Archivy blogu

Na život a na smrt (Number One Girl, The) 2006

Producent, režisér a hvězda akčních filmů – to je všechno, co potřebujete, abyste natočili ten nejskvělejší film na světě, nebo ne?

Stormbreaker (Stormbreaker) 2006

Natočeno podle prvního dílu populární knižní série Anthonyho Horowitze, který je zároveň autorem scénáře filmu. Stormbreaker je rafinovaná počítačová hra, která převrátila vzhůru nohama život jednoho obyčejného kluka. Po letecké katastrofě, při které zahynou oba jeho rodiče, je čtrnáctiletý Alex Rider (Alex Pettyfer) vychováván strýcem Ianem (Ewan McGregor). Ten za záhadných okolností zemře a ukáže se, že vedl dvojí život. Na jedné straně spořádaný bankovní úředník, a na straně druhé špión MI6, kterého sprovodil ze světa nájemný vrah. Alex je osloven speciální jednotkou MI6, aby dokončil nebezpečný úkol, který jeho strýc nemohl splnit. Jeho posláním je předstírat počítačového maniaka, který by zjistil, co přesně je a k čemu bude sloužit počítačová herní konzole Stormbreaker, kterou se chystá uvést na trh Darrius Sayle (Mickey Rourke). Aniž by to věděl, byl strýčkem dlouhodobě připravován na podobnou misi. Dobrou průpravou pro dráhu neohroženého špióna se mu staly adrenalinové sporty jako potápění, horolezectví, ale i znalost šifrovacích kódů.

Marta (Marta) 2006

Je válka. Je jedno která, neboť to nic nemění na tom, že se lidé podezřívají, nenávidí, zabíjejí. Osud – nebo náhoda? – svede dohromady otce a syna ze samoty uprostřed lesů se zraněnou nepřátelskou špiónkou. Všichni tři se tak ocitnou na prahu nové války, války o to horší, protože nevyhlášené, skryté. Války, kterou mají sami v sobě. Psychologické drama debutující Marty Novákové, absolventky režie na FAMU, klame tělem. Je strohé, až brutálně sevřené, málomluvné. Pod minimalistickým kabátem však ukrývá fascinující bohatství motivů, významů, dějů a souvislostí. Režisérka je s chladnokrevným mistrovstvím nechává kypět pod tlakem až k nevyhnutelné tragédii. Válka tu probíhá na všech úrovních: každý bojuje s každým včetně sama sebe, všichni dohromady čelí světu tam venku a musejí zápasit i s přírodou. Vojačka Marta je plně odkázaná na péči otce se synem, ale přitom je v případě prozrazení vystavuje trestu smrti. Zchromlý otec v ní však vidí nepřítele hlavně proto, že mu coby žena hrozí ukrást dospívajícího syna, bez něhož se sám neobejde. Proto ho také skrývá před odvodem. A Marek – Marek je ztracený mezi odpovědností k otci, mladickým vzdorem, bolestně probuzenou sexualitou a hledáním matky, kterou nepoznal. Kolem chalupy procházejí vojenské hlídky a každý den končícího podzimu je jako průchod minovým polem.

Otřes systému (Shock to the System) 2006

Soukromý vyšetřovatel tajuplných záhad Donald Strachey se už podruhé vydává na svou misi, a pokud jste s ním někdy dřív měli zkušenosti, je vám zcela jasné, co bude následovat. Je to totiž hrdina moderního střihu, který staví na odiv nejen vycizelované detektivní schopnosti, ale také svoji minoritní sexuální orientaci, na niž je ostatně velmi hrdý. Snímky s ním (tento byl původně natočen pro gay kanál Here!) jsou vskutku nevšední, u nás jen málokdy vídanou podívanou – jsou totiž natáčeny přímo homosexuální komunitou pro homosexuální diváky, a tím pádem akcentují vyjadřovací prostředky a také pohledy, které jinak bývají většinou potlačeny. V hlavní roli této nízkorozpočtové produkce vystupuje uhrančivý Chad Allen.

