Filmy žánru: Westernový

Slavní jezdci (The Glory Guys) 1965

Co může být těžší, než čelit ve válce Siouxům? Svádět boj o srdce ženy! Kapitán Demas Harrod dostal náročný úkol. Během krátké doby má ve výcvikovém táboře připravit do služby vojenský oddíl z nových rekrutů. Blíží se totiž rozhodující bitva proti Siouxům, kterou chce ukrutný generál Frederick McCabe vyhrát za každou cenu. Vůdčí silou se má stát 3. kavalérie, která má být obětována ve jménu slavného vítězství. Generál proto povolá také zkušeného zvěda Sola Rogerse, který má pomoct s výcvikem. Jenže se ukáže, že ten se uchází o srdce stejné ženy jako kapitán Harrod. Jak se nakonec milostný trojúhelník promítne do osudu válečné bitvy? V hlavních rolích prchlivých soků v lásce, kteří ale musí spojit své síly, se představili a .

Cesta do Santa Fe (Santa Fe Trail) 1940

Z historického hlediska poněkud upravený příběh poručíka J.E.B. Stuarta (Errol Flynn), známého jako “Jeb”, budoucího generála Konfederace a slavné postavy Občanské války, odehrávající se v období těsně před jejím počátkem. Příběh začíná r. 1854 na vojenské akademii West Point a končí popravou Johna Browna.

Calamity Jane (Calamity Jane) 1953

Calamity Jane je mladá žena, která se v ničem nenechá zahanbit od příslušníků opačného pohlaví v městečku Deadwood v Jižní Dakotě. Nechybí jí odvaha, jezdí na koni, s koltem a lasem zachází lépe než mnohý muž. Rozhodujícím okamžikem v jejím životě se náhodně stává nevydařené vystoupení zpěvačky v místním baru. Místo ní do městečka přijel omylem pozvaný herec Francis Fryer, jemuž na jevišti příliš nepomohl ani na poslední chvíli použitý dámský převlek. Zatímco majitel baru hledá způsob, jak by mohl nenápadně zmizet, Calamity Jane emocemi doslova nabitou situaci v přeplněném sále zachrání. Všem mužům, kteří neskrývají zklamání a rozhořčení, pohotově přislíbí, že přiveze známou pěveckou hvězdu až z Chicaga…

Boj o čas (The Broken Star) 1956

Klasický westernový snímek, plný akce a nečekaných zvratů… Děj se odehrává na přelomu století, v době převratných technických vynálezů a vědeckých objevů. Tentokrát věda pomůže na cestě spravedlnosti – využitím poznatků soudního lékařství je usvědčen skutečný vrah. Zástupce šerifa Bill Gentry (William Williams) naráží při vyšetřování vraždy Mexičana na odpor. Když konečně najde vraha, zjistí, že jím byl jeho přítel Frank Smead (Howard Duff), druhý zástupce šerifa.

Azul (Blue) 1968

Pro někoho gringo, pro jiné bandita, pro rodinu Azul a pro blízké Modrý – záleží na břehu řeky Rio Grande… Druhá polovina 19. století v údolí řeky Rio Grande. Mexicko-americká válka o stát osamělé hvězdy“ skončila před lety a na obou stranách hranice vládne relativní klid. Zbraně ale odmítá složit obávaný bandita a revolucionář Ortega , který se svým početným gangem vyhlásil válku všem cizákům – Yankeeům, Španělům i Francouzům. Ortega své muže vede jako armádu a k nejoddanějším vojákům patří jeho synové Xavier, Manuel, Antonio a také osvojený Azul . Spíše než o jméno jde u modrookého blonďáka o ironickou přezdívku, své rodné si už ani sám nepamatuje. Při jednom z nájezdů za severní hranici se ovšem v Azulovi něco zlomí a zachrání texaskou dívku před jedním ze svých bratrů. Sám se pak postřelený doklopýtá na odlehlý statek Doca“ Mortona a jeho dcery , která banditovi vděčí za život. Azul se po zotavení snaží s pomocí Mortonů začlenit do místní komunity a dokonce přijme jméno Modrý v naději, že své druhé jméno už nikdy neuslyší. Pro svou rodinu na mexické straně řeky je sice mrtvý, ale ne zapomenutý – a Ortega se za smrt svého syna hodlá pomstít celé vesnici.

