Archivy blogu

Vraždy v Sandhamnu: Tiché vody (Morden i Sandhamn) 2010

Je sluncem prozářený letní den na Sandamnu a děti si hrají v lese na schovávanou. Letní idylku ale přeruší náhlý výkřik, to když jedno z dětí najde rozkládající se ruku v igelitovém sáčku. Vyšetřování vede detektiv inspektor Thomas Andreasson a jeho kolegyně z policejního oddělení Mia Holmgren. Společně zjistí, že existuje jistá spojitost mezi nalezenou částí lidského těla a 18letou dívkou, která se pohřešuje už od loňska.  A když na ostrově zmizí další mladá dívka, vyvstává otázka, zda existuje souvislost mezi oběma pohřešovanými.Krimi romány přední švédské autorky Vivecy Sten vzbudily zájem veřejnosti už při prvním knižním vydání. Opravdovou mánii ale způsobila až televizní minisérie a téměř přes noc se staly kultem. Nádherná příroda ostrova Sandhamn poblíž Stockholmu a napínavé příběhy, kde nechybí láska ani vzrušení, jsou zřejmě skvělou kombinací. Původně právnička Viveca Sten zasadila své romány do prostředí, které důvěrně zná – na malebný ostrov Sandhamn, kde trávila dětství.Ve druhé řadě severské kriminální minisérie se opět setkáme s detektivem inspektorem Thomasem Andressonem, jeho kolegyní Miou Holmgrenovou a půvabnou Norou, ke které Thomase váže zvláštní pouto. Thomas je povolán zpět na ostrov, ve chvíli, kdy je zavražděn významný právník Oscar Juliander.Je krásný červencový den a Nora se svými přáteli napjatě sleduje závod jachet, kterého se účastní i Nořin manžel Henrik v týmu právníka Juliandera. Když zvítězí, všichni se radují, ale jen do chvíle, než zámožný a věhlasný právník padá k zemi. Je zastřelen. Vyšetřování se ujímá Thomas Andreasson, který zjišťuje překvapivé souvislosti. Vrah je možná blíž, než by se zdálo.

Pozor na doktora (Achtung Arzt!) 2010

Je svátek – růžové pondělí a na klinice je všechno vzhůru nohama. Na kliniku je shodou okolností přivezen jejich vedoucí lékař, Prof. Dr. Kortner. Ten je sice jeden z nejlepších, nejúspěšnějších a nejvlivnějších kapacit této kliniky, ale součastně nejméně oblíbený v kolektivu. Je znám široko daleko svou pověstí tyrana. Ne nadarmo se říká: Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech“, a ani ten největší génius není uchráněn od zdravotních problémů. Je odkázán na nemocniční lůžko a na pomoc svých kolegů. Sarah náhle pocítí závan naděje….Čas pomsty nastává….

Ostrovy na prodej (Islands for Sale) 2010

Představte si ostrov, kde bude klid a krásná příroda. Čas mezi oblohou a mořem jako by se zastavil. Ráj, který obýváte a vlastníte jenom vy. Chcete-li takto žít, nesmíte mít ale strach ze samoty, je třeba hodně a tvrdě pracovat a umět si se vším poradit. Na ostrově jsou běžné věci méně dostupné. Pitné vody je málo a také s elektřinou ze solárních panelů se musí rozumně nakládat. Běžný nákup vám snadno může zabrat i půl dne, proto je třeba ho pečlivě naplánovat. A co teprve, když je ostrov samotný špatně přístupný a vy musíte šlapat dobrou čtvrthodinu v patnácti centimetrech vody, než dorazíte na břeh, protože žádná loď se přes mělčiny zkrátka nedostane. A když se ke všemu přidá ještě opravdová tropická bouře, může se váš sen změnit v pěknou noční můru. Takový ostrov přitom není zadarmo, počítejte až s miliony eur. Přesto rok co rok mění svého majitele po celém světě stovky soukromých ostrovů. Klid a dokonalou harmonii s přírodou však lze také jen ochutnat, pronájem ostrova na víkend nepřijde skupinku přátel na více než dva noclehy v průměrném západoevropském hotelu.

Himálajská království (The Kingdoms of the Himalayas) 2010

Vydáme se na cestu po himálajských královstvích, krajinou úchvatných scenérií, obývanou prostými lidmi, jejichž život se řídí potřebou být ve stálém spojení se záhrobím. Abychom poznali kulturu Tibeťanů, pronikneme do nepřístupných údolí Ladaku a navštívíme také útesy v nepálském Gándakí, kde Gurungové vybírají med holýma rukama. Prozkoumáme rovněž Tibet a jeho chrámy, v nichž jsou modlitby vytesané do kamene, a objevíme hory poseté modlitbami, které vítr odnáší do záhrobí. Zavítáme mezi lidi v odlehlých končinách, kteří se před staletími usadili tady, na úpatí nejvyšších horstev na světě.