Hra lásky a života (Liebes Leid und Lust) 2006

Mladá divadelní herečka Hanna se bezhlavě zamiluje do svého psychoterapeuta Andrého. Netuší však, že André je manželem Bey, její nové manažerky, a vzniká tu klasický milostný trojúhelník.Mladá a nevyrovnaná herečka Hanna Walserová žije s Joem, synem přítele její matky. Otec Hanny žije v domově s lékařskou péčí a s Hannou od dětství nepromluvil. Hanna tím trpí. Jednoho dne nezvládne svůj vůz a narazí do seníku. Její matka je přesvědčena, že Hanna chtěla spáchat sebevraždu, a sežene jí o šestnáct let staršího psychiatra Adrého Schotta. Hanna terapii odmítá.Při zkouškách v divadle se Hanna zalíbí majitelce umělecké agentury Bee Endresové, se kterou se brzy spřátelí. Bea jí slíbí, že jí sežene roli ve filmu. Hanna netuší, že Bea je manželkou Andrého. Jejich manželství prochází krizí. Hanna nakonec na terapii přistoupí a André se dozví, že se vždy doma cítila nadbytečná, protože otec dával přednost Hannině sestře Ellen. Od té doby, co Ellen zemřela, otec na Hannu nepromluvil. Hanna i André se postupem času do sebe zamilují…Bea pozve Hannu na jejich chalupu do hor. Hanna tam jede s Joem, ale ten se v půli cesty rozhodne vrátit. Na chalupě Hanna zjistí, že André je manželem Bey. Když jde Bea s hosty na procházku, Hanna chce odjet. Uteče do lesa a André ji dostihne a dojde na intimní sblížení…Poté Hanna odjede, jejich vztah ale pokračuje i ve městě. Bea sežene Hanně filmovou roli. Je si jistá, že André má milenku, a v důvěrné chvilce vysvětlí Hanně, že starší muži stejně své milenky opouštějí.André jede předčítat ze své knihy do Salcburku. Hanna za ním přijede a stráví spolu noc v hotelu. Když se Hanna vrátí domů, zjistí, že se Jo odstěhoval. Hanna se rozhodne Bee říct, že je milenkou jejího muže. Neví jak dál, a jde za svým otcem. Uvědomí si, že vždycky cítila vinu za smrt své sestry Ellen…Hanna pak odřekne filmovou roli a prosí Joa, aby se vrátil domů. Andrému řekne, že nechce být jeho tajnou milenkou…

Láska přichází z hor (Liebe auf vier Pfoten) 2006

Právnička Claudia Schmittová se chystá vyrazit ze Salzburgu na dovolenou do Lužice s přítelem Erikem. Když však krátce před odjezdem Erik kvůli finančně výhodné pracovní nabídce cestu odvolá, odjede sama. Ihned po příjezdu se seznámí s pohledným samotářem Markem Bernerem, jenž pronajímá chaty a chalupy na prázdninové pobyty. Zpočátku si nejsou příliš sympatičtí, kolem Marka se navíc vine aura jakéhosi tajemství. Ale pak Claudia náhodou najde dva malé rysy, jejichž matku zastřelil pytlák. Navzdory Markově radě, aby to nechala na přírodě, se rozhodne o ně postarat a Mark jí na radu otcovského Heinricha začne pomáhat. Společná péče je pomalu sbližuje a nakonec se jejich vztah velmi pozvolna a nenápadně přesune od přátelství k lásce. Jednoho dne však Claudia, pozvaná Markem na večeři, sáhne do jeho knihovny a najde svatební dokumenty a fotografie jeho manželky. V domnění, že ji oklamal, ho obviní ze zrady. Navíc se tu nečekaně objeví Erik, což vede k roztržce a uražený Mark už Claudii nevysvětlí, jak je to s jeho ženou. Naštvaná žena odjede zpátky do Salzburgu, aniž tuší, že vše bylo jen velké nedorozumění. Její život se však přesto změnil. Rozejde se s Erikem, odhodlána začít nový život. Stejně se rozhodne i Mark – chce bojovat o ženu, která mu vrátila chuť do života.

