Film Stavba černobylského sarkofágu (Building Chernobyl’s Mega Tomb) 2017 online ke shlédnutí

Film Stavba černobylského sarkofágu (Building Chernobyl's Mega Tomb) 2017 online ke shlédnutí

Černobylská jaderná elektrárna vešla do dějin výbuchem jaderného reaktoru. Stalo se tak v dubnu 1986. Tehdejším specialistům se podařilo místo výbuchu zabezpečit provizorně. Třicet let po katastrofě se zdá, že nový sarkofág problém s radiací vyřeší na sto let… Katastrofální výbuch zničil dne 26. dubna 1986 střechu čtvrtého reaktoru v sovětské jaderné elektrárně Černobyl. Exploze byla 400krát silnější než výbuch atomové bomby svržené na Hirošimu, způsobila požáry, které se podařilo uhasit až za deset dní, a vypustila radioaktivní oblak na nic netušící Evropu. Špatně vybavení a prakticky nechránění dělníci následně riskovali životy ve snaze uzavřít doutnající reaktor uvnitř betonového sarkofágu. Ale narychlo postavený kryt měl životnost pouhých 30 let. Třicet států, včetně Velké Británie, Francie a USA, proto muselo spojit síly a dát dohromady 1,2 miliardy liber, aby bylo možné realizovat mezinárodní záchranný plán: postavit masivní, 25 tisíc tun těžký ocelový kryt, který zastaví unikající radiaci na dalších sto let. Dokument Stavba černobylského sarkofágu sleduje mezinárodní tým inženýrů a jejich napínavý závod s ubíhajícím časem.

Pokud Vám nefunguje nová zašifrovaná varianta prehrávače, zkuste starou nešifrovanou verzi kliknutím zde. Nešifrovaná varianta nebude fungovat v Google Chrome.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>