Archivy blogu

Voyager: Nejzazší hranice (The Farthest) 2017

Tento celovečerní snímek zachycuje napínavé příběhy o lidech a významných událostech na pozadí jednoho z největších úspěchů lidstva: vesmírné mise Voyager, kterou agentura NASA spustila už před více než čtyřiceti lety. Dvojice kosmických sond, každá s menším výpočetním výkonem než mobilní telefon, využila rafinované gravitační manévry a postupně navštívila Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. Díky tomu jsme získali jedinečné záběry a data, které převratným způsobem pozměnily způsob, jakým nahlížíme na tyto fascinující planety i nespočet jejich zvláštních měsíců. Dokonce i po čtyřech dekádách letí obě sondy dál. Každá má na palubě ikonickou zlatou desku s pozdravy, hudbou a obrázky ze Země – dar pro jakékoli mimozemšťany, kteří na Voyager možná jednoho dne narazí. Voyager 1 opustil naši sluneční soustavu v roce 2012, uvedl lidstvo do věku mezihvězdných výprav a je nejvzdálenějším lidským výtvorem od Země. Až za několik miliard let Slunce spálí naši planetu na prach, sondy Voyager budou pokračovat ve svém putování a stanou se možná jediným zbývajícím pozůstatkem existence lidstva.

Dopisy z fronty (Les Gardiennes) 2017

První světová válka na francouzském venkově přináší mnoho strádání pro ženy na statku, které se musí samy o všechno postarat. Hortense s dcerou přijímají na pomoc děvečku Francine, která jim je velkou oporou. Když se ale Francine zamiluje do Hortensina syna Georgese, začne být na obtíž…Constant přichází navštívit svou matku Hortense z války. Ta je na celé hospodářství sama s dcerou Solange, nakonec se rozhodne najmout mladou pomocnici Francine. Ta je velmi pracovitá. Když se z války vrátí na nějaký čas Clovis, hodně pije. Georges se na své návštěvě zamiluje do Francine. Z fronty přijde Solange zpráva, že Clovise zajali a Constant je mrtev. Francine dostane z učení diplom a peníze a mnoho má také naspořeno. Dcera Clovise Marquerite zjistí, že si Francine dopisuje s Georgesem a žárlí. Do městečka přijedou Američané, od rodiny nakupují zeleninu, ale Georgesovi se to nelíbí. Jeho láska k Francine nabírá na obrátkách. Marquerite vyčte Georgesovi, že miluje Francine a ne ji. On ji ale má rád jako vlastní sestru. Američané u Sandrailů tráví mnoho času, starý pán jim nalévá alkohol a hostí je. Solange se zaplete s jedním Američanem a ve vesnici se o ní prý ledacos povídá. Když Georges odjíždí zpět na frontu, zahlédne Francine, kterou jeden z Američanů zrovna obtěžuje a jeho matka mu o ní nalže, že je poběhlice. Georges řekne matce, aby Francine vyhnala. Hortense chce chránit rodinu a Francine pro ni není dost dobrá. Nakonec ji propustí. Hortense řekne Solange, že Francine vyhodila kvůli ní, protože chce zachránit její čest. Francine si najde novou práci a brzy zjistí, že je těhotná. Snaží se napsat Georgesovi na frontu, ale dopisy se jí vracejí…

Dokud nás svatba nerozdělí (Le Sens de la fête) 2017

Když organizujete dokonale promyšlenou, luxusní svatbu na francouzském zámečku ze 17. století, úplně si to říká o nějaký průšvih. A když se má něco pokazit, věřte tomu, že se to opravdu pokazí a nezůstane jen u toho. Profesionální svatební agentura má na nezdary celých 24 hodin a za ty se toho může stát opravdu hodně. Zvlášť když šéf agentury z přátelství zaměstná vlezlého fotografa, kterého spíš než focení zajímá svatební pohoštění, najde záskok za kapelu, pro který je decentní zábava“ neznámým pojmem, a ženichovo půlnoční překvapení definitivně změní celou svatbu v grotesku. Komedie od režisérů filmu (2011), jejíž inspirační zdroj můžeme hledat třeba u argentinských (2014), potěší srdce každého, alespoň trochu škodolibého diváka.

Grónsko – šepot ledu (Groenland: les murmures de la glace) 2017

Kouzelný pohled na svět, který by měl zůstat zmrzlý! Jeho území je z osmdesáti procent zaledněno a jsou zde druhé největší zásoby sladké vody na Zemi. Klimatické změny a oteplování jsou na ostrově vidět víc než jinde, led taje a mizí stále rychleji. Badatel jezdí na expedice do extrémních prostředí už dvacet let. Tuhle vědeckou výpravu do končin odloučených od civilizace, do krajů gigantických ledovců inicioval, protože mu není lhostejný osud naší planety. V týmu jsou vědci i lidé vyhledávající dobrodružství, kteří jsou pro posouvání hranic poznání nezbytní. Expedice se zajímá o mechanismy, které stojí za přesuny a pohyby ledovců. Chtěli bychom se dopátrat toho, proč se v poslední době zrychlilo tempo tání grónského ledovce. Celé to natáčení v překrásném prostředí, včetně sekvencí pod vodou, byla docela divoká jízda.

