Archivy blogu

Syrská love story (A Syrian Love Story) 2015

Na příběhu dvou vězňů syrského režimu vypráví autor o složité situaci v zemi, která teď hýbe světem.Natáčení působivého dokumentu začalo už v roce 2009. V hlavní roli syrský manželský pár. Ámer a Raghda jsou političtí aktivisté. Seznámí se ve vězení. Zamilují se a po propuštění na svobodu založí rodinu. Je rok 2009 a situace v Sýrii začíná být napjatá. Arabské jaro nepřináší jen uvolnění, ale také celou řadu napětí a konfliktů. Rodina Ámera a Raghdy žije ze dne na den. Vychovávají děti a střídavě pobývají ve vězení. Za mříže se dostane i sám režisér. Britský dokumentarista . Rodina je ve stále větším nebezpečí. Utečou do Libanonu a získají politický azyl ve Francii. Odtud pozorují válečné běsnění v jejich rodné zemi. Dva aktivisté, kteří chtějí bojovat za svou zem, se ocitnou ve Francii, tisíc kilometrů od domova. Láska vezme za své. Zůstává jen hledání vlastní identity, touha něco změnit a zajistit pro své děti svobodný život. Jde být zároveň politicky angažovaným člověkem, rodičem i milujícím partnerem?

Peng ran xin dong (Fall in Love Like a Star) 2015

Sing-jü sní o tom, že se stane skladatelem, jeho přítelkyně Tchien zase touží být uměleckou agentkou. Sing-jü odjede do Anglie a Tchien, protože cítí, že ho brzdí ve splnění snu, se s ním po čase rozejde. Po letech se opět setkávají, ze Sing-jüa je slavná superhvězda a Tchien právě nastupuje v jeho agentuře. Sing-jü se ji za to, co mu provedla, rozhodne trápit, a proto si ji vybere za svou agentku.

Speed Sisters (Speed Sisters) 2015

Pětice charismatických mladých Palestinek tvoří první tým automobilových závodnic na Blízkém a Středním východě. Spojuje je nadšení pro rychlá auta, odvaha prosadit se na tradičně mužském poli i ochota závodit před publikem a soutěžit mezi sebou navzájem. Pocházejí z rozdílných rodinných zázemí, vedou je odlišné tužby, mají před sebou různé osudy. Zatím trénují, závodí, hašteří se a udobřují, plánují budoucnost, prožívají své lásky, překypují elánem – to vše na okupovaném území, mezi zákazy vycházení a při omezené svobodě pohybu i po svém nejbližším okolí.

Bezbožný syn (Ungodly Acts) 2015

Příběh založený na pravdivých událostech zachycuje život církevní skupiny mladých studentů. Vůdce je posedlý myšlenkou, že je bohem vyvolený k výjimečnému poslání, a tak může ovládat ostatní…Mladá dívka jménem Melissa je nalezena oběšená na houpačce. Dívka, která spáchala sebevraždu, je členkou církevní skupiny Požehnaného světla. Policie musí tento případ prověřit, protože jeden člen komunity – Adam – tvrdí, že je zodpovědný za její smrt. Detektivové Kingová a Miller vyslechnou jeho i jejího manžela Daniela, vůdce komunity. Daniel založí již na škole vlastní církevní komunitu pod záštitou církve Požehnaného světla. Daniel i jeho příznivci věří, že byl zvolen bohem k výjimečnému poslání. Po ukončení školy přestěhuje Daniel celou skupinu do velkého domu, kde si sami pěstují zeleninu, připravují zásoby, udržují fyzickou kondici a dívky i chlapci žijí odděleně. Společenství bude připravovat na konec časů a všichni členové mu musejí být naprosto oddaní. Melissa je zamilovaná do Daniela, ale on je homosexuál a začne si tajně s Erikem. Jeden ze členů skupiny, Ryan, o Danielovi začne pochybovat, a tak musí zůstat v jedné místnosti bez počítače, přátel i jídla a je později vykázán z komunity.Paula pracující na ústředí církve Požehnaného světla začne Daniela a jeho nelidské praktiky ve skupině kontrolovat. Pohrozí mu kvůli jeho touze ovládat lidi a poví mu, že ví o jeho homosexualitě. Daniel je vyslyšen bohem a zamiluje se do Melisy, mají svatbu v kostele a pak odletí na líbánky. Daniel si jí vůbec nevšímá, nechce se s ní milovat a označí ji za hříšnou. Po návratu je Daniel ještě více rozkazovačný, jeho nároky jsou stále přísnější a nesmyslnější, až další tři chlapci z komunity odejdou. Daniel Melissu šikanuje, vykáže ji do samostatného pokoje až do doby, kdy mu bůh sdělí, že je připravena být zpátky. Adam také přizná, že Daniel s ním měl pohlavní styk a nutil ho, aby osahával Melissu, která předtím užila silné léky. Vyšetřovatelé dojdou k závěru, že Melissa spáchala sebevraždu. Danielova skupina se rozpadne a on nemůže ani sehnat zaměstnání kvůli svým praktikám.

