Filmy žánru: Válečný

Haifa Street (Haifa Street) 2019

Hranice odvahy (The Crossing) 2020

Píše se podzim roku 1942 a přestože okupované Norsko strádá vlivem materiálního nedostatku a válečných restrikcí, desetiletá Gerda a její bratr Otto se těší na (jakkoli skromné) Vánoce. Pak si však pro jejich rodiče přijde policie a opuštěné děti navíc zjišťují, že se ve sklepě jejich domu ukrývají dvě židovské děti, sourozenci Daniel a Sarah. Mají je opustit a odejít do bezpečí k tetě? Anebo naplnit záměr svých rodičů a provést je hlubokými lesy za švédskou hranici, na neutrální území, kde by děti byly v bezpečí? Rázná Gerda má jasno hned a váhavému Ottovi nezbývá než se přidat. Čeká je cesta, na níž kromě nástrah zimní přírody musejí překonat i vzájemné rozpory a nedůvěru a rozeznat, kdo z dospělých jim chce pomoci a kdo je zradí.

Sedmá kavalérie (They Died with Their Boots On) 1941

Hrdinové nepřekonatelní svou odvahou, historie nepřekonatelná svou slávou! … Volná filmová adaptace dramatického života George Armstronga Custera (v podání ikonického ), od jeho příchodu na West Point v roce 1857 až po jeho smrt v bitvě u Little Big Hornu. Na akademii se mu jako zobákovi“ dostává jen málo disciplíny, ale je připraven postavit se staršímu kadetovi Nedu Sharpovi , který mu znepříjemňuje život. Během pobytu na akademii padne do oka veliteli Philu Sheridanovi , a seznámí se také se svou budoucí nevěstou Elizabeth Baconovou . Kvůli občanské válce předčasně ukončí studium a jen díky náhodnému setkání s generálem Winfieldem Scottem je nakonec přidělen k jezdeckému pluku. Během války slouží s vyznamenáním, a když je omylem povýšen na brigádního generála, vede své vojáky k rozhodujícímu vítězství. Po válce nemá moc co na práci, když odmítá lukrativní místa v soukromém průmyslu, a je to jeho žena, která s generálem Scottem domluví, aby byl jmenován podplukovníkem a pověřen velením 7. kavalerie. Mimo jiné se Custer střetne se Splašeným koněm“ , obávaným náčelníkem Lakotů, který jej nazýval Žlutým vlasem“. George Custer posléze zemřel v dnes již slavné bitvě 25. června 1876 ve věku 36 let.

Operation Ragnarök (Operation Ragnarok) 2018

Dystopický thriller, ve kterém po nehodě unikne záhadný vir, promění lidi v děsivá monstra a obyvatelé města musí v boji o holý život spojit síly.

Pevnost mrtvých (Beau Geste) 1966

Do francouzské legie přicházejí nováčci. Jeden z nich anonymním dopisem slíbil místnímu seržantovi, který už utrápil hodně vojáků, pomstu. Seržant se snaží zjistit, který z nováčků je tím, kdo vyhrožoval. A do toho přijdou boje s Tuarégy. Během nich se v pevnosti rozhodne, kdo je kdo.

Morituri (The Saboteur: Code Name Morituri) 1965

Jsou nepřátelé na život a na smrt, ale přesto na jedné lodi.Kapitán německé nákladní lodi Müller (Yul Brynner) dostane během druhé světové války rozkaz přepravit náklad kaučuku z Japonska do Bordeaux. Jde o nejcennější náklad, jaký momentálně na světě existuje: kaučuk je totiž klíčovou strategickou surovinou, určenou k výrobě pneumatik pro německou armádu. V žádném případě se náklad nesmí dostat do rukou nepřítele. Pro každý případ jsou po celé lodi rozmístěny výbušniny, aby kapitán mohl v případě hrozícího zajetí plavidlo i s nákladem potopit. O přepravě cenného nákladu se však dozví britská tajná služba. Ta vydíráním donutí německého uprchlíka Roberta Craina (Marlon Brando), aby na Müllerovu loď pronikl v přestrojení za důstojníka SS, zneškodnil nálože a umožnil tak britské flotile ukořistit loď v předem určené oblasti. Crain se totiž ve skutečnosti jmenuje Schröder a až do své emigrace byl záložním důstojníkem ženijního demoličního praporu. Jeho úkol na lodi Ingo však od samého počátku provázejí problémy: kapitán Müller omezí Crainovi pohyb na lodi. Zanedlouho se Ingo setká s nepřátelskými loděmi a musí změnit původní kurz…

