Filmy žánru: Životopisný

Konfucius (Confucius) 2015

Před 2500 lety se narodil muž, jehož myšlenky ovlivnily život miliardy lidí a uvažování celého národa. Tímto národem byla Čína a oním mužem byl mistr z rodu Kchung, největší filozof, na západě známý jako Konfucius…Před více než 2500 lety přišel jeden muž se způsobem myšlení, který dodnes výrazně ovlivňuje jeden z nejmocnějších a nejlidnatějších národů na Zemi. Jmenoval se Konfucius. Tento mudrc, filozof a učitel, který stejně jako Sokrates a Buddha žil v úžasném období evoluce lidské civilizace, patří k nejvýznamnějším osobnostem dějin. Dramatický snímek zkoumá život a dobu Konfucia a demystifikuje jeho myšlenky. Každý chce porozumět dnešní Číně a právě Konfucius nám to umožní. Jeho jméno dobře známe. Ale kým skutečně byl? Jaký byl jeho životní příběh a jak ovlivnil jeho životní filozofii? Co je středobodem jeho myšlení a proč ho celý čínský národ přijal za své?

Nejšťastnější den v životě Olliho Mäkiho (The Happiest Day in the Life of Olli Mäki) 2016

Léto 1962. Olli Mäki je velkou nadějí finského boxu a právě se chystá na životní zápas o titul mistra světa. Z poklidného venkova se dostává do víru velkoměsta, kde je vystaven tlaku médií, trenérů a sponzorů. Skromný Olli má na dosah všechnu slávu a bohatství a snaží se dělat to, co se od něj očekává. Je v tom ale jeden háček – Olli se totiž zamiloval do Raiji, dívky ze své rodné vesnice.

Pravdivý příběh herečky (The Brittany Murphy Story) 2014

Mladá herečka Brittany Murphyová zažila v Hollywoodu vzestupy i pády. Její smrt v roce 2009 však byla překvapením pro všechny. Dodnes se spekuluje o tom, co se vlastně stalo… začala hrát už v pubertě, když si ji vyhlédl jeden mladík při zkoušení divadelní hry. Brittany od té chvíle točila jednu reklamu za druhou, a proto brzy matku Sharon požádala, aby se přestěhovaly do Hollywodu. Sharon byla nejprve proti, ale pak na plán přistoupila. Začátky nebyly snadné, ale pak začala Brittany získávat jednu roli za druhou. Bohužel v té době onemocněla její matka rakovinou, což Brittany trochu rozptýlilo. Brittany v té době udržovala dobrý vztah s paparazzi, dokonce si myslela, že jsou to její kamarádi. Ale Simon, jeden z fotografů, se kterým se setkala na jednom večírku, ji později před paparazzi varoval. Simon se vryl Brittany do paměti. Brittany zažila v Hollywoodu úspěšná i velmi neúspěšná období. Dokonce měla vztah s Ashtonem Kutcherem, se kterým se do sebe zamilovali při natáčení filmu Líbánky, ale jejich vztah samozřejmě nevydržel. Brzy po rozchodu Brittany doma omdlela a odvezli ji do nemocnice, tehdy si uvědomila, že paparazzi nejsou její přátelé. U nemocnice ji zachránil Simon, onen fotograf z večírku. Brittany dál pokračovala v natáčení filmů, ale její matce se vrátila rakovina, takže kariéru vzdala a věnovala se jí. Novináři se v tom začali šťourat a taky začali Brittany pomlouvat, takže nakonec přišla o veškeré pracovní nabídky a žádný agent ji nechtěl. V té době začala Brittany radit se Simonem a nakonec se s ním zasnoubila. Sharon byla nejprve proti, ale pak si Simona také oblíbila. Jedna žena je obě ale jednoho dne v restauraci před Simonem varovala, prý má samé dluhy a podvádí. Pro Simona si pak dokonce přišla policie. Brittany se sice naštvala, ale pomohla mu z dluhů. Dvojice se nakonec vzala, o čemž se opět dozvěděli i novináři. Simon se pak rozhodl pomoct Brittany opět nastartovat její kariéru, ale moc se jim nedařilo. Brittany byla na antidepresivech a měla neskutečný strach z toho, co o ní novináři opět napíšou. Brittany nemohla sehnat práci, takže se rozhodla přestěhovat se do New Yorku a zkusit Broadway. Než se ale stihli se Simonem a Sharon odstěhovat, Brittany onemocněla a odmítala jít do nemocnice, protože se bála toho, co by o tom psaly noviny. Brittany nakonec doma zemřela, podle koronera šlo o kombinaci zápalu plic, chronické anémie a předávkování prášků na bolesti a předepsaných antibiotik. Simon zemřel o pět měsíců později v té samé ložnici, také na zápal plic – dodnes se spekuluje o tom, že je oba někdo otrávil. U Brittany se také spekulovalo o tom, že se předávkovala drogami. Simon po její smrti prohlásil, že jeho ženu zabil Hollywood.

