Filmy žánru: Westernový

Jízda v bouři (Ride in the Whirlwind) 1966

Příběh tří kovbojů se vracejících na ranč, kteří se náhodně ocitnou v nesprávný čas na nesprávném místě. Potkají bandu desperátů, jenž předtím přepadli dostavník. Při přestřelce s ochránci zákona začnou být omylem také považováni za součást bandy. Nezbývá nic jiného než prchnout před lynčem, ale bude to hodně svízelné….

Červená řeka (Red River) 1988

Remake westernu z roku 1948 o muži, který se během cesty s dobytkem vzbouří proti svému tyranizujícímu opatrovníkovi. Remake stejnojmenného filmu Howarda Hawkse vypráví o dvou výrazných charakterech, které se dostávají do konfliktu. Pozadí k němu tvoří vyčerpávající, více než 1500 kilometrů dlouhá cesta s dobytkem z Texasu po nebezpečné Chisholmově stezce. Přítel Johna Wayna James Arness zde ztělesnil původní Waynovu roli rančera, který musí řešit konfliktní vztah se svým synem Matthewem. Roli tohoto mladíka, jehož v originální verzi ztělesňoval Montgomery Clift, si zde zahrál Bruce Boxleitner. Nové obsazení hlavních hrdinů ve filmu funguje dobře a snímek se poměrně věrně drží dějové linie (a často i dialogů) původního snímku, přičemž tato nová verze navíc příběh mírně rozvětvuje o nové zápletky. Zajímavostí je, že pro roli Matthewa byl před zahájením natáčení ve hře i známý akční hrdina Sylvester Stallone.

Mé srdce pohřběte u Wounded Knee (Bury My Heart at Wounded Knee) 2007

Drama z původní produkce HBO vychází ze stejnojmenného bestselleru, který zachytil zničující dopad dobytí Divokého západu na domorodou kulturu amerických indiánů v druhé polovině 19. století. Sledujeme jej na osudu tří pozoruhodných postav. Charles Eastman , původním jménem Ohiyesa, je Sioux, ale vystudoval v Dartmouthu a přizpůsobil se světu bílých. Sedící býk je proslulý náčelník indiánského kmene Lakotů, který se odmítá podřídit vládě a do posledního dechu hájí identitu svého lidu, jeho důstojnost i posvátné indiánské území – zlatonosné Black Hills. A senátor Henry Dawes je jedním z těch, kdo spoluvytvářejí vládní politiku týkající se indiánských záležitostí. Zatímco Eastman s učitelkou Elaine pracují na zlepšení životních podmínek v rezervaci Siouxů, senátor lobuje u prezidenta USA. Řešení též slibuje mesianistické hnutí proroka Wovoka, ale po té, co je Sedící býk zabit a 29. prosince 1890 sedmá kavalerie zmasakruje stovky lakotských mužů, žen a dětí u Wounded Knee, jsou všechny naděje ztraceny. Film natočil režisér .

Thár (Thar) 2022

Ospalým pouštním městem otřesou vražda a brutální plán muže, kterého tu nikdo pořádně nezná. Pro zkušeného policajta je to ale příležitost dokázat, co umí.

Kovboj (Charro!) 1969

Na krku musí nést cejch pro zabijáka, kolem pasu kolt na znamení pomsty… Král rokenrolu (1935–1977) se kromě zpěvu věnoval také herecké kariéře. Jednu z posledních filmových rolí představuje osamělý pistolník ve westernu Charro! Termín charro“ pochází ze španělštiny a na mexickém území značí jezdce či kovboje. Toho ve filmu ztělesňuje bývalý psanec Jess Wade v drsném pojetí Elvise Presleyho. Ten přijíždí do městečka poblíž americko-mexických hranic, kam ho pod falešnou záminkou vyláká jeho bývalá banda vedená protřelým desperátem Vincem. Před víc než rokem se rozešli ve zlém kvůli krásné Tracey, jejich osudové ženě. Vince ale zradu neodpouští a Jess to brzy dostane pocítit na vlastní kůži. Krvelačná banda má za sebou loupež mexického národního pokladu v podobě pozlaceného děla v hodnotě sto tisíc dolarů. Během loupeže byl identifikován pouze jediný ze skupiny nebezpečných zločinců a ten se vyznačuje tím, že byl při činu těžce poraněn na krku. Podlý Vince nechal rozhlásit, že se jednalo o Jesse a na důkaz ho nechá ocejchovat na krku. Z Jesse se tak stává lákavá kořist, protože mexická vláda vypsala na jeho dopadení vysokou odměnu. V zoufalé situaci se s důvěrou obrátí na svého známého šerifa, který ale brzy schytá dvě kulky do prsou. Jess proto musí vzít spravedlnost do vlastních rukou, očistit své jméno a ubránit městečko před útokem Vinceho bandy, která je odhodlaná ho vymazat z mapy.

