Filmy žánru: Drama

Život bez lásky (To Whom It May Concern) 2015

Osamělá a velice citlivá Anna se cítí sama a myslí na sebevraždu. Když do jejího života vstoupí láska, zdá se, že se všechno v dobré obrátí…Anna je dospělá mladá žena, která se cítí velmi osamělá. Nemá přítele, většinou stráví noc v autě na parkovišti se svým šéfem, nebo nějakou dívkou, kterou náhodně potká v nějakém nočním klubu. Užívá léky na depresi a občas je proloží kokainem. Ze sousedního bytu neustále slyší vzdechy. Potom vídá Sama, jak odchází z bytu a krátce po něm přichází jiný muž. Jeho přítelkyně má milence. Jednou sousedka Samovi už neotevře, a tak mu Anna nabídne nocleh na gauči. Anna se má za pár dnů vystěhovat a tak do té doby může Sam zůstat u ní. Citově nevyrovnaná Anna se pokusí Sama svést. Ten ještě se ještě nevyrovnal s rozchodem s přítelkyní a Annu odmítne. Anna si udělá náladu bílým práškem a vyrazí do klubu. Stane se svědkem násilného vynucení sexu. Muž zatáhne přítelkyni na záchodky a svoji silou ženu přemůže. Anna musí zakročit, zřejmě jí v paměti vytane nepříjemná vzpomínka na vlastní zážitek…

Modrý den (Modrý den) 1994

Příběh mladé ženy se odehrává na sklonku války v jednom bytě po židovské majitelce , která byla nucena odjet do koncentračního tábora. Mladá žena čeká na svého milence, vysokého německého důstojníka, který jí slíbil, že se o ni postará a odveze ji s sebou. Přichází nabídka k záchraně, ale je to jen snaha vylákat z ní šperky, které jí měla do úschovy svěřit židovská majitelka bytu. Žena nakonec pochopí celou mravní propast, i bezvýchodnost situace, ve které se ocitla… Významný český spisovatel zpracovával ve své tvorbě své celoživotní, hluboce prožité téma – holocaust. V povídce Modrý den se tentokrát nevěnuje těm, kdo trpěli v lágrech, ale těm, kdo na zločinech proti lidskosti profitovali. Televizní adaptace z roku 1994 je dílem režisérky .

Veronika (Veronika) 1985

Po biografickém Horoucím srdci z roku 1962 je Veronika již druhým filmem režiséra Otakara Vávry, jenž čerpá námětově ze života největší české spisovatelky 19. století Boženy Němcové. Proti předchozímu filmu, zachycujícímu poměrně široký obraz české vlastenecké společnosti v letech 1851-1856, je záběr Veroniky, natočené podle stejnojmenné novely Miloše V. Kratochvíla, podstatně užší a časově jej vymezuje období pouhých několika měsíců zimy 1854 a jara 1855. Jde tedy o epizodu ze života spisovatelky, literárni historií málo připomínanou, jejíž tragickou hrdinkou je mladá dívka Viktorie Paulová, vystupující ve filmu pod smyšleným jménem Veronika PavIitová. Tato vlastenka se stala nedobrovolnou konfidentkou rakouské policie a svou bezděčnou zradu Němcové a jejích přátel zaplatila životem. Na okraji v podstatě psychologického příběhu jejího utrpení zachytili autoři životní situaci Boženy Němcově v období, kdy začala psát Babičku, zejména pak její nenaplněnou lásku k mediku Hanuši Jurenkovi.

Přetvářka (Pretenders) 2018

Ve snímku Přetvářka z dílny začne život připomínat bojová umění poté, co student filmové školy posedlý francouzskou novou vlnou najde svou múzu v tajemné a svůdné herečce Catherine. Tarry i jeho nejlepší kamarád Phil okamžitě propadnou jejímu kouzlu. Brzy si však uvědomí, že čím více času tráví po boku této nádherné ženy, tím se zdá tajemnější. Po letech plných sexu, zrady a napáchaných škod se trojice ocitne v nebezpečné situaci, kdy je jeden z nich nucen bojovat o holý život.

