Filmy žánru: Životopisný

Milovníci hudby (The Music Lovers) 1971

jako muž, rozervaný mezi vnitřními démony a hudebním géniem… Film Milovníci hudby představuje první ze série biografií hudebních velikánů (po Čajkovském následoval v roce 1974 film , věnovaný , volnou trilogii pak završil v roce 1975 snímek o Ferenci Lisztovi). Za líbezným názvem se ovšem skrývá typicky russellovský plnokrevný portrét rozervaného umělce, svádícího nekončící boj se svou veřejně nikdy nepřiznanou homosexualitou, před níž se utíká do manželství, předem odsouzeného k nezdaru. Flashbacky, reminiscence a noční můry, to vše vře v jednom kotli a vyprávění dodává řád Čajkovského geniální hudba, která v dlouhých pasážích bez dialogů navozuje dokonalou hudebně-obrazovou extázi. podává v roli Čajkovského jeden z nejlepších výkonů kariéry, stejně přesvědčivá je i coby jeho žena Nina.

Sidney (Sidney) 2022

Tento dokumentární film od výkonné producentky Oprah Winfrey odhaluje neznámá fakta a vzdává poctu , legendárnímu herci, filmaři a bojovníkovi za lidská práva.

The Princess (The Princess) 2022

Broad Peak (Broad Peak) 2022

Když se Maciej Berbeka vrátí z výpravy na Broad Peak, ukáže se, že vlastně nevystoupil na vrchol. Po pětadvaceti letech se nakonec rozhodne zkusit to znova.

My děti ze stanice Zoo (Christiane F. – Wir Kinder vom Bahnhof Zoo) 1981

Třináctiletá Christiane objeví na konci 70. let minulého století v Berlíně diskotékovou scénu a její život se od základů změní. Její noví přátelé berou LSD a heroin. Brzy se i ona sama stane závislou. Ráno chodí do školy a odpoledne se živí jako dětská prostitutka. Místo svobody jí drogy přinášejí jen zkázu a smrt a berou jí některé z nejbližších přátel… V kultovním filmu hraje a soundtrack je plný jeho největších hitů.

Poslední poprava (Nahschuss) 2021

Východní Berlín roku 1981. Franz Walter právě dokončil doktorát z ekonomie v Německé demokratické republice, když mu rozvědka přislíbí místo profesora na univerzitě. Ambiciózní vědec okamžitě přijímá a souhlasí s tím, že bude pracovat pro zahraniční zpravodajskou službu, dokud nenastoupí na svou novou pozici. Spolu s kolegou Dirkem dostává úkoly v západním Německu. Záhy je však donucen vydírat nevinné lidi, aby je přiměl mluvit. A jeho nadřízení zajdou ještě dál. Uprchlíci z NDR a jejich příbuzní se stávají terčem psychické destrukce. Součástí plánu jsou padělané dopisy, lékařské diagnózy, sledování a odposlechy. A to je víc, než Franz dokáže unést… Strhující historické drama je inspirováno životem a smrtí Wernera Teskeho, posledního vězně popraveného v bývalé NDR.

Ďáblovi v patách: Divoký svět Johna McAfee (Running with the Devil: The Wild World of John McAfee) 2022

Tenhle dokument v syrových záběrech a rozhovorech odhaluje nové informace o průkopníkovi v oboru moderních technologií Johnu McAfeem, který strávil dlouhé roky na útěku.

Tanec reality (The Dance of Reality) 2013

Po třiadvacetileté pauze se na scénu triumfálně vrací chilský vizionář , který natočil kultovní klasiky jako nebo . V tomto jedinečném autobiografickém snímku se mladý Jodorowsky setkává s fascinujícími postavami, které přispěly k rozkvětu jeho surrealistického vidění světa. Legendární režisér se narodil v roce 1929 v Tocopille, pobřežním městě na okraji chilské pouště, kde se film natáčel. Fantaskní drama, v němž se mísí tvůrcův osobní příběh s metaforou, mytologií a poezií, je věrným odrazem jeho filozofie, že realita zdaleka není objektivní, ale spíše tanec vytvořený naší vlastní představivostí.

Píseň bez konce: Příběh Franze Liszta (Song Without End) 1960

Božský klavírista, ještě vášnivější svůdník… Klavírní virtuos Franz Liszt (1811–1886) patřil mezi vrcholné představitele romantismu, následně se stal díky svým symfonickým básním jedním z průkopníků programní hudby. Jeho hudební dráhu na pozadí divokého osobního života podrobně mapuje životopisný snímek Píseň bez konce. Jedná se o poslední snímek režiséra maďarského původu (, ). Ten v průběhu natáčení melodramatu o slavném krajanovi náhle zemřel na infarkt, snímek poté dokončil legendární režisér (, , ). V hlavní roli věčného romantika a geniálního pianisty zazářil slavný britský herec , jeho dlouholetá životní partnerka se představila jako osudová Lisztova milenka – kněžna Carolyne zu Sayn-Wittgensteinová. Vdaná šlechtična obětovala veškerý svůj majetek, aby papež souhlasil s rozvodem a dosáhla vytouženého sňatku s Lisztem. Ten proslul i dalšími milostnými skandály, které plnily titulní stránky novin. Snímek vyniká velkolepou výpravou a brilantními klavírními čísly, po zásluze byl vyznamenán Oscarem v kategorii za nejlepší hudbu v komedii či muzikálu.

Tajemství velikého vypravěče (The Secret of a Great Narrator) 1971

Biografický film na motivy knihy o pestrých životních osudech legendárního i rozporuplného francouzského spisovatele natočil podle scénáře v roce 1971 režisér . Co říci o největším vypravěči ve francouzské historii? Alexander Dumas starší je šarmantním, ale chudým mladým mužem, který ve dvacátých letech devatenáctého století přichází do Paříže a dá se do královských služeb. Je přijat jako písař, a od chvíle, kdy vezme pero poprvé do ruky, je jeho osud zpečetěn… Ústřední postavu spisovatele ztvárnil přesvědčivým výkonem , jenž vystřídal několik hereckých poloh – od mladého a ambiciózního Dumase, začínajícího písaře, přes literáta na vrcholu sil, oddávajícího se bujarým večírkům a krásným ženám, až po unaveného a vetchého starce na sklonku života. Zajímavostí snímku je také fakt, že v roli stanul o rok mladší bratr Martina Štěpánka – … Kniha André Mauroise byla zpracována již v roce 1970 jako třídílná televizní série v režii s názvem s v hlavní roli.