Al Kameen (The Ambush) 2021

Železný orel 2 (Iron Eagle II) 1988

Plukovník Charles Chappy Sinclair sa nudí v zapadnutom leteckom múzeu, kam ho preradili. Nečakane ho však povýšia a prevelia na prísne tajnú leteckú základňu v Izraeli. Až tu sa dozvie, že má veliť spoločnému tímu amerických a ruských pilotov, ktorých úlohou je zničiť medzikontinentálne balistické strely, ukryté v neďalekých skalách, ktoré majú naraz odpáliť na husto obývané miesta v USA a v Sovietskom zväze. Chappy musí čeliť nielen rozporom medzi oboma skupinami pilotov, ale aj zrade vlastných nadriadených. Ak nemá prísť k najhoršiemu, musí konať proti rozkazom…

Pýcha a vášeň (The Pride and the Passion) 1957

Láska k ženě přenáší hory, láska ke svobodě přepravuje veliká děla… Píše se rok 1810 a Španělsko úpí pod nadvládou Francouzů. Proti dobyvačným Napoleonovým vojskům stojí už jen hrstka vzbouřenců. Jejich jedinou nadějí je obrovské dělo, které po sobě na útěku zanechala jejich vlastní poražená armáda. Jenže jak dopravit ocelový kolos přes půl země, když všude slídí nepřátelské jednotky? S tím může Španělům pomoci jedině britský námořní důstojník Anthony, který se vyzná ve zbraních i ve vojenské taktice. Vzbouřence čeká těžký úkol, ale i mnohá dobrodružství. K potížím s Francouzi se však navíc přidají i trable s láskou. Anthony se totiž zamiluje do krásné Juany, která je milenkou vůdce vzbouřenců Miguela… Výpravný historický film režiséra vznikl podle románu The Gun (Dělo) spisovatele . Dílo tohoto anglického romanopisce (1899–1966) se stalo mj. předlohou pro slavný film nebo pro seriál Hornblower.

Druhá občanská válka (The Second Civil War) 1997

Politika je jenom jiná forma sexu. Americká černá komedie o tom, co by se lehce mohlo stát.Politická satira Druhá občanská válka (1997) vznikla v produkci kabelového televizního kanálu HBO, který se v průběhu 90. let stal výrazným výrobcem nekonvenčních snímků, jež kromě zábavy poskytují i podněty k zamyšlení. Pregnantně nazvaný film líčí smyšlenou, ale ne tak nemožnou situaci. Guvernér státu Idaho se rozhodne čelit stále většímu přívalu přistěhovalců razantním způsobem – uzavře hranice státu. Když si americký prezident chce vynutit poslušnost silou, začne se schylovat k vnitřnímu ozbrojenému konfliktu. Snímek zdařile proplétá několik dějových rovin (přílet pakistánských sirotků, guvernérovo politické rozhodování komplikované vztahem k těhotné mexické milence, prezidentovy debaty se štábem poradců, snaha televizních novinářů zachytit převratné dějinné události ap.), přičemž nemilosrdnou optikou nahlíží politické klima nejstarší světové demokracie, které utváří umanutí blázni, neschopní panáci, vychytralí poradci a všehoschopný dav. Film tematicky připomíná souběžně vznikající snímek a také obsahuje výrazné odkazy ke klasickému dílu . Sešla se tu vybraná herecká společnost – (guvernér Farley), který za svůj výkon obdržel Cenu Emmy, (prezident), (novinářský veterán Calla), (prezidentův poradce Buchan), (guvernérova milenka Christina) a řada dalších známých tváří. Režisérem byl trochu překvapivě (nar. 1946), který získával zkušenosti u béčkového krále (ten ve filmu vytváří jednu z epizodních postav) a který je známý především komerčními tituly, jakými byly např. oba díly . Snímek byl u nás poprvé uveden v rámci informativní sekce MFF v Karlových Varech 1998.