Film Kryštof Kolumbus a jeho mapy (Monde selon Christophe Colomb, Le) 2012 online ke shlédnutí

Film Kryštof Kolumbus a jeho mapy (Monde selon Christophe Colomb, Le) 2012 online ke shlédnutí

Před svými objevnými cestami vyniknul jako kreslič.Rodák z italského Janova Kryštof Kolumbus (1451–1506). Mořeplavec, kolonista, dobrodruh. Zemřel ve Španělsku, aniž pochopil, že objevil Nový svět, namísto své vysněné Indie. Běh starého známého života se přitom změnil jednou provždy.V letech 1492–93 objevil Bahamy, Kubu a ostrov Hispaniola.Na druhé výpravě 1493–96 objevil Guadeloupe, Portoriko a Jamajku prozkoumal Kubu založil Hispaniolu, první evropské město v Americe.Na třetí výpravě (1498–1500) objevil Trinidad a jihoamerickou pevninu v místech dnešní Venezuely. Do Španělska se vrátil v řetězech.Na čtvrté a poslední výpravě prozkoumal středoamerické pobřeží. Doma zatrpknul, umřel opuštěný v pětapadesáti letech.Kolumbovu první historickou cestu umožnily zeměpisné omyly. Velký zeměpisec Ptolemaios působící ve druhém století našeho letopočtu propočítal šíři euroasijské pevniny tak, že se rovná 180° zeměpisné délky nebo polovině rozlohy světa. Avšak jeden dřívější autor, Marinos z Tyru, ji stanovil na 225°. Toto číslo vyhovovalo Kolumbovi mnohem lépe, protože tak při cestě kolem světa na západ snižovalo vzdálenost mezi Evropou a východním okrajem Asie pouze na 135°. Kolumbus potom toto číslo ještě dál snížil o 28° na objevy Marka Pola, o 30° připadající na předpokládanou vzdálenost mezi Čínou a Japonskem, o 9° při vyplutí z Kanárských ostrovů a navíc o dalších zhruba 8° podle vůle osudu. Takže zbývalo pouhých 60° zeměpisné délky mezi Kanárskými ostrovy a Japonskem (skutečné číslo je téměř 200°).Kolumbus se dopustil ještě dalšího omylu v odhadu tím, že spočítal velikost jednoho stupně v zeměpisné šířce, na níž chtěl plout pře Atlantik, na pouhých 40 námořních mil. Díky tomu mohl tvrdit, že vzdálenost mezi Kanárskými ostrovy a Japonskem je 2400 mil (3860 km), i když ve skutečnosti činí 10 600 mil (17 055 km). Kdyby Kolumbus nepředložil tyto vratké a chybné propočty, nikdy by byl nevyplul. A kdyby obě Ameriky neexistovaly, plavil by se se svými muži Atlantským oceánem a už nikdy by o nich nikdo neuslyšel.

Pokud Vám nefunguje nová zašifrovaná varianta prehrávače, zkuste starou nešifrovanou verzi kliknutím zde. Nešifrovaná varianta nebude fungovat v Google Chrome.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>