Archivy blogu

A Million Happy Nows (A Million Happy Nows) 2016

Millau Viadukt- most v oblacích (Millau, le Viaduc de l’impossible) 2016

Stavba jednoho z nejdokonalejších architektonických výtvorů 21. století, údolního mostu v Millau, je vynikajícím příkladem, který ukazuje, jak si dokážeme poradit s výzvami přírody, chceme-li navzájem spojit lidi nebo místa, která lidé obývají. Po více než deseti letech výzkumů a přípravy plánů, po nichž následovaly tři roky vyplněné nepřetžitými stavebními pracemi, byl viadukt předán v roce 2004. Díky své délce 2460 metrů a zhruba 36000 tun oceli, z níž byla zhotovena mostní konstrukce, je most uctíván jako symbol geniality britských a francouzských inženýrů. Most dostal tvar připomínající plachetnici, a tak vyvolává dojem, jako by se vznášel na obloze.

Co skrývá darknet? (Down the Deep, Dark Web) 2016

Většina uživatelů má přístup jen k jednomu procentu všech informací nabízených na celosvětové síti. Zbytek nacházející se hluboko pod povrchem je známý jako deep web. Tedy v podstatě taková nepřístupná datová skládka vytvořená bankami, vládami a korporacemi. A pak je tu ještě jeho neviditelná část. Máme běžný internet a pak je tu něco, čemu říkáme darknet. Undergroundový systém anonymních webových stránek, které nijak nevyhledáte. Alespoň doposud, ale už se něco mění… Po léta platilo, že když jste chtěli něco dělat tajně, jako nakupovat drogy nebo kradené věci, nebylo to ve skutečném světě vůbec jednoduché. Jelikož v reálném světě se musíte sejít s prodávajícím a nějakým způsobem mu zaplatit. Darknet představuje nové tržiště, kde jsou identita kupujícího i prodávajícího a dokonce i peníze skryté nejen před donucovacími orgány, ale před kýmkoli, kdo se pokouší kriminalitu a obdobné věci sledovat. Nabízí možnosti, jak vyprat špinavé peníze, najmout si zabijáka, koupit si zbraně… Deep web mnozí využívají k pořízení falešné identity. Weby nabízejí zelené karty, řidičské průkazy i cestovní pasy. Jiným slouží ke zlověstnějším činnostem, jako je obchodování s lidmi nebo drogami. Lidi na Západě považují dark web za cosi opravdu zlého a temného a všechno na něm je ohavné. Zatímco ve zbytku světa mu vůbec neříkají darknet, ani ho nepokládají za semeniště zla. Pro ně je místem, kde mohou sdílet informace svobodným a bezpečným způsobem. Třeba pro aktivisty LGBT je jedním z posledních bezpečných přístavů. Mohou na něm být sami sebou. Na mnoha místech světa stačí být sám sebou online, aby vás zatkli. Pro takové lidi, kteří vědí, že na internetu nejsou v bezpečí, že pro ně není bezpečné posílat e-maily nebo být členem nějaké skupiny na Facebooku, mohou šifrované technologie představovat záchranu života. A dokážeme pochopit, že darknet potřebuje někdo, kdo žije v diktátorském režimu, ale v demokratické společnosti je přeci svoboda základní součástí života! Nebo ne? Ocitli jsme se snad na křižovatce mezi dvěma soupeřícími systémy vládnutí? V jednom řídí životy občanů Velký bratr a ve druhém vládnou masy?

Kyborg X (Cyborg X) 2016

V nie príliš vzdialenej budúcnosti sa odohrala katastrofa. Sofistikovaný program na výrobu najmodernejších zbraní zlyhal a samotné stroje prevzali kontrolu nad najmodernejším smrteľným arzenálom. Výsledkom je totálny kolaps nášho sveta, zničené mestá a vyhubenie 99 percent ľudskej populácie. V tejto zúfalej situácii sa mala skupinka tých, ktorým sa podarilo prežiť, pokúša o zvrátenie osudu a záchranu ľudstva.

Hranice pašeráků (Crossing Point) 2016

Mladý americký zamilovaný pár, Michael a Olivia si užívá nádhernou dovolenou v Mexiku až do chvíle, kdy je Olivia unesena drogovým dealerem. Michael musí během 12 hodin převézt obrovské množství drog do USA, jinak Olivii zabijí. Policie mu je na stopě, snaží se využít převaděče a sám poznává skrytou pravdu a odhaluje zločiny.

