Filmy žánru: Životopisný

Melancholická dívka (Das melancholische Mädchen) 2019

Melancholická dívka se potuluje velkoměstem a hledá, kde by mohla složit hlavu. Potkává mladé matky, které oslavují své mateřství jako náboženský rituál vzkříšení, nalezne přístřeší u abstinujícího existencialisty, pro kterého je sex také pouze druh byznysu“, a v jednom travesti baru čeká na konec kapitalismu“. Její pokus napsat knihu selže hned u první věty druhé kapitoly. Mezi uměleckými galeriemi, studii jógy a postelemi cizích mužů však pro ni není místo. Než aby se snažila přizpůsobit, začne melancholická dívka svou depresi vnímat jako program. Komedie o postmoderní společnosti v růžové a světle modré.

Dospěláci v místnosti (Adults in the Room) 2019

V roce 2015 se řecká ekonomika nachází v nejisté situaci, země je na pokraji bankrotu. Nově zvolená vláda se bouří proti přísným standardům Evropské unie. Na motivy politických memoárů , který rozpoutal jednu z nejpozoruhodnějších a nejkontroverznějších politických bitev v dějinách, když se pokusil vyjednat změny vztahů své země s Evropskou unií, čímž přiváděl evropskou politickou, finanční a mediální elitu k šílenství. Skutečný příběh o tom, co se dělo za zavřenými dveřmi, však zůstával dlouho neznámý. Režisér našel ve Varoufakisově knize námět pro svůj film, který pojednává o Evropě ovládané skupinou cyniků, zcela odtržených od lidských, politických a kulturních zájmů, posedlých jen čísly a sebou samými. Tragický příběh o politickém outsiderovi, který svádí předem prohraný boj proti establishmentu, a jemuž utrpení lidí není lhostejné.

Amundsen (Amundsen) 2019

Výpravný filmový portrét dobrodruha, který vyplňoval prázdná místa na mapě, dobyl jižní pól a jako první dosáhl se svými expedicemi obou pólů zeměkoule. Jaký ale ve skutečnosti byl Roald Amundsen? Celovečerní snímek Amundsen ukazuje nejen výpravy do neprozkoumaných ledových pustin a oceánů a polární lety vzducholodí, ale odhaluje i život a osobnost legendárního objevitele, včetně řady méně známých skutečností, jako byl jeho vztah s bratrem nebo milostné aféry.

Poslední bohém (Poslední bohém) 1931

Životní epizody Jaroslava Haška. V titulní roli tohoto Innemannova filmu exceluje Saša Rašilov.

Target Number One (Target Number One) 2020

Aenne Burda – Die Wirtschaftswunderfrau E1 (Aenne Burda – Die Wirtschaftswunderfrau E1) 2018

Dramatický životný príbeh zakladateľky legendárneho módneho časopisu Burda… Nemecko je po 2. svetovej vojne v ruinách, ale Aenne Burdová sníva o tom, že ženám opäť prinesie stratenú eleganciu a ženskosť, ktorá však bude prispôsobená novým pomerom. Jej sen má podobu časopisu, ktorý by prinášal vzory, strihy a tipy na to, aby si každá žena mohla doma ušiť praktické a vkusné oblečenie. Aennin manžel, úspešný vydavateľ Franz Burda však o jej nápade nechce nič počuť. Aenne sa však nevzdáva  a je rozhodnutá nenechať sa v ceste za svojim cieľom zastaviť…

Aenne Burda – Die Wirtschaftswunderfrau E2 (Aenne Burda – Die Wirtschaftswunderfrau E2) 2018

Dramatický životný príbeh zakladateľky legendárneho módneho časopisu Burda… Nemecko je po 2. svetovej vojne v ruinách, ale Aenne Burdová sníva o tom, že ženám opäť prinesie stratenú eleganciu a ženskosť, ktorá však bude prispôsobená novým pomerom. Jej sen má podobu časopisu, ktorý by prinášal vzory, strihy a tipy na to, aby si každá žena mohla doma ušiť praktické a vkusné oblečenie. Aennin manžel, úspešný vydavateľ Franz Burda však o jej nápade nechce nič počuť. Aenne sa však nevzdáva  a je rozhodnutá nenechať sa v ceste za svojim cieľom zastaviť…

