Archivy blogu

Následky otřesu (Tang shan da di zhen) 2010

Píše se rok 1976 a město Ťan-šan zasáhne ničivé zemětřesení. Sedmiletá dvojčata, dívka Fang-deng a chlapec Fang-da, jsou uvězněna v troskách. Dívka byla vždy fyzicky i emocionálně silnější. Vždy bratra bránila před posměchem nebo trápením jiných dětí. Také nyní, když jsou uvězněni pod troskami, bratra utěšuje, aby se nebál. Navrhuje hrát hru, zpívat písničku. Záchranáři zjišťují, že vyprostit lze jen jedno z dětí. Jakmile uvolní cestu pro jedno, druhé bude zavaleno a téměř jistě zemře. Děsivou skutečnost vysvětlí matce. Matka je postavena před krutou volbu, které z dětí obětovat. Po minutách vnitřního boje se vzdá dcery a ta její rozhodnutí zaslechne. Když akce skončí, matka považuje dceru za mrtvou. Holčička však zázrakem přežije a po několika dnech jí osvobodí jiný záchranný tým. Sklíčená a citově raněná nedokáže mluvit o své matce ani bratrovi. O otci ví, že zahynul. Je považována za sirotka a ujme se jí rodina jednoho ze záchranářů. V adoptivní rodině a v relativním blahobytu dospěje, odjede do USA a tam se vdá. I v dospělosti však zůstává citově nejistá a uzavřená. Žije daleko od své pravé matky. Matka i dcera jsou duševně poznamenané tragickou chvílí volby, která rozdělila jejich životy. Přichází rok 2008 a s ním mohutné zemětřesení v provincii Se-čuan. Fang-deng se vrací do Číny, aby se jako dobrovolnice zúčastnila záchranných akcí. Znovu se ocitá uprostřed nedozírné katastrofy a lidského zoufalství. Je svědkem situací, kdy žádné řešení nepřinese úlevu všem, každé z nich někoho zarmoutí. Začíná se dívat jinak i na své vlastní dávné trauma. Moment, který ji oddělil od pravé matky a bratra, konečně přestává vidět očima sedmileté holčičky jako těžce zraňující křivdu. A tak po 32 letech najde cestu ke své původní rodině.

Ukrutnost (Autoreiji) 2010

Několik klanů Yakuza soupeří v japonském podsvětí o přízeň vůdce své rodiny. Tento boj o moc nemá konce a ve zkorumpovaném světě, kde neexistují hrdinové, ale jen zrady a pomsty, nejde o to, dostat se na vrchol, ale především o přežití… V čele zločinecké rodiny Sanno-kai, japonského nejmocnějšího syndikátu z podsvětí, stojí Předseda. Jeho pravou rukou je Ikemoto, jež řídí každodenní byznys. Předsedovým největším rivalem je Murase. Předseda má za to, že Ikemoto se dostal v rámci svého pohodlí až příliš blízko k Murasovi a žádá, aby se od sebe distancovali. Ve snaze uklidnit Předsedovo podezření, Ikemoto nařídí Otomovi, jednomu z mechaniků, aby přinesl několik důkazů, že oba gangy proti sobě brojí. Jenže to je jen začátek nemilosrdné série zrad a konfliktů. Netrvá dlouho a několik klanů Yakuza se chladnokrevně snaží získat peníze a především moc. Intriky a krátkodobá hra na věrnost vrcholí. V tomto zkorumpovaném světě neexistují hrdinové, v tomto boji stojí zlo proti zlu a spirála války gangů nemá konce…

Bao bao qiao jia ren (Bao bao qiao jia ren) 2010

Lok Yan (Miriam Yeung) je úspěšná ředitelka svatební agentury. U svých podřízených má značný respekt, je samostatná a působí tvrdě. Když do agentury dočasně nastoupí mladší oddávající (Raymond Lam), ukáže se, že její tvrdá skořápka nemusí být taková, jak se zdá. Náhle je k zaměstnancům milejší a její chování se mění. Ale také se začne vynořovat její minulost a důvody, proč se před světem obrnila.

