Archivy blogu

Caveman (Caveman) 1981

Pravěký muž Atouk je vyděděnec svého kmene. Společně s Larem proto kolem sebe vytvoří novou skupinu složenou jen ze ztracených existencí. Atoukovi však značně komplikuje život láska k Laně, krásné družce náčelníka, který ho vyhnal z tlupy.V komedii z období pravěku se v hlavní roli jeskynního muže Atouka představí Ringo Starr (bývalý člen legendární skupiny The Beatles). Atouk touží po krásné, ale povrchní Laně, družce fyzicky impozantního tyranského despoty Tondy, který stojí v čele jejich kmene. Poté, co je společně se svým kamarádem Larem vyhnán, chytne se Atouk bandy složené z nejrůznějších ztracených existencí. Mezi nimi je i pohledná Tala a její slepý otec Gog. Tlupa neustále naráží na hladové dinosaury a zachrání Lara z blížící se doby ledové, kde se setkají s odporným sněžným mužem. Během těchto dobrodružství učiní řadu významných objevů – sedativa, oheň, vaření a hudbu – a naučí se chodit vzpřímeně.

Celou dlouhou noc (All Night Long) 1981

George Dupler (Gene Hackman) už nie je tým, čím býval. Čas sa neúprosne ohlásil a jeho niekdajšia pružnosť je, aspoň v tomto čase, minulosť. A tak sa jeho manažérska dráha rapídne mení a George je degradovaný na manažéra nočnej prevádzky non stop obchodu. A tak podľa hesla ako mne tak aj ostatným“, George okamžite zakazuje svojmu dospievajúcemu synovi Freddiemu (Dennis Quaid) rozvíjať vzťah k už dospelej vydatej žene a zároveň vzdialenej sesternici (Barbra Streisand) a zároveň v tom istom čase Cheryl usilovne pracuje na tom, aby zviedla Georgea. Ešte väčšia pohroma však nastane, keď Freddie priamo pred očami svojej matky Georgea obviní z krádeže svojej priateľky. George sa však nevykrúca. Namiesto slov nasledujú činy. George odchádza od svojej ženy Helen, končí v práci a navrhuje Cheryl spoločný život…

Burácení s Burácem (Burácení s Burácem) 1981

Andulka touží po vdavkách. Do jejího osudu zasáhne kouzlená babička , která jí přičaruje ženicha, jenž je jí přisouzen už od kolébky. Burác se ale Andulce vůbec nelíbí. A tak babička čaruje dál a schválně kouzlo trošku poplete – jednou je Burácek moc silný, pak moc velký, ale Anka není nikdy spokojená… A jak to všechno dopadne? Najde Andulka toho pravého?

Bičianka z doliny (Bičianka z doliny) 1981

Televízna adaptácia rovnomenného románu Zuzky Zgurišky. Obraz myjavských kopaničiarov v dvadsiatych rokoch 20. storočia.

Arthur (Arthur) 1981

Artur nikdy neměl hluboko do kapsy. A stejně tak neměl nikdy daleko k láhvi něčeho ostřejšího. V pravdě by asi bylo možné nazvat ho nejbohatším alkoholikem na světě. A kde se nezdravá závislost u tohohle jinak relativně sympatického, byť rozjíveného mládence vzala? Jen si to zkuste narodit se do miliardářské rodiny, kde je každý váš životní krok naplánován dopředu a kde se nediskutuje, nýbrž automaticky velí. Dokonce i nevěstu mu vybrali rodiče. Vždyť proti tomu by se vzbouřil každý. A Arturova revolta probíhá právě skrze láhev v ruce a účast na bouřlivých večírcích, které začínají a končí za svítání. Když ale mladík jednoho dne potká půvabnou Lindu, chudou servírku se sklony k občasnému kradení, ledacos se v Arturově světě změní. Tak třeba konečně pochopí, co je to láska a radost ze života. Naneštěstí hrabivá rodina se na Arturovo štěstí netváří zrovna přívětivě – připraveným sňatkem totiž měl získat ještě větší majetek. A dokonce pomalu blednoucí černé ovci hrozí vyděděním. Že by právě nyní Artur konečně dostal šanci seznat, co je v životě skutečně důležité? Rozhodně ho čeká nejedno důležité rozhodnutí. Ve vynikající americké komedii z roku 1981, ověnčené dvěma cenami Akademie, se můžete těšit na věčně zpitého“ Dudleyho Moorea, Lizu Minnelliovou a také na Johna Gielguda, který za ztvárnění úlohy Artutova oblíbeného komorníka Hobsona získal Oscara za nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli.