Svědek umírajícího času (Svědek umírajícího času) 1990

Na počátku stál slovenský televizní seriál , věnovaný vědci rudolfínské doby Janu Jeseniovi. Skončil na popravišti spolu s dalšími pány po prohraném protihabsburském povstání. Když režisér pojal ideu z natočeného materiálu vytvořit zkrácenou verzi pro kina, musel jej nejen syžetově přestavět, ale také nadabovat do češtiny. Vznikla však jen ilustrativní skládanka, osvětově popisující jednotlivé etapy hrdinova pohnutého života.

Atomové srdce Františka Janoucha (Atomové srdce Františka Janoucha) 2020

Česko-švédský jaderný fyzik světového významu, zakladatel a předseda Nadace Charty 77, přednášející na desítkách universit. Dokumentární portrét muže, jehož život zrcadlí dějinné zvraty 20. století, přesto se však nikdy nevzdal úsilí konat věci, které považoval za správné… Svědectví českého a švédského jaderného fyzika, který se ohlíží za klíčovými okamžiky moderní české historie. Dokument je postaven na unikátních záběrech z jeho osobního archivního fondu, např. z návštěvy u Andreje Sacharova či ze setkání se . Film obsahuje i nezveřejněné záběry , neznámá fakta o smrti apod. František Janouch, který svou práci dělil mezi teoretickou jadernou fyzikou a humanitární a charitativní činnost, vybízí k zamyšlení, jak svět plný nedorozumění, zášti a nevraživosti učinit laskavějším a lepším místem.

Lev pouště (Lion of the Desert) 1981

Příběh libyjského hrdiny, který se postavil na odpor fašistickým vetřelcům.Je rok 1929 a je nespokojen se situací v Libyi, kterou Itálie okupuje bezmála 20 let. Neustálé vzpoury žádají konečné zlomení domácího odporu. Z toho důvodu duce vysílá do země nekompromisního generála Rudolfa Grazianiho, aby se úkolu ujal a porazil vůdce odporu – učitele Omara Mukhtara přezdívaného Lev pouště. Ten je mazaným bojovníkem s dokonalou znalostí terénu, co svými rychlými výpady ze zálohy ochromuje italské jednotky a mizí stejně rychle jako přichází. Proto má také mezi italskými vojáky pověst přízraku. Graziani nastolí v okupovaných provinciích novou vlnu represí, a to donutí Mukhtara opět bojovat. První zdrcující Grazianiho porážka otevře italskému generálovi oči a uvědomí si, že svůj úkol za současné situace nemůže splnit. Dojde tak k razantním krokům – stavěním koncentračních táborů, vypalováním vesnic, trávení studní, popravám a k mohutné ofenzívě do pouště, kterou se do té doby nikdo neodvážil učinit… Filmové zpracování osudů Omara Mukhtara a tzv. pacifikace Libye se i přes obrovskou výpravu vrcholící spektakulárními bitvami stal kasovním neúspěchem. S rozpočtem přibližně 35 miliónů dolarů (nejdražším americkým filmem byl do té doby z roku 1978 s rozpočtem 55 miliónů) neutržil ani 2 miliony. K úspěchu v kinech nepomohlo ani výrazné herecké obsazení, ať už oscarový , , či , co si roli zahrál již podruhé (poprvé ve filmu z roku 1974). Se snímkem se pojí také kontroverzní zákaz promítání v Itálii od roku 1982 s odůvodněním, že film poškozuje pověst italské armády, a na tamních televizních obrazovkách, resp. placeném kanálu Sky, se objevil až v roce 2009 při oficiální návštěvě .