Rabín a zloděj (The Frisco Kid) 1979

Píše se rok 1850 a nový rabín Avram Belinski míří na hřbetě svého koně z Philadelfie do San Francisca, přičemž jediné co ví je, že Kalifornie musí být nedaleko New Yorku. Tom Lillard, bandita a zlodějíček, ještě nikdy rabína neviděl. Ale dobře pozná, kdy člověk potřebuje trochu pomoci. A dovést tohohle panáčka do Friska celého dá hodně práce a přinese spoustu potíží se zákonem, indiány i bandou nelítostných zabijáků.

Jízda do Ox-Bow (The Ox-Bow Incident) 1943

Nevada, 1885. Kovbojové Gil Carter a Art Croft společně přijíždějí do malého města právě v okamžiku, kdy obyvatele vzruší zpráva, že někdo zabil farmáře Larryho Kinkaida a ukradl jeho dobytek. Protože šerif není přítomen, rozhodnou se někteří muži, že zákon vezmou do svých rukou. Jsou přitom přesvědčeni, že pachatelé činu nepatří mezi zdejší osadníky. Do čela skupiny pátrající v okolí po vrazích, se postaví bývalý vůdce jižanské armády, major Tetley, který nehodlá mít s nikým žádné slitování. K nim se nakonec připojují také Gil a Art, přestože mají odlišný názor… Příběh zpochybňující právo na lynchování, plný emocí a násilí, neopakovatelným způsobem natočil režisér William A. Wellman (Zrodila se hvězda, Žluté nebe). Jeho western je dodnes považován za mistrovské dílo, děj je doslova nabitý akcí, přitom nenabízí idylický pohled, zdůrazňuje morální otázky a odlišnost názorů jednotlivých postav. V uchopení tématu i jeho zpracování předběhl dobu, kdy vznikl. Velkou zásluhu na jeho působivosti a dynamičnosti nesporně má také legendární kameraman Arthur C. Miller. Postavu čestně a morálně uvažujícího Gila hraje Henry Fonda, Anthony Quinn ztvárnil roli nezkrotného Mexičana Juana Martíneze a Dana Andrews vytvořil nezapomenutelnou úlohu nevinného Donalda Martina.

Tváří v tvář (Faccia a faccia) 1967

Zlo je nakažlivé… Učitel a vzdělanec Brett Fletcher odjíždí z Bostonu na americký Západ, aby si v teplém podnebí vyléčil tuberkulózu. Záhy je však unesen nebezpečným banditou Beauregardem Bennettem a konfrontován s násilím, všudypřítomnou smrtí, ale zároveň i s neomezenou svobodou: poznává zkrátka Divoký západ, kde platí zákon silnějšího a ne zákony civilizace. Zatímco Beauregard začíná pod vlivem inteligentního Fletchera pochybovat o svých činech, Fletcher je násilím a nově nabytou mocí čím dál více okouzlen… Rok po úspěšné natočil režisér zvláštní western, který se spíše než na pomstu či peníze zaměřuje na vývoj postav a filozofický rozměr zla. Tváří v tvář se vyznačuje pro žánr až netypickou hloubkou, přesto však nabízí vše, na co jsme u pravého spaghetti westernu zvyklí – prach, krev, kulky i hudbu .

A Fistful of Lead (The Maleficent Seven) 2018

Po vyloupení banky ve zlatokopeckém městečku si parta psanců uvědomí, že je někdo podvedl. A do toho se po jejich stopách pustí neúnavný šerif.

Sbohem, Kalifornie (California) 1977

Právě skončila občanská válka a jižní vojáci jsou propouštěni domů, pronásledováni nemilosrdnými lovci odměn, kteří mezi nimi hledají ty, jež před válkou byli stíháni zákonem, a doprovázeni pohrdáním a nenávistí civilistů i severních vojáků. Mladík Willy Preston přesto hledí na budoucnost optimisticky, míří na rodinnou farmu, kde na něj čekají jeho rodiče a sestra. Vezme s sebou staršího a zkušenějšího samotáře, který si říká Michael Random. Shodou okolností ale na Prestonovu farmu dojde už jen Michael…