Villa jede! (Villa Rides) 1968

Mexická půda mu byla ženou i milenkou… Radikální mexický revolucionář Pancho Villa (1878–1923) je jednou z nejznámějších historických postav počátku 20. století. Mnohými byl považován za mexického národního hrdinu, jinými za obyčejného banditu. Jeho vzrušující osudy se staly častým filmovým námětem. V roli legendárního revolucionáře se představil třeba nebo . Ve filmu Pancho Villova jízda se hlavní role zhostil hvězdný a představuje zde poněkud idealizovanou podobu národního hrdiny, který touží po jediném – aby země patřila všemu lidu. V jeho úsilí mu pomáhá americký pilot, jenž se ocitl uprostřed válečné vřavy ve chvíli, kdy prodával zbraně vládním jednotkám. Stane se však svědkem krutého masakru nevinných venkovanů, a rozhodne se proto létat na straně mexických revolucionářů. Pancho Villa svádí statečný boj za revoluci i ve chvíli, kdy ho zbaví svobody. Mexická revoluce nakonec změnila osud celého kontinentu. V hlavní roli se vedle Brynnera objevil , který ztvárnil neohroženého amerického pilota ve službách revoluce. Hvězdné obsazení doplňuje jako Villova pravá ruka. Pro zajímavost lze zmínit, že na scénáři spolupracoval slavný filmař .

Armáda pěti mužů (Un esercito di 5 uomini) 1969

Pistolník Dutchman a bandita Luis se domluví, že přepadnou vlak převážející mexické zlato, nejen aby pomohli revolucionářům, ale i aby si namastili kapsy. Proto se Luis vydá hledat další lidi do party, siláka Mesita, pyrotechnika Augustuse a samuraje. Pistolníci přijedou za Dutchmanem právě ve chvíli, kdy vojáci popravují jednoho ze vzbouřenců. Pistolníci mu pomohou a strhne se bitka, při které jsou všichni vojáci zmasakrováni. Vesničané musejí utéct, ale přesto jsou zajati a odvlečeni do pevnosti. Pistolníci se přesto probijí ven. Nyní jen zbývá přepadnout ten vlak…

Balík dolarů (Un Fiume di dollari) 1967

Spaghetti western o pomstě za zradu kamaráda. Dva vojáci přežijí válku a s uloupenými penězi zběhnou z armády. Jsou pronásledováni, Brewster odvede pozornost, zatímco Seagull prchá s kořistí a slibuje, že se postará kamarádovi o ženu a malého synka Tima. Brewster je zajat a odsouzen k pěti letům vězení. Poté, co svůj trest vykoná, je zděšen a rozzuřen, když zjistí, že jeho kamarád je zodpovědný za smrt jeho manželky. Brewster s pomocí neznámého cizince Getze postupně začíná likvidovat bandu svého bývalého přítele, aby s ním nakonec mohl zúčtovat.

Malí kovbojové (The Cowboys) 1972

Will Andersen (John Wayne) je stárnoucí rančer, který se náhle ocitl ve složité situaci. Právě, když potřebuje hnát dobytek do města, mu jeho honáci sdělí, že dávají výpověď. V horách se totiž našlo zlato a oni by nechtěli být poslední, kdo se k nalezištím dostane. Sehnat nové honáky je v této situaci vyloučeno, a tak Andersen na radu svého přítele navštíví místní školu, kde najme skupinu chlapců, kteří mu mají se stádem pomoci. Putování plné psychicky i fyzicky náročných situací z malých kovbojů postupně udělá skutečné kovboje…

Geronimo (Geronimo) 1962

Život apačského náčelníka Geronima je dodnes zahalen pochybnostmi. Někteří ho vnímají jako neohroženého obhájce indiánských práv, druzí v něm naopak vidí obyčejného vraha. Westernový snímek z roku 1962 přináší příběh, který kombinuje legendu se skutečnými událostmi a vypráví o hrdinném indiánském boji za svobodu a důstojnost. Děj se odehrává po roce 1880, kdy byly ke kapitulaci donuceny všechny apačské skupiny až na jednu v čele s neohroženým Geronimem. Jeho zdecimovaný kmen nakonec přistoupí na nabídku americké vlády a vymění své území za přidělené místo v indiánské rezervaci San Carlos v Arizoně. Krátce po příjezdu do rezervace ovšem Geronimo odhalí snahu o podvodný prodej jejich půdy a s několika věrnými bojovníky se dává na zběsilý útěk. S hrstkou hrdých mužů čelí obrovské přesile americké armády a bojuje za spravedlnost. V roli legendárního apačského náčelníka zazářil , který se kromě herectví proslavil také jako profesionální hráč basketbalu a baseballu.