Filmy žánru: Historický

The Tragedy of Macbeth (Macbeth) 2021

Lord Macbeth je přesvědčen trojicí čarodějnic, že je jeho osudem stát se příštím králem celého Skotska. Ambiciózní žena jej v tom podporuje a k naplnění proroctví zbývá jediné – zbavit se krále současného .

Chavela (Chavela Vargas) 2017

Keď vzala Chavela Vargas do ruky gitaru a spustila tradičné mexické rancheras, smutné piesne o osamelosti a nenaplnenej láske k ženám, ktoré dovtedy písali a interpretovali výlučne muži, publikum šalelo. Svojím drsným hlasom a jedinečným citom pre rytmus sa dokázala dotknúť srdca všetkých bez výnimky. V nohaviciach a červenom ponči, odeve opäť tradične určenom výlučne mužom, bola neprehliadnuteľná a nezameniteľná. V 60. rokoch si v Acapulcu potykala s najväčšími domácimi aj svetovými hviezdami šoubiznisu, umenia a politiky, ako boli napríklad Lana Turner a Frida Kahlo, z ktorých minimálne (ženská) časť skončila v jej spálni. Chavela Vargas bola neuveriteľne talentovaný nezastaviteľný živel a nikdy nedokázala žiť napoly. Po rokoch alkoholovej závislosti, počas ktorých postupne upadala do zabudnutia, ju vzkriesil Pedro Almodóvar, ktorý sa jej rozhodol usporiadať v Španielsku koncert. Stará dáma sa vrátila v plnej sile a uchvátila mládež, ktorá o nej v živote nepočula. Výnimočný dokument o nenapodobiteľnej osobnosti, ktorá nikdy nerobila kompromisy – v hudbe ani osobnom živote.

Marie Terezie III (Mária Terézia III) 2021

Pátý a poslední díl série výpravných historických filmů o věhlasné panovnici je situován do let 1760 až 1780. Marie Terezie nechápe, proč se její manžel, František Štěpán, neustále zabývá finančními problémy monarchie, když její prioritou je zajistit trvalý mír a prosperitu monarchie prostřednictvím sňatkové diplomacie. Oběma rodičům přitom dlouho uniká, jak složitým dospíváním prochází jejich prvorozený syn Josef, který se má stát následníkem habsburského trůnu. Kromě přiblížení života Marie Terezie a doby jejího panování nám série dává možnost stát se svědky trnité cesty Josefa II. od privilegovaného a zároveň svými rodiči opomíjeného dítěte přes obtížná léta spoluvlády s matkou, až po závěrečné smíření s odkazem otce i matky. Jeho první manželství s půvabnou Isabelou Parmskou skončí tragickým zklamáním. V době epidemie neštovic, při níž umírají i Josefovi sourozenci, musí císařovna se slzami v očích v sobě potlačit zoufalost matky a dokončit svůj záměr sjednocení evropských zemí. Přinutí Josefa k dalšímu sňatku, tentokrát s Marií Josefou Bavorskou, která se půvabu Isabely nevyrovná. Ve vyhrocené situaci se Josef se ostře vymezuje proti otci, jehož vnímá jako prostopášníka. Teprve po smrti Františka Štěpána a následném konfliktu s matkou si Josef uvědomí, jakou roli jeho otec skutečně v chodu říše hrál, a až po smrti matky pochopí, jak významný je pro budoucnost monarchie odkaz obou rodičů – a co naopak může udělat jenom on. V roli Josefa v tomto dílu exceluje , jehož výkon se jistě zapíše do paměti diváků stejně, jako skvělý výkon v roli Františka Štěpána a výjimečné ztvárnění role Marie Terezie .

