Archivy blogu

Tajemství lidského čichu (Der dufte Sinn) 2015

Jak vnímáme pachy? Jaké zprávy nám předávají? Jaký dopad mají na náš mozek a naše chování…? Dokonce i ti největší filozofové odjakživa přehlížejí lidský čich. Je to pro ně něco příliš neotesaného, co se nehodí pro vznešenou společnost a co je podstatně podřadnější než zrak a sluch. Jenže během posledních dvaceti let si vědci postupně začali uvědomovat, co všechno naše nosy dokážou, a že čich může ovlivnit člověka mnoha zajímavými a nečekanými způsoby. Jak vnímáme pachy? Co nám sdělují? Jakým způsobem pozměňují a ovlivňují náš mozek nebo chování? Abychom našli odpovědi na tyto otázky, setkáme se s lidmi, kteří trpí ztrátou čichu. Díky tomu odhalíme, že naše nosy jsou přímo napojené na nejhlubší a nejstarší části mozku, kde vznikají pocity a kam se ukládají vzpomínky. Co více, biologům se podařilo najít čichové receptory na různých místech po vřelém lidském těle. Domnívají se, že některé pachy zastavují růst zhoubných nádorů a jiné mohou být použity k dezorientaci spermatu, a tím poskytnout spolehlivou antikoncepci. Díky vědcům ale i zástupcům parfumerií si uvědomíme, že věda o čichu je nesmírně fascinující. A to i přesto, že bádání v této oblasti teprve začalo. Nejspíše bychom se měli připravit na pár voňavých překvapení.

Sedmdesát smíchů Karla Šípa (Sedmdesát smíchů Karla Šípa) 2015

Velká narozeninová oslava v podobě střihového pořadu plného humoru a skvělé zábavy. Karla Šípa coby oslavence si vychutnáme v řadě scének i moderátorských vystoupení. Nebudou chybět ani jeho legendární kolegové – Jiřina Bohdalová, Jaroslav Uhlíř, Boleslav Polívka a další. Karel Šíp je jednou z nejvýraznějších osobností televizní zábavy a na obrazovkách ho můžeme sledovat už od roku 1973. Jeho humor a nadhled diváci milují a jako moderátor si získal srdce většiny z nás. Tento týden slaví krásných sedmdesát, tak přejeme všechno nejlepší a rozesmáté obecenstvo!

Nixon (Nixon in the Den) 2015

V našem dokumentárním snímku je vykreslena jednak osobnost, jednak jeho prezidentská éra. Historik David Reynolds zastává názor, že z mezinárodního hlediska byl Nixon skutečně úspěšným státníkem, ale na druhé straně nám nepokrytě ukazuje, jak tento americký prezident tahal v pozadí za důležité drátky a kolik tenkrát probíhalo v politickém zákulisí soupeření a intrik.

V demilitarizované zóně (Frères ennemis) 2015

Cesta do země nikoho mezi dvěma Koreami.Pásmo podél 38. rovnoběžky na Korejském poloostrově je vylidněné, ovládají ho pouze hlídkující vojáci. Autoři dokumentu měli ojedinělou šanci podívat se tam, kam se běžný smrtelník nemá šanci dostat. Seznámíme se s korejským spisovatelem Kimem Hoonem, který během dlouhé cesty zemí nikoho glosuje to, co vidí. Povídá si s vojáky a obdivuje desítky let nedotčenou přírodu. Autoři nás vezmou také na historickou exkurzi do 50. let minulého století, kdy se rozpoutávala studená válka a Korea byla místem střetu mocností.