Poslední rodina (The Last Family) 2016

Vynikající Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik a Aleksandra Konieczna v epickém, ale zároveň intimním a každodenním portrétu jedné rodiny v Polsku v rozmezí 30 let, s patřičnými kulturními odkazy, které identifikují danou dobu. Příběh se začíná odehrávat ve Varšavě roku 1977, kdy se Tomek, dospělý syn slavného malíře Zdzisława Beksińského, stěhuje z do vlastního bytu. S ohledem na jeho přinejmenším zvláštní povahu, ústící do několikerých pokusů o sebevraždu, Tomkova matka žije v permanentním strachu o něj, zatímco Zdzisław se plně věnuje malířskému umění. Posléze Tomek začíná pracovat v polském rádiu a Zdzisław dokumentuje život rodiny na domácí kameru. Když už se zdá, že nejhorší chvíle má rodina za sebou, začnou se teprve dít věci.

Zakladatel (The Founder) 2016

Skutečný příběh muže, který byl ztělesněním amerického snu a vybudoval nejznámější síť rychlého občerstvení na světě. V roce 1954 dostal Ray Kroc objednávku na 6 mixérů na výrobu oblíbených mléčných šejků od bratrů McDonaldových, kteří provozovali malou restauraci s hamburgery v jižní Kalifornii. Toto neobvykle velké množství ho okamžitě zaujalo a rozhodl se, že dodávku vyřídí osobně. Od tohoto momentu se začala psát historie obrovského impéria McDonald, do kterého dnes patří neuvěřitelných 35.000 poboček po celém světě.

Skrytá čísla (Hidden Figures) 2016

Během závodu mezi Spojenými státy a Ruskem o to, kdo dřív vyšle člověka do vesmíru, NASA objevila nevyužitý talent ve skupince afroamerických matematiček, které sloužily jako mozek v jedné z největších operací v historii USA. V příběhu, jenž je založen na neuvěřitelných skutečných událostech, sledujeme tři ženy, které nesly označení lidské počítače, jak se rychle vyšplhaly do řad NASA mezi velké myslitele, kteří byli pověřeni výpočtem důležitého vypuštění astronauta Johna Glenna na oběžnou dráhu a zajištěním jeho bezpečného návratu. Dorothy Vaughn , Mary Jackson  a Katherine Johnson se střetly s názory na jejich pohlaví, rasu a s pochybami o jejich profesionalitě. Ovšem jejich genialita a touha snít ve velkém, až za hranice věcí, dosud nedosažených lidskou rasou, je napevno zapsala do americké historie jako skutečné hrdinky.

Loving (Loving) 2016

Film sleduje námluvy a manželství Mildred Jeterové , ženy afroamerického původu pocházející částečně i z kmene domorodých Američanů - Rappahannock, a bílého muže Richarda Lovinga . V roce 1958 jsou zatčeni a posláni do vězení ve Virginii, protože jejich manželství porušuje rasové zákony. Po vyhoštění do Washingtonu žalují stát Virginii v sérii řízení vedoucí k jednomyslnému rozhodnutí Nejvyššího soudu v případu Loving vs. Virginia.

Jeder stirbt für sich allein (Alone in Berlin) 2016

Červen 1940 v Berlíně. Nacistická propaganda oslavuje vítězství nad Francií, zatímco v bytě  manželů Anny a Oty Quangelových v Prenzlauer Berg panuje hluboký zármutek. Jejich syn padl na frontě. Oba manželé dlouho věřili vůdci a věrně jej následovali. Nyní však poznávají v jeho slibech lži a podvody. Oba začínají psát pohlednice na znamení odporu, ke kterému chtějí vyburcovat ostatní: zastavte válečnou mašinerii! S nasazením života roznášejí pohlednice dům od domu. Záhy se jim dostáva na stopu SS a gestapo. A také pro vlastní sousedy se stávají nebezpečím… Poslední román (1893-1947), napsaný na podzim roku 1946 za čtyři týdny horečné práce, je autentickým svědectvím každodenního života v Berlíně během nacistické éry.

Greater (Greater) 2016

Bleed for This (Bleed for This) 2016