Loulou (Loulou) 1980

Loulou je přezdívka hlavního hrdiny (G. Depardieu), který se právě vrátil z vězení. Mladá žena z finančně dobře zajištěné rodiny se na diskotéce pohádá se svým mužem a seznámí se tam s Loulou, ke kterému se později nastěhuje. Plně se mu přizpůsobí, páchají spolu různé podvody a nakonec s ním otěhotní. Doufá, že ho narození dítěte změní, ale když zjistí, že to není možné, nechá si dítě vzít. Loulou pije účastní se hospodských rvaček, přesto ho neopustí a žije s ním dál.

Na úpatí sopky (Auf dem Vulkan) 2007

Bude zahraniční stáž geologa koncem nebo záchranou jeho manželství?Manželství Moritze a Evy je v krizi. Za vše může nedávná traumatizující událost, kterou Moritz vytěsnil ze své mysli a odmítá přiznat, že se kdy stala. Po další manželské hádce Moritz, který je geologický specialista, odjíždí bez Evy na pracovní stáž na ostrov Tenerife. Tam potkává sličnou a vnímavou svobodnou matku Sophii, která pracuje v penzionu, kde je Moritz ubytovaný. Postupem času se Moritz se Sophií sbližují. Současně začnou vlivem různých podnětů na povrch vyplouvat střípky minulosti, před kterou se Moritz snažil utéct. Eva, která nemá o jeho vztahu se Sophií ponětí, náhle přijíždí na nečekanou návštěvu. Hlavní roli v psychologicky laděném snímku o milenecké, manželské i rodičovské lásce ztvárnil charismatický německý herec Sebastian Koch známý např. rolí bonvivánského umělce z oscarového filmu Životy těch druhých.

Zmluva s diablom (Zmluva s diablom) 1967

Mezi komediální nadsázkou a vážným kritickým pohledem na morální upjatost se vyznačuje slovenský snímek Zmluva s diablom. Vypráví totiž o nesnázích, v nichž se ocitla pětice dívek podezřelých, že se slavnostně zavázaly ztratit panenství ještě před maturitou. Pohoršeno je nejen vedení střední školy, zjevně považující takové chování za neslučitelné se socialistickou morálkou. Nikoho nezajímá, jak je to s prohřeškem doopravdy – a osočená děvčata se navzdory všem rozhodnou, že se budou chovat opravdu vyzývavě. Snímek tak dokládá choutky bývalého režimu sledovat i nejintimnější stránky lidského života.

Špinavý kšefty (Thick as Thieves) 1998

Král chicagského podstvětí pošle svého nejlepšího muže Mackina, aby vypomohl svému detroitskému kolegovi Pointymu. Mackin je tichý a uznávaný profík, který svou práci odvádí s důsledností a čistými rukami. Vždy se pak vrací do svého tichého bytu, ke svým jazzovým deskám a nemocnému psovi. Naproti tomu Pointy nesnese vedle sebe konkurenci a rád si žije na vysoké noze. Proto se po akci pokusí Mackina zabít, což mu ale nevyjde. Začíná chladnokrevný boj, který ani na jedné straně nemá slitování.

What Did Jack Do? (What Did Jack Do?) 2020

Detektiv vyslýchá opičáka podezřelého z vraždy.

Nyitva (Nyitva) 2018

Párik po tridsiatke sa rozhodne zachrániť svoj láskyplný ale sexuálne neuspokojivý vzťah tým, že ho jednoducho otvorí. Dúfajú, že uniknú zdanlivo nevyhnutným podvodom a zradám, ktorými sa všetci okolo nich stretávajú. Toto sa však ukazuje byť oveľa zložitejšie a bolestivejšie než si to predstavovali: nie sú pripravení ani na fyzické ani na emocionálne následky nových príležitostí. Film sa snaží zobraziť výzvy vo vzťahoch v 21. storočí a sexualitu zo silno ženského pohľadu, zaoberá sa rodovými rolami a falošnými očakávaniami, so zvláštnym humorom a čestnosťou.