Archivy blogu

Pásla kone na betóne (Pásla kone na betóne) 1982

Děj slovenského filmu se odehrává v zapadlé vesnici a líčí život činorodé matky a její dospívající dcery poznamenaný trpkými zkušenostmi s mužskou bezohledností. Zápletka vzdáleně připomíná debut : sedmnáctiletá Pavla (v podání ) – pocházející z dávné nemanželské známosti – otěhotní s nezodpovědným vojákem z Čech, který se musí ženit s jinou dívkou…

Hlavní výhra (Hlavní výhra) 1982

Komedie o tom, co způsobila jedna lež a touha po zbohatnutí… V rozdělené vile žijí čtyři rodiny. Nejpočetnější je Vondřichova, rodina člověka, který jen šetří. To pan Podhrázký utápí všechny své příjmy nakupováním novin, z nichž vystřihuje zajímavosti. Pan Strasík zase své příjmy topil v nakupování losů, na něž nikdy nic nevyhrál, takže se s ním jeho žena rozvedla, ale žijí dál ve společném bytě. Mladí manželé Koubovi mají také dost účelové manželství – on je instalatér a ona jako dispečerka OPBH ho posílá na úkoly, které jim nesou. Kouba chce jednou zamaskovat telefonní číslo své milenky, a tak řekne ženě, že je to číslo losu, který dostal od Strasíka (ten mu dá dávno prošlý los). Číslo však vyhraje 100 000 korun, a tak ve všech rodinách, s výjimkou Strasíka, který vítězný los vlastní a má jím podložený stůl, začne hon za výhrou, v němž se odhalují charakterové vlastnosti nájemníků…

Explózia (Explózia) 1982

Televízny film o deťoch, ktoré sa aktívne zapojili do Slovenského národného povstania. Televízna adaptácia rovnomennej prózy Ruda Mórica.

Děkuju, pane profesore (Děkuju, pane profesore) 1982

V rodině redaktora Bartoně dochází ke konfliktu otce a syna. Syn opouští vysokou školu na protest proti nehospodárné těžbě lesního dřeva. Otec nesouhlasí a řeší konflikt dokonce fackou. V retrospektivě se setkáváme s otcem před maturitou: v době rozorávání mezí napsal článek proti ničení remízků. Měl být vyloučen ze školy, ale nakonec to odnesl tím, že nedostal doporučení na vysokou školu. Za mladého otce bojoval češtinář Blahynka, který právě v době otcova konfliktu se synem zemřel. Po pohřbu profesora se otec se synem smiřuje – poznává v něm jaksi sebe samého před lety – a za toto poznání děkuje mrtvému profesorovi. Inscenace režiséra F. Filipa měla premiéru v roce 1982. Reprízy se dočkala až po sedmi letech, teprve po listopadu 1989.

Dítě z Manhattanu: Ďábel přichází (Eye of the Evil Dead) 1982

Egyptské prokletí řádí na území Manhattanu. Malá Susie Hackerová je spolu se svými rodiči v Egyptě, kde se její otec, slavný archeolog, zabývá průzkumem prastarých hrobek. Během prohledávání tajemného hrobu se profesorovi Hackerovi podaří zničit pečeť, která věznila starobylé Zlo. Profesor na čas oslepne a entita, která byla po mnoho věků uvězněna hluboko v poušti, vstoupí do jeho nevinné dcerky. Po návratu do New Yorku se konečně projeví pravá podstata prokletí a s děsivou pravidelností se začínají objevovat první krvavé vraždy.

Dve duše (Dve duše) 1982

Televízna dramatická kompozícia dvoch poviedok A. P. Čechova. Krehké príbehy dvoch bytostí, ktoré zúfalo hľadajú lásku a porozumenie v ľahostajnom svete plnom egoizmu a sebectva. V prvej poviedke je vykreslený citový svet študenta Voloďu, ktorý prechádza prvou veľkou životnou krízou. Druhá je zasa obrazom jednoduchej ženy, ktorá obetavosťou voči iným stráca vlastne samu seba.

Šéfe, to je věc! (Šéfe, to je věc!) 1982

Jeden z příběhů známého cyklu komedií o bandě podvodníčků – Pepanovi, Járovi a Marcele, která se neustále snaží všemožným a hlavně bezpracným způsobem rychle zbohatnout. Tentokrát šéf bandy Pepan vymyslí geniální plán s falešnou stodolarovou bankovkou, s prodejem kradených gobelínů, s okrádáním důvěřivců povětrnými ženštinami a další. Ovšem jako vždy je pronásleduje smůla, ze zisků není nic a všichni nakonec skončí v rukou zákona. Pro Pepana se tento zákon objeví v podobě rodiny dívky Anežky, kterou chtěl oklamat jako sňatkový podvodník…

Dievčatko z predmestia (Dievčatko z predmestia) 1982

Viedenská fraška o láske, žiarlivosti a intrigách. Mladý von Pischinger sa má oženiť s vdovou, pani von Hrachovina, no v poslednej chvíli sa plány menia, lebo nestály mladý muž vzplanie láskou k pôvabnej klobučníčke Tekle…

Dedičstvo (Dedičstvo) 1982

Peníze nepáchnou. A takový milion přímo voní… Bývalý seržant námořnictva, dnes tichý a bezvýznamný úředník na ministerstvu námořnictví pan Robert žije se staropanenskou sestrou a dcerou Corou . Tajně touží dostat se výš ve společenském žebříčku. Jedinou cestou je získat pro dceru ženicha se slibnou kariérou a též milionové dědictví po sestře. Ta však odkáže veškerý svůj majetek vnoučeti, které se musí do roka narodit. A tak pan Robert dohodí Coře svého šéfa, ambiciózního oficiála Leopolda . Ten se rovněž zajímá jen o peníze, které může sňatkem získat. Potíž je v tom, že ženy ho příliš nelákají a splnit tetinu podmínku je pro něj nadlidský úkol… Slovenský televizní film vznikl na motivy stejnojmenné povídky , který velmi přesvědčivě vykreslil odvrácenou tvář lidských charakterů. Kromě Rudolfa Hrušínského a Dany Medřické se na snímku podíleli i další čeští tvůrci, mj. jako autor hudby. Stejnou látku zpracoval v roce 2002 v České televizi režisér pod názvem .

Cukor (Cukor) 1982

Televízny film nakrútený podľa prózy Karola Horáka. Príbeh z oblasti južného Gemera odohrávajúci sa na jar roku 1945.Ide o príbeh niekoľkých dní z prvých povojnových mesiacov. Jednoduchá dedinská žena Matyla sa vyberie do sveta zaobstarať cukor pre svoju dcéru a pre dieťa, ktoré sa má ešte len narodiť. Film o matke, ktorý je výpoveďou o ľuďoch a epoche z pohľadu súčasnej strednej generácie.