Filmy žánru: Životopisný

Příběh Elizabeth Smartové (I Am Elizabeth Smart) 2017

Film začíná tím, že poznáváme skutečnou Elizabeth Smart, která bude působit v celém filmu jako průvodce a vyprávět divákovi příběh svého únosu optikou vlastní zkušenosti. Vše začíná v roce 2002, kdy čtrnáctiletou Elizabeth uprostřed noci probudí v jejím vlastním pokoji cizí muž s nožem. Vyhrožuje jí, že pokud s ním neodejde, zabije celou její rodinu. Odvede ji do lesa, kde má postavený stan. Zde už čeká žena jménem Wanda, která připravuje svatební rituál, což je ve skutečnosti brutální znásilnění Elizabeth jejím únoscem.Střihem se dostáváme do studia, kde skutečná Elizabeth Smart děj komentuje a vzpomíná na znásilnění ze svého pohledu. Druhý den ráno se Elizabeth svého únosce ptá, proč ji unesl, a poznává v něm muže, který nedávno navštívil jejich dům a mluvil s jejím otcem. Únosce se jmenuje Brian David Mitchell. Znásilňuje Elizabeth každý den, někdy i dvakrát denně. Drží ji svázanou a neustále jí cituje fanatické náboženské věty. Také ji přejmenuje na Ester. Třetí den se Elizabeth přidá a začne pomáhat s vařením v táboře. Wanda, coby Brianova první manželka, se cítí ohrožena, ale dovolí Elizabeth pomáhat. Elizabeth si chce povídat, aby o Wandě získala co nejvíce informací. Wanda je nicméně stejně zlá jako Brian. Elizabeth slyší, že ji hledá pátrací skupina, ale mlčí. Bojí se, že kdyby křičela o pomoc, že Brian zabije ji i její rodinu, jak jí neustále vyhrožuje…

Chavela (Chavela Vargas) 2017

Keď vzala Chavela Vargas do ruky gitaru a spustila tradičné mexické rancheras, smutné piesne o osamelosti a nenaplnenej láske k ženám, ktoré dovtedy písali a interpretovali výlučne muži, publikum šalelo. Svojím drsným hlasom a jedinečným citom pre rytmus sa dokázala dotknúť srdca všetkých bez výnimky. V nohaviciach a červenom ponči, odeve opäť tradične určenom výlučne mužom, bola neprehliadnuteľná a nezameniteľná. V 60. rokoch si v Acapulcu potykala s najväčšími domácimi aj svetovými hviezdami šoubiznisu, umenia a politiky, ako boli napríklad Lana Turner a Frida Kahlo, z ktorých minimálne (ženská) časť skončila v jej spálni. Chavela Vargas bola neuveriteľne talentovaný nezastaviteľný živel a nikdy nedokázala žiť napoly. Po rokoch alkoholovej závislosti, počas ktorých postupne upadala do zabudnutia, ju vzkriesil Pedro Almodóvar, ktorý sa jej rozhodol usporiadať v Španielsku koncert. Stará dáma sa vrátila v plnej sile a uchvátila mládež, ktorá o nej v živote nepočula. Výnimočný dokument o nenapodobiteľnej osobnosti, ktorá nikdy nerobila kompromisy – v hudbe ani osobnom živote.

Život na úteku (Život na úteku) 1975

Na Slovensku často a rádi vzdávali čest těm vojákům, kteří odmítli sloužit fašistickému režimu a postavili se proti němu. Také nadporučík Kukorelli odmítal lákavou kariéru letce, naopak pomáhal odbojářům a posléze se zúčastnil Slovenského národního povstání.

Klan Gucci (House of Gucci) 2021

Klan Gucci je inspirován šokujícím skutečným příběhem impéria italského módního domu. Tři desetiletí rodinné historie, v níž nechybí láska, zrada, dekadence, pomsta ani vražda, skládají dohromady mozaiku toho, co všechno s sebou nese slavná značka Gucci.