Hitlerovi narkomani (Les junkies d’Adolf Hitler) 2015

Stály za úspěchy bleskové války na západní frontě skutečně drogy? Velitelé i vojáci Třetí říše na počátku války udivovali svět téměř nadlidskými výkony. Podnikali rychlé přesuny, při kterých uháněli vpřed bez přestávky i několik dnů. Podivuhodná blesková válka byla podpořena miliony tablet pervitinu, chemické látky, kterou pro povzbuzení brali nejen vojáci wehrmachtu, ale i běžní Němci, jimž nahrazovala kávu. Závislost a abstinenční příznaky nebyly na pořadu dne, zázračná pilulka měla pomoci vyhrát válku, to bylo to hlavní. Fascinující příběh metamfetaminů jako drogy utvářející dokonalého vojáka, schopného několik dnů nespat a perfektně plnit úkoly. A jaký vztah k lékům měl sám ?

Dezertér 72 (AWOL-72) 2015

Muž, který dezertoval od námořní pěchoty, se dostane k tajným vládním informacím, a proto je pronásledován jednak ruskou tajnou službou a policií města Los Angeles, jednak nebezpečným nájemným zabijákem.

Pověz to světu (Tell the World) 2015

Mejdan v Malibu (American Beach House) 2015

Co se stane, když je díky velké internetové společnosti šest šťastných neznámých, tři hezcí mladí muži a tři krásné sexy mladé ženy z celého světa, vylosováno jako náhodní vítězové v soutěži o výlet do úžasného domu na pláži v okouzlujícím Malibu v Kalifornii – a tam zjistí, že v něm mají pobývat společně.

Pohyby aneb Za tajemstvím hlubinných procesů Země (Pohyby aneb Za tajemstvím hlubinných procesů Země) 2015

Čeští badatelé vymýšlejí přístroje a zkoumají na Špicberkách nejnepatrnější pohyby horských masivů. Jsou schopni předpovědět i strašlivě ničivá zemětřesení, jako bylo například to v Japonsku v roce 2011.Daleko na arktický sever se každoročně vydává skupina českých geologů z Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR. Jejich cílem je Hornsund. Nejjižnější zátoka ostrova Západní Špicberky, kde vědci už 6 let pomocí unikátního přístroje pravidelně monitorují pohyby země a mapují dosud neprozkoumaný terén, který byl dříve hluboko pod ledem. Na svou poslední expedici za polární kruh se badatelé Josef, Honza, Filip a Miloš rozhodli přizvat i dva filmaře. Uprostřed nádherné i drsné přírody Špicberských ostrovů, v přívětivém a milém zázemí polské polární stanice, tak vznikl pozoruhodný materiál, který divákovi nabídne blízký vhled do nitra české polární expedice a lidský pohled na vědce samotné. Dokumentární film divákovi postupně odkrývá, co vše badatelé svým citlivým a trpělivým pozorováním přírody dokáží vyčíst nejen z terénu, ze samotných kamenů, ale i z těch nejmenších, neznatelných a doposud nepředvídatelných tektonických pohybů země. Na pozadí úchvatné arktické přírody se tak odvypráví příběh o tom, jak zásadní informace o naší planetě nám může přinést skupina právě těchto vědců.

Nejhlubší tajemství vesmíru (The Universe’s Greatest Hits) 2015

Vesmír je plný záhad a tajemství. Je jen na nás, lidech, abychom je poznali… Nová generace průzkumníků zachycuje první ohromující záběry mimozemských světů za hranicemi našeho vesmíru. Díky všemu, co zjišťujeme na základě těchto fascinujících snímků, se mění způsob, jakým nahlížíme na naše vlastní místo v kosmu. Ale tyto neuvěřitelné záběry odhalují mnohem víc než dechberoucí pohledy – zároveň vrhají světlo na původ života nejen na Zemi, ale možná i v celé sluneční soustavě. Ať už se díváme na podivný vybuchující měsíc obíhající kolem planety Saturn, asteroid na kolizním kurzu se Zemí nebo samotnou naši sousedku, rudou planetu Mars, vědci jsou dnes blíže než kdykoli předtím k odhalení v celovečerním snímku Nejhlubší tajemství vesmíru.