Ach, milý Harry ! (Ach, du lieber Harry) 1981

Harry App (Dieter Hallervorden), nepříliš úspěšný soukromý detektiv, dostane konečně šanci jak se dostat k penězům. Stará paní Anni Rose (Lisa Helwig) ho angažuje jako bodyguarda na cestu vlakem do Švýcarska, kde se chce s Mr. Theem, svým výstavním králíčkem, zúčastnit mezinárodní soutěže krásy. Stejným vlakem však naneštěstí jedou i dva zloději, kteří vezou ukradeného Renoira svému zaměstnavateli…

A čo láska? (A čo láska?) 1981

Pôvodná televízna hra o vzťahu dospelých a detí ich vzájomnom pochopení a poznávaní.

Ragtime (Ragtime) 1981

Psychopatický vrah, rozvodové intriky, tvrdohlavý pianista a zběsilý čas nových přeměn v adaptaci románu E. L. Doctorowa. Ragtime – neboli roztrhaný čas. Takový je i příběh zachycující hroutící se životní styl 19. století a nastupující čas proměn počátku 20. století (jenž později ústí do šokujících zkušeností 1. světové války). První chvíle filmu otevírá vražda, kterou má na svědomí milionářský floutek. Jeho žena se stává hlavní figurou v následných rozvodových intrikách. Třetí důležitou postavou příběhu je náhle úspěšný černošský pianista, který není ochoten se dál krčit před manýrami některých omezených bělochů a chce vzít zákon do svých rukou… Románový bestseller spisovatele se stal předlohou čtvrtého amerického filmu režiséra . Za kamerou přitom stál další náš úspěšný filmový tvůrce . Jejich společnou zásluhou zůstal v literárním přepisu důraz na vykreslení dobové atmosféry i na herecké obsazení (za pozornost stojí především ve své poslední roli komisaře Walda). V malých rolích se ve filmu mihnou a . Snímek byl nominován na Oscara v osmi kategoriích, nezískal však ocenění v žádné z nich.

Nebezpečný muž (Raggedy Man) 1981

Děj filmu začíná v roce 1940, kdy se mladá žena Nitty (Sissy Spacek) dozvídá o nevěře svého muže. Příběh pokračuje o čtyři roky později. Nitty bydlí se svými dvěma syny v jednom malém texaském městečku, kde také pracuje jako telefonní operátorka. Nitty se líbí mnoha mužům, zejména Calvinovi a Arnoldovi, dvěma místním povalečům. Jednoho bouřlivého a deštivého večera zaklepe u jejich dveří mladý námořník Teddy (Eric Roberts), který si užívá posledních dní volna, než nastoupí do armády. Nitty nechá Teddyho u sebe přespat. Teddy se spřátelí s jejími syny. Velmi brzy se spřátelí i s Nitty. Jejich vztah vyvolá v městečku velký rozruch. Nitty se proto rozhodne vztah s Teddym ukončit. V té době do městečka přichází záhadný tulák.

Setina sekundy (Centesimo di secondo, Un) 1981

Italský reprezentační tým sjezdařů je v rozkladu. Jeho někdejší tahoun, držitel zlaté olympijské medaile a několikanásobný mistr světa i vítěz Světového poháru , ukončil kariéru, přičemž zbylá čtveřice závodníků se chová jako utržená ze řetězu. Noční obrážení barů se podepisuje nejen na trénincích, ale také na bídných výsledcích při závodech – všem čtyřem tak hrozí vyhazov z reprezentace. Jejich poslední šancí je přemluvit Gustava k návratu do týmu, aby se za ně zaručil. Přes Gustavovu prvotní neochotu nakonec společně vyrážejí do Kitzbühelu, aby sjeli obávanou trať Streif na hoře Hahnenkamm. Během závodu ovšem utrpí těžký pád jejich kamarád a poraní si míchu. Gustavo tak na další sezónu musí trénovat jako nikdy v životě, aby sám sobě, celému sportovnímu světu a především svému paralyzovanému kamarádovi dokázal, že nic se nemá vzdávat předčasně… Děj sportovního dramatu vychází ze skutečných událostí a spojuje známý finiš Gustava Thöniho na Streifu v roce 1975 s nehodou nadějného italského závodníka Leonarda Davida. Ve snímku si zahrála řada skutečných sjezdařů, mimo Thöniho, jenž hraje sám sebe, je možné v jeho týmu zahlédnout třeba Renata Antonioliho či Cesara Anziho. Ve své době vzbudil film v kinech velký zájem. Na rozdíl od tehdejších televizních přenosů totiž ukazoval závody alpského lyžování v nevídaných barvách i ostrosti záběrů. Z dnešního pohledu snímek nabízí především detailní vhled do náročných tréninků a vnitřních soubojů, které závodníci svádějí před každým startem, i jedinečnou atmosféru tehdejšího profesionálního lyžování. Česká televize film premiérově odvysílá v nové HD verzi.