Filmy žánru: Dokumentární

Jáva, duše Indonésie (Java, The Heart of Indonesia) 2019

Objevování nádherných přírodních scenérií i prastarých chrámů nejlidnatějšího ostrova světa… Jáva, část indonéského souostroví, je svými 140 miliony obyvatel nejlidnatějším ostrovem na světě. Jakmile ale návštěvník opustí velká města, může obdivovat nádherné přírodní scenérie i prastaré chrámy. Páteř Jávy tvoří více než 40 sopek. Určují rytmus života na ostrově, který občas nabude tragického charakteru. Na Jávě se mluví více než 20 místními dialekty, nicméně téměř všichni obyvatelé znají jazyk Bahasa Indonesia“, díky němuž je možné spojit různá etnika s odlišnými tradicemi. Proto se vydejme na cestu, abychom poznali veškerou barvivost zdejší krajiny, pestrou směsici kultur a bohatství místních tradic.

George Michael Freedom Uncut (Freedom Uncut) 2022

Snímek George Michael Freedom Uncut se věnuje formativnímu období v životě a kariéře zesnulého držitele ceny Grammy, které přišlo po vydání jeho nejprodávanějšího alba Listen Without Prejudice Vol. 1”, a následný, nechvalně známý spor u soudu s jeho nahrávací společností. V této době došlo současně v jeho osobním životě k bolestné ztrátě – zemřela jeho první láska, Anselmo Feleppa. Dokument byl natočen před Michaelovým předčasným odchodem a je vyprávěn jím samotným, významně se tak podílel na tvorbě filmu, který je jeho závěrečným uměleckým odkazem. Film obsahuje Georgovy neuvěřitelné, a ještě neviděné, archivní a soukromé záběry, které divákům přinesou jeho pohled na dramatické období svého života a zároveň odhalí, jak se stal jedním z nejvlivnějších umělců všech dob. Vidíme, jak sám bojoval proti zajetým standardům ve smlouvách nahrávacích společností, čímž pomohl přepsat pravidla hudebního průmyslu. Také povídá o tom, proč vystoupil ze záře reflektorů a slávě se otočil zády. V celovečerním dokumentu vystoupí pět supermodelek z videoklipu  od oscarového režiséra , – , Christy Turlington, , a  – které se poprvé sešly, aby probraly své zkušenosti z ikonického videoklipu. Film obsahuje rozhovory s některými z nejslavnějších Michaelových přátel a hudebních legend včetně , , , , , , , , , a .

The Quest: Nepal (The Quest: Nepal) 2022

Sharkcano (Sharkcano) 2020

Retrograde (Retrograde) 2022

Betty Boopová, (z)malovaná kráska (Betty Boop For Ever) 2020

Už devadesát let svádí muže a inspiruje ženy, i když je jen kreslená… Z kreslených figurek klasického Hollywoodu 30. let patří Betty Boopová mezi ty u nás nejméně známé – rozhodně ji zastínily postavičky nebo třeba Pepek námořník. Ve své době si však získávala pozornost až skandální, neboť jí byla vyčítána erotická provokativnost, zvláště když se se zaujetím převlékala. Cenzura dokonce nutila producenta (kterým byl , bratr jejího autora ), aby ji umravnil, učinil cudnější, pořídil ji více zahalující odění. Sexuální vzrušivost Betty Boopové přitom nevycházela jen z jejího vzhledu, celkového tělesného obrysu, kdy ji charakterizoval obdélníkovitý obličej s očima chráněnýma dlouhými řasami, kdy byla obléknuta do minišateček, zpod nichž vykukují podvazky, ale plynula i z celkové stylizace příběhů a dění v nich. Filmy s ní se vyznačovaly hudebními (zpravidla jazzovými) vsuvkami, kdy Betty zpívala dětsky pisklavým hláskem. Stala se později obdivovaným prototypem sebevědomých ženských hrdinek, byla naivkou i svůdnicí, jež zápolila se šiky vtíravých nápadníků. Dávno před jí proud vzduchu nazdvihoval sukni, její hravý popěvek boop-oop-a-doop snad naznačoval ochotu pohlavně si zašpásovat. Mezi jejími groteskami vynikají i svérázné verze známých pohádek – např. o Popelce, Sněhurce nebo Červené Karkulce. A dávno poté, co odešla na věčnost“, jí poklonu vzdali autoři , která prolínala hrané pasáže s animovanými, kde se na okamžik zjeví jako velká hvězda časů dávno minulých. Dokumentární film o kreslené hvězdě si ale všímá i odkazu, který Betty zanechala dnešku, zejména v souvislosti se stále sílícím hnutím MeToo.