Die (Die) 2010

Co se stane, když šest skoro“ náhodně vybraných lidí se probudí v celách? Jsou snad za něco souzeni? Co se stalo? Dostat se ven, je nemožné, jejich životy řídí neznámý muž, který rozhoduje o přežití každého z nich a zkouší na šestici lidí své pokusy. Postupem času všichni zjistí, že toho mají hodně společného, víc než si možná sami dokázali vůbec představit.

Balada o smutné trumpetě (Balada triste de trompeta) 2010

Rok 1937. Cirkusové opice divoce vřeští ve svých klecích, zatímco venku se odehrává úplně jiné představení – Španělská občanská válka. Klaun je proti své vůli povolán do armády proti frankovským fašistickým jednotkám, do nichž tne svou ostrou mačetou. Zanechává po sobě syna Javiera, jenž v sedmdesátých letech také přilne k cirkusu jako smutný klaun“. Javier se zamiluje do překrásné artistky, která náleží Sergiovi, veselému a v soukromí autoritářskému klaunovi. Mezi oběma muži se rozvine smrtící souboj o srdce akrobatky. Postavy obou klaunů prezentují dvě vzájemně soupeřící podoby Španělska – násilné autoritářství Frankova režimu a na druhé straně nevinnost.

Peep World (Peep World) 2010

Čtyři sourozenci se po letech sejdou na párty k oslavě sedmdesátých narozenin svého otce. Společně se začtou do novely napsanou nejmladším z nich a zjišťuji, že publikace odkrývá i ta nejintimnější rodinná tajemství.

Bouře 2010 (The Tempest) 2010

Filmové adaptace Shakespearovy nejslavnější romance Bouře bývají zpravidla nesmírně umělecky ambiciózní a snímek Julie Taymorové, který roku 2010 uzavíral benátský filmový festival, rozhodně není výjimkou. A ačkoliv stojí ve stínu Greenawayových Prosperových knih a komerčně propadl, rozhodně nejde o neúspěch.

Láska hlohového stromu (Shan zha shu zhi lian) 2010

Na konci kulturní revoluce se odehrává romance mezi dívkou z města a vesnickým mladíkem. Čínský klasik Zhang Yimou se ve svém nejnovějším snímku vrátil k citlivě vyprávěnému milostnému příběhu z venkovského prostředí, jaký ztvárnil v jednom ze svých nejznámějších filmů Cesta domů (1999). I tentokrát do hlavních rolí obsadil začínající herce a herečky uvidíme, zda křehká Zhou Dongyu prorazí podobně jako režisérovy předchozí objevy Zhang Ziyi a Gong Li, z nichž se staly mezinárodní hvězdy.

Nábyteček (Tiny Furniture) 2010

Čerstvá absolventka Aura se vrací domů do loftu své matky-umělkyně na Manhattanu a s ní: zbytečný titul z filmové teorie, 357 shlédnutí svého účtu na youtube, bez přítele, který ji opustil, aby našel sám sebe na festivalu Burning Man, s umírajícím křečkem a se staženým ocasem. Nejlepší hraný film na filmovém festivalu SXSW. Veselý a milý snímek, který zkoumá hlubiny milostného ponížení a výšiny postudijního“ zmatku.

Father of Invention (Father of Invention) 2010

Film vypráví o muži, egocentrickém miliardáři a vynálezci, který se snaží obnovit svůj život poté, co ztratil všechno – svou kariéru, bohatství a rodinu. Příčinou toho je nehoda, při níž jeden z jeho produktů vážně poškodí několik desítek nevinných spotřebitelů. Za tuto nehodu je odsouzen na osm let vězení. Chce-li si po propuštění z vězení opět proklestit cestu do společnosti, musí očistit své jméno a získat svou rodinu. Hysterický nový manžel vynálezcovy exmanželky mu pomůže dostat se zpět do hry tím, že mu zajistí práci. Pomalu, ale jistě se dostává zpátky na vlastní nohy.