Svatební šílenství (Hochzeitskönig) 2015

Sociální pracovnice Hannah denně řeší vztahové problémy cizích lidí, ale i její osobní život je vzhůru nohama. Musí zvládnout stěhování s dětmi k novému partnerovi, autonehodu matky i záchranu mladé gamblerky…

Konfucius (Confucius) 2015

Před 2500 lety se narodil muž, jehož myšlenky ovlivnily život miliardy lidí a uvažování celého národa. Tímto národem byla Čína a oním mužem byl mistr z rodu Kchung, největší filozof, na západě známý jako Konfucius…Před více než 2500 lety přišel jeden muž se způsobem myšlení, který dodnes výrazně ovlivňuje jeden z nejmocnějších a nejlidnatějších národů na Zemi. Jmenoval se Konfucius. Tento mudrc, filozof a učitel, který stejně jako Sokrates a Buddha žil v úžasném období evoluce lidské civilizace, patří k nejvýznamnějším osobnostem dějin. Dramatický snímek zkoumá život a dobu Konfucia a demystifikuje jeho myšlenky. Každý chce porozumět dnešní Číně a právě Konfucius nám to umožní. Jeho jméno dobře známe. Ale kým skutečně byl? Jaký byl jeho životní příběh a jak ovlivnil jeho životní filozofii? Co je středobodem jeho myšlení a proč ho celý čínský národ přijal za své?

Průzkumníci ledových jeskyní (Les gouffres de l’extrême) 2015

Vydejte se na mimořádně zajímavou expedici do ledového Grónska, která zkoumá ledovce zevnitř… Průzkumníci ledových jeskyní jsou portrétem dvou vášnivých pionýrů skrytého zamrzlého světa – průzkumníka Serge Aviotteho a vědce Luca Moreaua. Serge touží vydat se stále hlouběji a hlouběji, zatímco Luc chce všechno podrobně prozkoumat. Serge Aviotte je glacionaut a jako takový podnikl řadu expedic od francouzských Alp, přes zmrzlou pokrývku Grónska až po ledovce na obou pólech. Vypráví o své posedlosti pronikat do nitra ledových jeskyní a srovnává ji s vášní parťáka a kolegy. Luc Moreau se specializuje na studium pohybu ledovců. Vyvinul kvůli tomu systém natáčení časosběrných videí, který mu umožňuje podrobnější pozorování. Zabývá se také hydrologií, která zkoumá proudění roztopeného ledu v zatopených jeskyních. Dokument je příběhem znovu shledání těchto dvou. Po více než dvaceti letech se Serge a Luc znovu společně vypravili do Alp a dobrovolně se vystavili extrémním podmínkám jeskynních útvarů v Grónsku.

Teď správně, potom špatně (Right Now, Wrong Then) 2015

Filmový režisér přijíždí o den dříve do města Suwon, kde má debatovat s diváky po projekci svého filmu. Při prohlídce místních památek se setkává s půvabnou malířkou Yoon Hee-jeong. Pozvání na kávu vede k pozvání na večeři, sklenka sodžu v suši baru vede k další sklence, pozvání na večírek vede ‒ možná ke sladké lásce, možná k trpkému vystřízlivění. Mezinárodně uznávaný režisér Hong San-soo (In Another Country) svým snímkem přináší dva pohledy na romantické vzplanutí, ve kterém může každý okamžik změnit lásku v odcizení.

Apollo – Sojuz: Setkání ve vesmíru (Apollo-Soyuz: The First Handshake in Space) 2015

Uprostřed studené války se dvě hlavní znepřátelené mocnosti přiměly spolupracovat na projektu, který neměl v dějinách obdoby. Na oběžné dráze se setkaly a spojily americké Apollo a sovětský Sojuz. Stisk rukou jejich velitelů zahájil mezinárodní kosmickou spolupráci…Psalo se 17. července 1975. V tichu rozlehlého vesmíru se americká kosmická loď Apollo připojila na orbitu k sovětskému Sojuzu. Přechodové komory se otevřely a velitel Thomas Stafford si srdečně potřásl rukou se svým protějškem Alexejem Leonovem. Tato událost měla hluboký význam: symbolický, vědecký, politický, ideologický, ale v prvé řadě hlavně vojenský. Po šesti letech ošemetné spolupráce testovací projekt Apollo – Sojuz ukončil období dvou desetiletí vehementního soupeření o vesmír. Americká a sovětská mocnost se vzájemnou spoluprací rozhodly uvolnit napětí studené války a současně se ujistit, že tyto země jako jediné dokázaly zvládnout pilotované vesmírné lety. Film popisuje tuto jedinečnou událost díky rozhovorům s těmi, kteří se mise přímo účastnili, a odborníkům s technickým i politickým pohledem na věc. Díky tomu odkrývá, co bylo skutečně v sázce. Vynikající archivní záběry v perfektní kvalitě zároveň oživují emoce z tohoto historického setkání ve vesmíru.

Kde končí paměť? (Nos ordinateurs ont-ils la mémoire courte?) 2015

Paměť je zásadní problém společnosti i každého z nás. K ukládání vzpomínek a informací se používala nejrůznější média. Ale díky počítačům je naše paměť nečekaně zranitelná…Množství digitálních dat vyprodukovaných moderní společností neustále roste. Ale jak tato data uložit na formátech, jako jsou CD, DVD a hard disky, když nevydrží věčně? Co si díky nám zapamatují budoucí generace? Vždyť každý den vyjde k výměně 2,5 triliónů dat. Odhaduje se, že 90 % dnes existujících dat na celém světě vzniklo během pouhých dvou posledních let. Této záplavě informací se začalo říkat big data. Jak je vůbec možné roztřídit, uložit takový ohromný objem informací, a ještě mu dát smysl? Vždyť současné formáty mají životnost nanejvýš deseti let. Podaří se tedy vědcům vyvinout nějakou novou platformu, a tím pádem zajistit uchování informací pro naše potomky? A je naše digitální společnost ještě vůbec schopná zplodit něco, co odolá zubu času? Tento snímek hledá odpovědi na všechny výše položené otázky pomocí pečlivého a nesmírně fascinujícího vědeckého výzkumu. Díky němu teprve teď pochopíte, co všechno je v sázce.