Filmy žánru: Drama

Útěk ze stínu (Útěk ze stínu) 1958

Vzorové psychologické drama líčí, s jakými obtížemi se rodí nové socialistické smýšlení. Režisér Jiří Sequens varuje před neuváženými sňatky do rodin poražené buržoazie, protože někdejší honorace odmítá přijmout člověka z jiné společenské vrstvy. Přesvědčí se o tom i hrdinové tohoto filmu. Bývalý majitel lékárny se totiž nechce smířit s tím, že jeho dcera si vzala pouhého technického kreslíře. Otcovy nenávistné intriky ovšem zaviní, že citlivá žena se pokusí o sebevraždu. Žlučovitého starce ztělesnil František Smolík, jenž dokázal polidštit i výsostně zápornou postavu.

Obrácená věž (Tagurpidi torn) 2022

Hrdiny tohoto znepokojivého thrilleru jsou děti, které tráví léto na ospalém venkově. Celé dny se bezcílně poflakují a lezou do opuštěné továrny. Desetiletý Kristjan a jeho kamarádi Ariel, Loore, Mia-Margot a Siim vzdorují všem nebezpečím a pravidlům, aby udrželi své tajné hřiště v bezpečí. Jednoho dne má místní hlídač nehodu a děti ho ve vlastním zájmu drží jako rukojmí. Toto rozhodnutí však navždy změní jejich životy a přátelé čelí chmurnému dilematu… Musí si odpovědět na otázku, co je správné a co ne?

Lou (Lou) 2022

Nevrlá samotářka si poklidně žije jenom se svým psem. Když ale za bouře sousedům někdo unese dcerku, pustí se do boje proti přírodním živlům i vlastní temné minulosti.

Athena (Athena) 2022

Tragická smrt kluka na sídlišti Athena vyvolá otevřenou válku, ve které se nejvíc angažují jeho starší bratři.

Parfumér (Der Parfumeur) 2022

Vyšetřovatelka chce získat zpátky čich i milence, a tak spojí síly s výrobcem parfémů, který při vývoji dokonalé vůně využívá smrtící metody.

Milovníci hudby (The Music Lovers) 1971

jako muž, rozervaný mezi vnitřními démony a hudebním géniem… Film Milovníci hudby představuje první ze série biografií hudebních velikánů (po Čajkovském následoval v roce 1974 film , věnovaný , volnou trilogii pak završil v roce 1975 snímek o Ferenci Lisztovi). Za líbezným názvem se ovšem skrývá typicky russellovský plnokrevný portrét rozervaného umělce, svádícího nekončící boj se svou veřejně nikdy nepřiznanou homosexualitou, před níž se utíká do manželství, předem odsouzeného k nezdaru. Flashbacky, reminiscence a noční můry, to vše vře v jednom kotli a vyprávění dodává řád Čajkovského geniální hudba, která v dlouhých pasážích bez dialogů navozuje dokonalou hudebně-obrazovou extázi. podává v roli Čajkovského jeden z nejlepších výkonů kariéry, stejně přesvědčivá je i coby jeho žena Nina.

A pak Barbara potkala Alana (Then Barbara Met Alan) 2022

Komička a zpěvák se potkají v kabaretu, zamilují se do sebe a rozjedou v Británii kampaň za práva postižených. Podle skutečného příběhu.

Jazzmanovo blues (A Jazzman’s Blues) 2022

V rodinném dramatu o zakázané lásce rozmotává klubko lží a tajemství, které se vršily 40 let, a na pozadí k tomu hraje jižanské blues.

Přirozené světlo (Natural Light) 2021

Druhá světová válka, okupovaný Sovětský svaz. István Semetka je jednoduchý maďarský farmář, který slouží jako desátník ve speciální průzkumnické jednotce partizánů. Na cestě do odlehlé dědiny jeho rota padá pod nepřátelskou palbou. Když je zabit velitel, Semetka musí překonat své obavy a převzít velení nad jednotkou, protože je uvězněný v chaosu, který nedokáže ovládat.

Blind War (Mang zhan) 2022