Filmy žánru: Drama

The Glorias (The Glorias) 2020

Biografický snímek, v hlavních rolích s a , sleduje životní cestu ikony feminismu – Glorie Steinem. Film založený na knize My Life on the Road“ (2015), memoárech, které sepsala sama , se věnuje důležitým životním etapám této ženy, od jejího pobytu v Indii, přes založení časopisu Ms. v New Yorku, její roli na vzestupu amerického hnutí za práva žen v 60. letech 20. století až po celonárodní konferenci žen z roku 1977. Společně se spisovatelkou a aktivistkou Glorií Steinem se však na její životní cestě setkáváme i s dalšími významnými ženami feministického hnutí – Bellou Abzug, Flo Kennedy nebo Dorothy Pitman Hughes.

Dlouhý podzimní den (Dlouhý podzimní den) 1971

Ráno, jako každé jiné. Na ulici rachotí tramvaje, dlažbu rozezněly kroky prvních chodců. Teď by měl zazvonit budík a dvaašedesátiletý Mrákota by pod peřinou vychutnával poslední okamžiky příjemného tepla. Ale budík nezvoní. Pravidelný ranní rytmus zakolísal na tom nezvyklém tichu a od té chvíle je všechno jiné? Televizní hra Jiřího Hubače Dlouhý podzimní den, která získala v roce 1971 na mezinárodním televizním festivalu v Praze v kategorii dramatických děl hlavní cenu – Zlatou Prahu a Cenu československých televizních diváků, je příběhem člověka, který se nechce smířit se skutečností, že by odchodem do důchodu skončil jeho aktivní život.

Střípky ženy (Pieces of a Woman) 2020

Po tragickém domácím porodu se musí vyrovnat s návalem emocí i velkým smutkem a najít cestu zpátky ke svému partnerovi i rodině.

Vyloučený (Azizler) 2021

Aziz se plácá v krizi středního věku a hledá únik před nudnou prací, otravnými přáteli a neurvalou rodinou. A přitom musí předstírat, že je všechno v pohodě.

Divoch (Savage) 2019

Film Divoch, inspirovaný skutečnými příběhy pouličních gangů na Novém Zélandu, které se odehrály v průběhu uplynulých 30 let, sleduje jednoho z jejich zakladatelů během tří klíčových okamžiků jeho života. Danny (Jake Ryan), rozpolcený mezi biologickými příbuznými a gangem, který považuje za skutečnou rodinu, musí učinit zásadní rozhodnutí.

Rémi sans famille (Rémi sans famille) 2018

Desaťročný Rémi bol ešte bábätko, keď ho jedného dňa našli samého pri kostole. Ujala sa ho dobrá žena, ktorá ho vychovala, no keď sa jeho adoptívna rodina dostala do problémov, otčim sa rozhodol, že ho odvedie do sirotinca. Cestou stretli pána Vitalisa, potulného muzikanta, ktorý malého Rémiho od jeho otčima kúpil. Spolu s Vitalisovym verným psom a nezbednou opičkou sa vydali na cestu Francúzskom, počas ktorej sa Rémi naučil písať a čítať, objavil svoj výnimočný spevácky talent, a spoznal radosti i strasti potulného života, ľudskú zlobu, ale i silu priateľstva a lásky. A jedného dňa i pravdu o svojom skutočnom pôvode…

Ten tajemný předmět touhy (Cet obscur objet du désir) 1977

Historie jedné nepomíjející lásky. Mathieu Faber se zamiluje do své služky, mladé Conchity. Ta jej však neustále odmítá, zatímco jeho vášeň se stupňuje. Conchita nakonec odejde ze služby, ale oba se náhodně potkávají v různých městech Evropy. Conchita Mathieua provokuje s jinými muži, což v něm jen upevňuje jeho touhu. Tato neústupnost, která vede až k násilí, je nakonec spojí nezlomným poutem.

Svatá Frances (Saint Frances) 2019

Na osamělou 34letou Bridget se konečně usměje štěstí, když potká skvělého muže a stane se chůvou šestileté Frances (v podání neodolatelné ). Život jí ale značně zkomplikuje neplánované těhotenství. Aby toho nebylo málo, nedaří se jí najít společnou řeč s malou Frances, ani čelit rostoucímu napětí mezi oběma matkami tvrdohlavé dívky. Na pozadí těchto bouřlivých osobních vztahů však nakonec naváže s Frances nečekaně silné pouto a stává se nedílnou součástí dívčiny rodiny.

Irina (Irina) 2018

Irina pracuje jako servírka na částečný úvazek, ale je propuštěna. Téhož nešťastného dne se její manžel stane obětí vážné nehody. Je z něj mrzák a nemůže vydělávat na živobytí. Aby se postarala o svého postiženého muže, dítě i o sebe, rozhodne se pro zdánlivě jednoduché řešení – chce se stát náhradní matkou. Záhy se ovšem ukáže, že je to nepopsatelně těžké. Jak může přijmout život, který v ní roste, když jej bude muset navždy opustit? Irina postupně zjišťuje, co to znamená milovat a odpustit. Režisérka říká, že tento ženský, nikoli feministický příběh je o znovuobjevování světa skrze přivedení nového života do něj.

Vlčí dům (La casa lobo) 2018

Jižní Chile. Mladá Marie je na útěku. Podařilo se jí uprchnout z německé sektářské kolonie a úkryt nachází ve zvláštním domě, obývaném dvěma prasátky. Toto nové přátelství všechny tři nadobro změní. Tak chilské režisérské duo rozehrává svůj klaustrofobický hororový film volně inspirovaný pohádkou O třech prasátkách. Prosakuje v něm na povrch ne až tak vzdálená, temná a potlačovaná kapitola chilské historie. Využívají přitom pro celovečerní film zcela ojedinělých animačních přístupů, jako je animace velkoplošných nástěnných maleb či lidských loutek v životní velikosti. Napětí a nejistotu umocňují četné proměny a rozklad čehokoliv, co se ve filmu objeví. Nadto jej autoři koncipují, jako by se odehrával v jediném dlouhém záběru. Zcela ojedinělým, experimentálním celovečerním filmem vyvolávají ducha skutečné a hrozivé Kolonie Dignidad (tedy Důstojnost“), kterou po desetiletí, pod ochrannou rukou Pinochetova režimu, řídil bývalý nacista Paul Schäfer. Ten je díky archivním materiálům ve filmu přítomný coby hlas vypravěče.