Já-tě-vidím.com (I-See-You.Com) 2006

Na vlně světové posedlosti internetem se v roce 2001 svezla i průměrná americká rodina Bellingerových. Dospívající syn Colby v jejich domě tajně instaluje kamery, začne natáčet nejintimnější momenty z každodenního rodinného života a poté je živě“ uvádí na netu. Bellingerovi se takřka přes noc stanou senzací, první skutečná reality show v přímém přenosu má obrovský ohlas a rodina, která chce nezdárného synáčka uškrtit, rychle pochopí, že kšeft je kšeft a že miliony nesmrdí. Kousavá satira o nenasytnosti, slávě a rozvratu rodinných hodnot u těch, kteří jsou infikováni internetovým virem zvaným úspěch, i o soudobé posedlosi pořady typu reality show, natočil režisér Eric Steven Stahl. Co myslíte – napodobuje život umění nebo je to naopak?

Noční můra (The Return) 2006

Joannu Mills pronásledují děsivé vize o brutální vraždě mladé ženy zavražděné neznámým mužem. Některá tajemství však nelze pohřbít, přízraky nikdy nezemřou a vrahem může být i ona sama.

Dobytí severního pólu (divadelní záznam) (Dobytí severního pólu (divadelní záznam)) 2006

V pražské restauraci Pod Vyšehradem”, kam Cimrman rád chodíval na rybí speciality, přisedl k němu jednoho večera majitel hostince a zeptal se ho, zda by pro příští ples ledařů branického pivovaru nesestavil živý obraz Češi na severním pólu”. Cimrman nabídku přijal a rozhodl se, že prostuduje polární tematiku přímo na místě. Nejcennějším přínosem jeho cesty do Arktidy byl jeho objev sněžného člověka (játyho). Cimrman se s ním osobně setkal, a jelikož k tomu došlo právě v době říje, mohl zblízka pozorovat jeho pohlavní život. Po návratu do vlasti, jsa silně nachlazen, nadiktoval svému sousedu Padevětovi hru Přetržené dítě”, která byla takřka nehratelná v podobě, jak ji rekonstruoval dr. Brukner, která je však naprosto hratelná po revizi textu, kterou později provedl prof. Vondruška. Když se Cimrman uzdravil, ale jeho pravá ruka díky omrzlinám nebyla s to udržet pero, napsal levou rukou hru kompaktní a čirou jeko střechýl” (Šalda) Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem. Z ní se svět – bohužel pozdě – dovídá, že čtveřice pražských otužilců stanula na nejsevernějším bodu naší planety o celý den dříve než Američan R. E. Peary.

Láska jejího života (Rosamunde Pilcher – Die Liebe ihres Lebens) 2006

Marian zdědila po matce dům, o kterém neměla ani ponětí. Po příjezdu na usedlost s překvapením zjistí, že matka měla léta milence, a ona sama se nečekaně, bezhlavě zamiluje.Studentka umění Marian a její přítel Timothy přijíždějí do Cornwallu, aby si prohlédli dům, který Marian zdědila po zemřelé matce. Marian s překvapením zjišťuje, že jde o velkou usedlost. O další překvapení se postará nález milostných dopisů, všechny jsou adresovány její matce. Marian se rozhodne, že vypátrá totožnost tajemného matčina milence… Při pátrání se Marian seznámí s Georgem, který vede firmu na výrobu hudebních nástrojů, a mezi oběma mladými lidmi okamžitě vznikne citový vztah. Marianino čerstvé citové vzplanutí začíná komplikovat její dlouholetý vztah s Timothym, s nímž má krátce před svatbou. Ani Georgeova matka není novým poměrem svého syna zrovna nadšená. Navíc se na anglický venkov rozhodne přijet i Marianin otec, aby jí vymluvil vztah s Georgem, protože jej považuje jen za bezvýznamný románek…