Tajemství malé mořské víly (A Mermaid’s Tale) 2016

Dvanáctiletá Ryan se musí přestěhovat do chátrajícího rybářského městečka za svým nevrlým dědečkem. Při průzkumu narazí na zátoku se skupinkou přátelských delfínů a tajemnou dívkou Coral, ve skutečnosti mořskou vílou. Společně se pokusí zachránit městečko před zkázou…

Svatební pochod (The Wedding March) 2016

Olivia si má brát svého kolegu. Svatbu náhodou uspořádají v hotelu, který vlastní Mick, její studentská láska. Všichni se přes to snaží přenést, dávný cit se však znovu rozhoří a svatba je ohrožena…

LBJ (LBJ) 2016

Drama LBJ se zaměřuje na politické pozdvižení, se kterým se potýkal viceprezident Lyndon Johnson , když se po událostech z listopadu 1963, kdy vražedná kulka usmrtila prezidenta Johna F. Kennedyho, ze dne na den stal prezidentem USA. Johnson vede politické bitvy s republikány i s demokraty ve své snaze uzdravit americký národ a současně si zajistit zvolení prezidentem. Klíčem k tomu mu je boj za prosazení Kennedyho historického zákona Civil Rights Act.

Zaprášená tajemství: Vražda v podkroví (Garage Sale Mystery: The Art of Murder) 2016

Jennifer Shannonová se opět objevila na místě, kde byl někdo zavražděn. Tentokrát jde o Sydney, která našla v podkroví u své matky starý zaprášený obraz. Ačkoli všechno ukazuje na dílo náhody, Jennifer je přesvědčená, že Sydney někdo zabil…Hannah a její kamarádky ze školy se rozhodly uspořádat sbírku pro zvířecí útulek. Je to jejich každoroční akce a letos se bude jednat o prodej z garáže. A vzhledem k tomu, že Jennifer a její kolegyně Dani mají s garážovými prodeji největší zkušenosti, požádaly je, aby si to vzaly na starost. Všechny matky chtějí nějak přispět, ale o prodeji z garáže nic nevědí. Jennifer souhlasí. I ostatní matky se chtějí zapojit. Kamarádka Abbey má nevlastní matku Sydney a podle všeho si spolu moc nerozumí. Sydney se ale chce zapojit, a tak hledá na půdě co by se dalo dát do garážového prodeje. S výběrem vhodných věcí jí pomáhá kamarádka Tina, která je restaurátorka a manželka malíře. Když Sydney objeví v podkroví u své matky nějaký zaprášený obraz, požádá Tinu o posouzení, protože sama se v tom nevyzná. Tina se na obraz podívá a tvrdí, že to není nic světoborného. Její výraz však vypovídá, že nemluví pravdu. A také to tak je. Je to obraz malíře z 19.století a má hodnotu určitě 100 tisíc dolarů. Poví to manželovi. Není zlodějka, ale vyřešilo by to jejich problémy s financemi. Rozčilená Hannah přijde za Jenn do práce. Sydney se v noci nevrátila domů a rodina ji může nechat hledat jako pohřešovanou až když se neobjeví do 24 hodin. Jenn hned začne s pátráním. Někdo si myslí, že Sydney mohla jet ke své matce, a tak to Jenn jede ověřit. Matce se nezdá, že by její dcera přišla a ani ji nepozdravila, ale nechá Jenn ať se jde do podkroví podívat a tam najde Sydney mrtvou. Vše nasvědčuje tomu, že šlo o nešťastnou náhodu. Abby poněkud pochybuje o tom, že by Sydney zakopla a uhodila se do hlavy. Byla tanečnice a ty jen tak nespadnou, ovládají svou rovnováhu. Zakopnutí by určitě zvládla hravě. Podle jejího mobilu se zdá, že Sydney chtěla někam volat, když spadla. Vytočila ale jen jedno číslo. Devítku. Jenn to vylučuje. Telefon ležel víc jak metr od ní. Kdyby byla po tom pádu při vědomí, měla by ho pořád v ruce. Snažila se volat dřív, než upadla. Nebyla by to Jenn, aby to hned nepověděla detektivovi Frankovi Lynwoodovi, ale Frank vůbec nepřipouští, že by to byla vražda. Jenn si však nemůže pomoci, a tak pátrá na vlastní pěst. Pak ale přijde Frank s informací, že matka Sydney mu nahlásila, že jí ukradli dva cenné cínové vojáčky. Podle ní to byl pomocník v domácnosti Sam. Dobře věděl, co mají v domě a v podkroví, kde měli i cenné obrazy. Má pořadač, kde je všechno zdokumentováno. Tinin manžel Andrew přemlouvá Tinu, aby ukradli ten obraz, který na půdě objevila. Tina nechce, je přesvědčená, že tíživou finanční situaci zvládnou…

Bitva na Sommě (Somme 1916, la bataille insensée) 2016

1. července 1916 se masy vojáků staly součástí nesmyslné ofenzívy absurdní války. S 35 kilogramy výstroje na zádech a rozkazy, aby se nezastavovali a neklesali na zem, pochodovali směrem ke smrti, jako by to bylo na běžné vojenské přehlídce. Jednoho rána zemřelo 50 000 mužů najednou. Tento film odhaluje mechanismy smrtící bitvy, která trvala 5 měsíců a nevyřešila prakticky nic. Jediným výsledkem byli mrtví. S více než milionem obětí na obou stranách boje na Sommě stály více životů než Verdun za dvojnásobek času. Unikátní archivní záběry doplňují citáty velitelů a běžných vojáků, kteří prožívali na frontě peklo.