Člověk ze železa (Człowiek z żelaza) 1981

Gdaňsk bouří a vzniká Solidarita. Volné pokračování filmu natočené uprostřed bouřlivých událostí…  jde přímo do centra událostí. Stávka v Gdaňských loděnicích a vznik nezávislých odborů Solidarita. Reportér Winkel má natočit reportáž o stávce dělníků v gdaňských loděnicích, zejména se má soustředit na vůdce stávkujících Macieka Tomczyka. Teprve postupně poznává, že je manipulován, aby Tomczyka kompromitoval. Přímo v centru Solidarity poznává, že jejich požadavky jsou oprávněné.

D’Artagnanův skutečný příběh (D’Artagnan and the Three Musketeers: The True Story) 2021

Kdo by neznal švarného mušketýra . Za legendárním hrdinou se však skrývá skutečný muž… Charles de Batz de Castelmore d’Artagnan, muž, jehož životní příběh byl mnohem zajímavější, než aby sloužil jako pouhá literární předloha. Během století sužovaného četnými konflikty se stal nepostradatelným mužem hodným důvěry samotného krále Ludvíka XIV. A jelikož jej dnes spíše neprávem vnímáme jen jako Dumasova hvězdného hrdinu, ponořilo se několik nadšených historiků do polozapomenutých archivních materiálů s cílem objevit a ukázat světu, kým byl čtvrtý mušketýr doopravdy.

Poslední souboj (The Last Duel) 2021

Příběh se odehrává ve Francii 14. století a je o posledním, oficiálním, Francií posvěceném duelu mezi dvěma muži. Jean de Carrouges a Jacques Le Gris jsou přátelé, ze kterých se stanou rivalové. Středobodem jejich pře je Marguerite , žena Carrougese. Tu Le Gris dle jejích slov napadne, ona ho veřejně obviní, jenže on tvrdí, že je nevinný. Carrouges začne bránit čest své ženy a výsledkem je duel s tím nejvyšším rizikem – smrtí. V případě prokázání nevinny Le Grise navíc Marguerite hrozí ještě upálení za živa.

Krvavé peníze: Nacistická ekonomika (Les nazis et l’argent : au coeur du IIIe Reich) 2020

Národně socialistické myšlenky něco stály. V průběhu celé historie nacismu byly středem zájmu právě peníze, průmyslová výroba a organizace hospodářství… Nacistický režim 12 let vyvíjel s pomocí racionalizace průmyslu, měnových machinací a posedlosti ideologií svůj vlastní hospodářský systém. Hitlerovský režim dělal vše možné proto, aby dokázal financovat válku a vyrábět zbraně. Ať to stojí, co to stojí. se dostal k moci 30. ledna 1933. 3. února sdělil důstojníkům generálního štábu své válečnické záměry. Už v knize Mein Kampf, kterou napsal ve vězení a v roce 1925 vydal, je jeho ústředním zájmem válka. Válka silných proti slabým. Válka árijců proti Židům. Pro nacisty nebyla válka otázkou volby, nýbrž otázkou života. K válčení je zapotřebí armády. Německo však mělo v roce 1933 pouze velmi malou armádu. Podle Versailleské smlouvy byly jeho pozemní síly početně omezené na 100 000 mužů. Nesmělo mít válečné letectvo a pouze velmi omezené loďstvo. Výzbroj a výstroj byla zastaralá. Při cvičeních musel Reichswehr používat atrapy tanků ze dřeva a plátna. Hitler velice rychle rozhodl, že znovu vybuduje armádu. K tomu potřeboval peníze. Německo, zničené léty hospodářských krizí, však peníze nemělo.