Marie Terezie III (Mária Terézia III) 2021

Pátý a poslední díl série výpravných historických filmů o věhlasné panovnici je situován do let 1760 až 1780. Marie Terezie nechápe, proč se její manžel, František Štěpán, neustále zabývá finančními problémy monarchie, když její prioritou je zajistit trvalý mír a prosperitu monarchie prostřednictvím sňatkové diplomacie. Oběma rodičům přitom dlouho uniká, jak složitým dospíváním prochází jejich prvorozený syn Josef, který se má stát následníkem habsburského trůnu. Kromě přiblížení života Marie Terezie a doby jejího panování nám série dává možnost stát se svědky trnité cesty Josefa II. od privilegovaného a zároveň svými rodiči opomíjeného dítěte přes obtížná léta spoluvlády s matkou, až po závěrečné smíření s odkazem otce i matky. Jeho první manželství s půvabnou Isabelou Parmskou skončí tragickým zklamáním. V době epidemie neštovic, při níž umírají i Josefovi sourozenci, musí císařovna se slzami v očích v sobě potlačit zoufalost matky a dokončit svůj záměr sjednocení evropských zemí. Přinutí Josefa k dalšímu sňatku, tentokrát s Marií Josefou Bavorskou, která se půvabu Isabely nevyrovná. Ve vyhrocené situaci se Josef se ostře vymezuje proti otci, jehož vnímá jako prostopášníka. Teprve po smrti Františka Štěpána a následném konfliktu s matkou si Josef uvědomí, jakou roli jeho otec skutečně v chodu říše hrál, a až po smrti matky pochopí, jak významný je pro budoucnost monarchie odkaz obou rodičů – a co naopak může udělat jenom on. V roli Josefa v tomto dílu exceluje , jehož výkon se jistě zapíše do paměti diváků stejně, jako skvělý výkon v roli Františka Štěpána a výjimečné ztvárnění role Marie Terezie .

Ricardovi (Being the Ricardos) 2021

Během jednoho natáčecího týdne seriálu  – od pondělní čtecí zkoušky až po páteční natáčení s diváky – čelí Lucille Ballová a Desi Arnaz v zákulisním dramatu scenáristy a režiséra řadě osobních a profesních krizí, které ohrožují jejich show, kariéru i manželství.

Král Richard: Zrození šampiónek (King Richard) 2021

Král Richard: Zrození šampiónek je životopisné drama, natočené podle skutečného příběhu, který inspiruje celý svět. Příběh Richarda Williamse , trenéra a otce světově proslulých tenistek a , který má geniální plán jak dostat své dcery z ulic Comptonu v Kalifornii na světovou tenisovou scénu. Hluboce dojemný příběh ukazuje sílu rodiny, vytrvalost a neochvějnou víru jako prostředek k dosažení nemožného a ovlivnění nejen tenisového světa.

Brambůrkovy sny o Americe (Potato Dreams of America) 2021

Lena a její homosexuální syn Brambůrek se snaží přežít v Sovětském svazu během bouřlivého období perestrojky. V zoufalství utíkají do světa fantazie zakázaných amerických filmů, které jim ale brzy přestanou stačit. A tak se Lena stane nevěstou na objednávku, aby objevila Ameriku na vlastní pěst. Provdá se za výstředního muže jménem John, který je mnohem starší než ona. Matka a syn záhy zjistí, že na ně čeká nejedno překvapení… Štiplavá komedie o kulturních stereotypech je inspirována dětstvím scenáristy a režiséra .

The Electrical Life of Louis Wain (Louis Wain) 2021

Jesse James (Jesse James) 1939

Stavitelé železnice nelítostným způsobem okrádají farmáře o jejich pozemky, jež stojí v cestě budoucí trati. Když se železniční agent drsným způsobem pokouší získat svolení k levnému odprodeji majetku také na paní Jamesové, dostává se do sporu s jejími syny Frankem a Jessem. Oba hájí majetek rodiny proti přesile a neobejde se to bez zranění agenta. Zatímco ostatní usedlící přijímají jejich odpor jako hrdinský čin, stavitelé železnice si na pomoc proti nim přizvou dobře placené právníky. Z Franka a Jesseho jsou přes noc štvanci…