Moře strašidelných tvorů (Die See der kleinen Monster) 2010

Úžina Lembeh v jižní části indonéského ostrova Sulawesi je jedinečným centrem rozmanitosti mořského života. V podmořské krajině prospívá bezpočet pozoruhodných tvorů. Během čtyř let dokumentaristé pořídili stovky hodin záznamů dosud nenatočeného chování. Elegantní mořští koníci, strašek druhu Gonodactylus bredini a smrtelně nebezpečné minichobotnice jsou jen některými z úchvatných tvorů, které se jim podařilo nafilmovat. A protože většina podmořských dramat zůstává našim zrakům skryta, pouze makrofotografie v tomto pořadu může odhalit působivost a krásu života v Moři strašidelných tvorů.

Goblin (Goblin) 2010

Roku 1831 halloweenského večera se konal v Hollow Glen každoroční rituál, kam vesničané nosí svoji vadnou, neúrodnou sklizeň, aby ji hodili do plápolajícího ohně v naději, že příští rok již budou požehnáni bohatou úrodou. Toho večera však zajdou příliš daleko a vhodí do plamenů, proti vůli matky, dítě. Vražedný čin vyústí v něco mnohem hrůznějšího, než si mohl kdokoliv představit. Z popela a dýmu vystoupí něco tak zlého, obludného a od této doby zůstalo město prokleté. Tento tvor je známý jako Goblin… a čeká na svoji pomstu.

Srdíčko a Mňamka (Omae Umasō da na) 2010

Rodina se nežere. Nevšední japonská animovaná bajka ze světa dinosaurů… Svět dinosaurů má svá jasná pravidla, a tím nejzásadnějším je, že býložravci se drží dál od masožravců. Jenže když maiasauří matka najde zatoulané vajíčko, ze kterého se jí pak vylíhne malý tyranosaurus, nedokáže ho odvrhnout, jak jí nařizuje vůdce jejího stáda. Sama tedy vychová malého masožravce, kterému dala jméno Srdíčko, se svým vlastním synem Světlíkem. Během dospívání Srdíčko pozná, že je masožravec a od adoptivní rodiny uteče. Vyroste jako samotář, který nepatří ani do světa maiasaur ani mezi tyranosaury. Pak ale do Srdíčkova života vstoupí zatoulané vejce, z něhož se vylíhne býložravý ankylosaur.Animovaný film Srdíčko a Mňamka vznikl podle série obrázkových knížek Tacuji Mijanišiho a z nich také přejímá originální mix roztomilosti, slapstikového humoru, dynamické akce i velkých emocí. Mijaniši a přeneseně i film se sice zaměřuje spíše na vlastní dramatické vyprávění, než na archeologickou a biologickou přesnost, nicméně Srdíčko a Mňamka nezapře poučenost fakty, byť si nedělá hlavu s jejich volnými interpretacemi. Ostatně jedním z evidentních inspiračních vzorů pro tvůrce byla populární dětská kniha Mia: dospívání dinosaura od Jacka Hornera a Jamese Gormana, která také kreativně spojuje fakta s autorskou licencí.

Levharti z ostrova Dead Tree (Leopards of Dead Tree Island) 2010

Dramatický příběh tří levhartů se odehrává v deltě řeky Okavango v Botswaně. Toto je hlavní domov nejtajemnější africké kočky. Levharti se obvykle navzájem vyhýbají, ale na ostrově Dead Tree běžně loví dokonce tři jedinci, které dohromady svedla proměnlivá roční období a pohyb jejich kořisti. Podívejte se na podrobný náhled do jejich života a sledujte napětí, drama a nakonec i srdceryvnou tragédii během chvil, kdy všichni tři sledují jediný cíl: stát se vládcem tohoto nejcennějšího levhartího teritoria v Okavangu.

Skore – Hokejový muzikál (Score: A Hockey Musical) 2010

17tiletý Farley vedl ponurý život, založený na domácí výuce, organické stravě a výletech do galerie umění. K nelibosti svých rodičů však Farley nesmírně rád hraje hokej s místními dětmi. K jejich ještě většímu zděšení si Farleyho vybere majitel mládežnického hokejového klubu, kde se z Farleyho stane hvězda. Zároven však mladík zjišťuje, že popularita má svou cenu. Na ledě musí bojovat a prát se. Když se navíc začne hroutit i přátelství s nejlepším kamarádem, je Farley čím dál ztracenější.

Skvělá kariéra (Ein Praktikant fürs Leben) 2010

Ben Kremer věří na zásadu Praktikum je šance kariéry. Ovšem už 3 roky od skončení studia je stále jen praktikant a na čekačce. Také u nové firmy je zas jen praktikant.. Ale tentokrát má Ben dobrý pocit, neboť Ulf Kamprath na něho upozornil důležitého šéfa. Vyhlídkou na pevné atraktivní zaměstnání povzbuzuje Kamprath své praktikanty k vysokým výkonům. To, že svému šéfovi musí prokazovat i různé soukromé služby, patří k věci. Ben se dozví, že Kamprath má aféru s recepční Janou, cílem Benových nenaplněných tužeb. Když pak Kamprath chce Bena využít, aby se Jany zbavil, nastává pro důvěřivého Bena okamžik, dostát sobě a své lásce.