Mexika. Lexi se rozhodne zúčastnit jezdecké soutěže, v níž je hlavní cena dotována deseti tisíci dolary, a tajně doufá, že byt ranč mohla zachránit…

Ignác z Loyoly (Ignacio de Loyola) 2016

Film prináša veľmi ľudský pohľad na svätého Ignáca z Loyoly – zakladateľa jezuitov, prezývaného aj svätcom druhej šance.“ Je prenikavým a napínavým príbehom skutočného muža, vojaka, opakovane hľadiaceho smrti do očí. Vykresľuje jeho transformáciu z výbušného vojaka žijúceho v nerestiach, prechádzajúceho skúškami, zranením, väznením, ale aj výsluchom španielskou inkvizíciou, na Božieho bojovníka, mysticky prežívajúceho Božiu prítomnosť. Jeho vrcholné dielo – Duchovné cvičenia“ – pomohli v priebehu storočí nespočetnému množstvu hľadajúcich pochopiť svoje miesto a urobiť životné rozhodnutie.

Ombra a básník (Ombra e il poeta) 2016

Rocková opera, ve které si chce Icaro splnit dávný sen a stát se básníkem. Na scénu pak ale dorazí zvláštní Ombra, která ho v mládí znala, a obrátí mu život naruby.

5 October (5 October) 2016

Příběh muže, který se jednoho dne rozhodl opustit svou rodinu. Jeho putování je zachyceno deset let poté, co se vydal na cestu. Ta je pro něho útěkem, způsobem, jak se vyhnout závažnému rozhodnutí a jak se zbavit dvoukilového nádoru na obličeji, který se neúspěšně pokouší zakrýt plnovousem. Jsou to úniky před sebou samým, před strachem, před nesnesitelnými situacemi, počasím i každodenním hledáním místa na přespání. Jeho zdraví mu však neustále připomíná tíživou skutečnost – že čeká na operaci, která může mít fatální následky.

Král Belgičanů (King of the Belgians) 2016

Král Belgičanů je právě na státní návštěvě v Istanbulu, když se dozví, že se jeho země rozpadla. Musí se okamžitě vrátit domů, aby zachránil své království. Sluneční bouře ale způsobí, že vzdušný prostor je kompletně uzavřen a komunikace nefunguje. Žádná letadla. Žádné telefony. S pomocí britského filmaře a tanečnic z bulharského folklórního souboru se králi a jeho doprovodu podaří utéct přes hranice. Inkognito. Tak začíná odysea napříč Balkánem, během níž král objeví skutečný svět – a své pravé já.

Ostrov snů Rudolfa Nurejeva (Rudolf Nureyev. Island of His Dreams) 2016

Film se zabývá častými cestami legendárního ruského baletního tanečníka do Turecka v letech 1980–1990 a zkoumá jeho vztah k této zemi, která mu byla ozvěnou domova (a matky), které nesměl navštívit od doby, kdy v roce 1961 zůstal na Západě, až do roku 1987. Film obsahuje příspěvky mnohých, kdo Nurejeva v tomto období znali – hlavně jeho dávného přítele Yasemina Pirinccioglua, který s ním spolupracoval na uvedení Šípkové Růženky“ v Istanbulu a je správcem jeho tureckého archivu – a kombinuje je s dosud nezveřejněnými soukromými filmovými záznamy pořízenými v té době.

Pup Star (Psia superstar) 2016

Malá Tiny, rozkošné spievajúce šteniatko jorkšírskeho teriéra s úžasným hlasom, dostane príležitosť predviesť svoje umenie na konkurze talentov do televíznej speváckej súťaže pre psy – Pup Star. Hneď ako postúpi do finále, unesie ju ziskuchtivý pracovník psieho útulku, aby ju výhodne speňažil. Ale s pomocou svojho nového priateľa, zrelého rockera Charlieho, sa jej podarí utiecť. Spoločne sa vydajú na neuveriteľnú cestu po svete a navštevujú ikonické mestá, kde sa zrodil alebo preslávil niektorý z hudobných štýlov. Na potulkách stretnú mnohých zvieracích hudobníkov. Citlivý baset Big Ears naučí Tiny s  pievať blues, duchovne založený chlpáč Murray jej pomáha nájsť vnútorný rytmus a Emily Rose, ovčiarka spievajúca country, ju naučí spievať zo srdca. A čo je najdôležitejšie, všetci priatelia povzbudzujú malú Tiny, aby verila v seba samu a nikdy sa nevzdala svojich snov.

Malý Jakub (Mały Jakub) 2016

Citlivě natočený režijní debut Mariusze Bielińského se odehrává ve dvou časových rovinách. V té první, současné, žije introvertní Jakub sám ve svém bytě a jeho život se skládá pouze z chození do práce a pobytu doma. Po návratu z práce si několikrát všimne, že máslo v ledničce se nachází jinde, než ho do ní včera dával. Zjistí, že v jeho nepřítomnosti v bytě tajně přebývá malý kluk, který mu hodně připomíná sebe samého, když byl ještě dítě. Druhou rovinou je návrat do minulosti, kdy jsme svědky Jakubova neutěšeného dětství, vyrůstání a tvrdé práce s krutým a zlým otcem a chvíle klidu s jediným blízkým člověkem – Jakubovou babičkou. Melancholickou náladu filmu s prvky magického realismu podporuje krásná kamera a hudební doprovod.

Na půli cesty (Halfway) 2016

Film Na půli cesty vypráví příběh nedávno propuštěného vězně , který čelí konfliktu přetrvávajících vazeb na svůj starý gang a zároveň se snaží přizpůsobit životu v podmínce jako jediný černoch v konzervativním bělošském farmářském městečku na Středozápadě.