Rozluštění záhady Sakkáry (Příběh hieroglyfů ze Sakkáry) 2020

Starověký Egypt se spoustami tajemství si stále udržuje své kouzlo. Nekropole v Sakkáře se nachází zhruba 30 kilometrů od Káhiry a skrývá nejúchvatnější egyptský poklad: pyramidu faraona Pepi II. Málokdo o tom ví, protože je veřejnosti uzavřená, ale nachází se v ní nejrozsáhlejší sbírka textů ze všech v současné době známých pyramid Poprvé v posledních 90 letech otevře mezinárodní tým archeologů v Sakkáře tuto podivuhodnou hrobku a snaží se rozluštit její záhadu. Jak Egypťané stavěli pyramidy, jejichž zdi jsou pokryty hieroglyfy? Jaké příběhy vyprávějí? A jak se dá rozluštit tajemství textů, jež jsou staré více než čtyři tisíce let?

Tomiris (The Legend of Tomiris) 2019

Príbeh o živote veľkej kráľovnej stepí – legendárnej Tomiris. Bolo jej súdené stať sa mocnou bojovníčkou, prežiť smrť svojej rodiny, prekonať stratu blízkych ľudí, zvíťaziť nad nepriateľom – perzským kráľom Kýrom Veľkým, a zjednotiť kmene Skýtov a Sakov pod svojou mocou… Kráľ Spargapeithes zasiahne do vojny medzi klanmi Sakov a Massagetov. Svojou výrečnosťou aj mečom sa ich snaží zjednotiť, ale bezvýsledne. Vplyvní vodcovia Kavaz a Kurtun nechcú podporiť zjednotenie stepných kmeňov, pretože by nemohli presadzovať svoje vlastné záujmy. Kráľovi Spargapeitheovi sa narodí dcéra Tomiris. Jej matka Bopay zomiera pri pôrode a tak sa kráľ o svoju dcéru osobne stará, učí ju používať meč, jazdiť na koni a ovládať ďalšie nomádske zručnosti. Tomiris spoznáva útrapy kočovného a táborového života. Ľstiví vodcovia Kavaz a Kurtun uzavrú tajnú dohodu s nepriateľskými Chválazmi a zavraždia kráľa Spargapeithesa a jeho rodinu, pričom masaker prežije len mladá Tomiris. Uchýli sa do lesa a prisahá, že pomstí smrť svojho otca. Po niekoľkých rokoch pomstu vykoná, vráti sa do svojej vlasti, kde ju vyhlásia za kráľovnú a vydá sa za svojho spojenca, syna náčelníka susedného kmeňa. O niekoľko rokov neskôr perzský kráľ Kýros Veľký vyláka Tomirisinho manžela a jedného z jej synov do svojho domu, aby prediskutovali politické problémy medzi Achaimenovskou ríšou a Massagetmi. Kýros si chce v skutočnosti Massagetov podmaniť a urobiť z nich svojich vazalov. V svojom paláci Kýros zabije manžela Tomiris a jej syna. Peržania ponúknu Massagetom mierovú zmluvu v podobe sobáša Kýra s Tomiris. Kráľovná ponuku odmietne a varuje Kýra pred akýmkoľvek zasahovaním do vnútorných záležitostí jej krajiny. Kýros so svojím vojskom vyráža k rieke Syrdarja a v roku 530 pred n. l. vypukne legendárna vojna Peržanov a Massagetov, ktorým velí ich kráľovná, skvelá bojovníčka Tomiris.

Až na nás zapomenou (El olvido que seremos) 2020

Film natočený podle kultovního románu zachycuje život jeho otce Héctora Abada Gómeze, významného kolumbijského lékaře, univerzitního profesora a bojovníka za lidská práva v polarizovaném a násilím zmítaném Medellínu 70. a 80. let 20. století. Héctorův domov, kde se staral nejen o své děti, ale i o ty ze znevýhodněných vrstev, byl plný života a kreativity. Jeho výchova byla založena na toleranci a lásce. Nikdo nemohl tušit, že strašlivá rakovina připraví o život jednu z jeho milovaných dcer. Héctor, sžíraný hněvem a žalem, následně zasvětil svůj život sociálním a politickým kauzám té doby. Medellínská netolerantní společnost ho však pronásledovala tak dlouho, dokud nebyl navždy umlčen.