Působiví obři (Big is beautiful) 2017

Náš svět je plný obrů, kteří nás plní obdivem smíšeným s úctou. My lidé jsme k těmto tvorům přitahováni jakousi zvláštní, nevysvětlitelnou silou. Všechny živočišné rody se mohou pyšnit úctyhodnými giganty, z nichž někteří mají opravdu extrémní rozměry. Největší kočkovitá šelma – sibiřský tygr – loví losy, největší představitele jelenovitých sudokopytníků na světě. Mohutnější buvol dokáže zahnat na útěk i lva, a když spolu začne zápasit dvojice hrochů, země se otřásá jako při zemětřesení. Existují opravdoví rekordmani, jako je čtyřmetrový a jedenáctitunový africký slon, ale i z něho se stane pouhý malý drobeček, když ho máme srovnat s gigantickou velrybou, plejtvákem obrovským, jehož mozek je pětkrát větší než mozek člověka. “Velikost” živočicha můžeme posuzovat podle řady různých kriterií, ale jedna věc je jistá: obři žijící na naší planetě jsou úžasní, rozmanití a opravdu krásní.

Hon na Josefa Mengeleho (Mengele, la traque d’un criminel Nazi) 2017

Byl jedním z nejznámějších nacistických válečných zločinců, neslavně proslulý svými vražednými pokusy na dvojčatech. Ale na konci druhé světové války prostě zmizel… Po dobytí Berlína sovětskými vojsky v roce 1945 Německo kapituluje. Impozantní seznam vedoucích funkcionářů nacistického režimu a dalších mučitelů koluje všemi zpravodajskými a policejními službami světa. O několik let dříve, v dubnu 1941, byl člen Waffen-SS – po zranění, které utrpěl na východní frontě – povýšen do hodnosti Hauptsturmführera a obdržel čtyři vyznamenání, včetně Železného kříže, po kterém tak dychtil. Poté byl jmenován lékařem v koncentračním táboře v Osvětimi. Během 21 měsíců, které strávil v Osvětimi, získal doktor Mengele pro svou pověst přezdívku Anděl smrti“. Navzdory celosvětovému pátrání, které vedl Mosad a Spojenci, zemřel o 34 let později v Brazílii jako svobodný člověk. Kdo byl doktor Mengele? Co dělal po válce? A proč nebyl nikdy chycen? Poslechněte si rozhovory s rodinou a s těmi, kteří ho znali.

L.A. Burning: The Riots 25 Years Later (L.A. Burning: The Riots 25 Years Later) 2017

Narataju (Narratage) 2017

Vysokoškolačka Izumi je kontaktována od svého bývalého profesora Hayamy a je pozvána do divadelního kroužku. Kdysi na střední škole k sobě tito dva měli dosti blízko, a ač se nejen Izumi snažila po celou dobu své city potlačit, musí se nyní s tím vším i okolnostmi oba dva vypořádat.

Antifašisté (Antifascisterna) 2017

Tento dokument nám odhalí, jaké motivace a názory se skrývají pod kuklami militantních antifašistů. Rok 2013, neonacisté napadají poklidnou demonstraci ve Stockholmu, v Řecku je neonacistická strana Zlatý úsvit třetí nejsilnější stranou v parlamentu. V Malmö končí antifašista Showan Shattak pobodaný v komatu poté, co jej napadla skupina neonacistů. Dokumentární portrét antifašistů z Řecka a Švédska se věnuje několika klíčovým figurám hnutí, motivacím a politickým názorům, které zastávají a věnuje se otázkám násilí a militantnosti.

Případ ztracené turistky (The Missing Tourist) 2017

Případ zmizelé japonské turistky, ke kterému došlo v roce 2014 v Severozápadních teritoriích v Kanadě, dodnes provází řada nejasností a spekulací. Vydejte se po stopách lékařky, která odešla do kanadské divočiny, a nadobro zmizela ze světa. Ačkoli bylo vyšetřování uzavřeno jako sebevražda, jsou lidé, kteří tomuto vysvětlení stále nevěří… Mladá japonská dívka Atsumi Yoshikubo vyrazila 17. října 2014 z Japonska do odlehlých kanadských Severozápadních teritorií, aby na vlastní oči spatřila polární záři. Pět dní po svém příjezdu se šla projít podél hlavní cesty, a už ji nikdo nikdy nespatřil. Napínavý snímek Případ ztracené turistky sleduje, jak postupovalo vyšetřování. Stopa vede z jižního Japonska až do divočiny na severu Kanady. Podaří se prolomit kulturní hranice a vysvětlit tuto znepokojivou záhadu?