Epidemie, která otřásla světem (Outbreak: The Virus That Shook the World) 2021

Je to mimořádná a vrcholně zarážející událost dnešního světa. Vir, který pouze půl roku poté, co byl objeven, rozhodujícím způsobem ovlivnil život téměř ve všech státech světa: Nakazil už přes sedm milionů lidí, má na svědomí asi 400 000 úmrtí, prakticky umrtvil globální trhy, světovou ekonomiku uvrhl do krize a hrozí nám, že budeme muset radikálně změnit svůj dosavadní život. Investigativní filmový dokument líčí dramatickou historii šířící se pandemie, pátrá po jejím původu a cestě z čínského Wu-chanu až na práh obyvatel Spojeného království a dále.

René – Vězeň svobody (René – The Prisoner of Freedom) 2021

Jeden z nejznámějších českých kriminálníků je zpět. Nenapravitelný recidivista s blednoucím tetováním Fuck of people“ na krku s příchodem padesátky tak trochu dospívá a bilancuje. Postupně zjišťuje, že i jeho život je příliš krátký na to strávit ho za mřížemi. Od premiéry , oceněného Cenou Evropské filmové akademie za nejlepší dokument, se za každou cenu snaží vyhnout vězení. A pouští se do vztahů, které mají šanci vydržet i déle než pár týdnů. Jeho sžíravý postoj vůči systému mu však zůstává. Přesto se René proměňuje a je opět u toho. V prvním dokumentu z roku 2008 diváci sledovali Reného od jeho sedmnácti do sedmatřiceti let, nyní byl v hledáčku kamery dalších třináct, dohromady neuvěřitelných třicet tři roků.

JFK návrat: Za zrcadlem (JFK Revisited: Through the Looking Glass) 2021

Třicet let po svém filmu bere režisér diváky na cestu po nedávno odtajněných důkazech o atentátu na prezidenta – nejzávažnější americké záhadné vraždě dvacátého století. Stone předkládá společně s oscarovými vypravěči a a s vynikajícím týmem lékařských a balistických expertů, historiků a svědků přesvědčivé důkazy o tom, že v případě Kennedyho se z konspirační teorie“ stala konspirační skutečnost“.

Dio: Dreamers Never Die (Dio: Dreamers Never Die) 2022

Snímek o nezapomenutelné metalové ikoně  odhalí příběh tohoto legendárního hudebníka. Dio: Dreamers Never Die přesahuje standardní rockový dokument – oslavuje Diův silný hlas i jemné srdce. Zavede nás na zpěvákovu neuvěřitelnou cestu od doo-wop kapely z 50. let, k jeho raným rockovým počátkům v Elf a Ritchie Blackmores Rainbow, přes nástup v Black Sabbath za , až po období, kdy upevnil svůj status rockové hvězdy ve své vlastní kapele Dio. Film zároveň obsahuje dosud neviděné záběry a osobní fotografie z Diových archivů a také soukromé záběry s jeho nejbližšími, rodinou a přáteli, mezi nimi například Wendy Dio, , , , Vinny Appice, , , , a . Diváci tak nahlédnou zblízka do života jedné z nejmilovanějších rockových legend.