Filmy žánru: Dokumentární

Návrat lvů (Return of the Lion) 2017

Do národního parku Akagera se mají vrátit lvi, pro které však není adaptace snadná. Musejí začít bez ničeho ve zcela novém teritoriu.

Guatemala, srdce mayského světa (Guatemala, au coeur du monde maya) 2014

Poutavé památky a nádherné přírodní scenérie ve Střední Americe.Na území Guatemaly žije přes čtrnáct milionů obyvatel. Velkou většinu z nich tvoří přímí potomci Mayů. Zachovali si svůj jazyk, zvyky i způsob odívání. Guatemalu nalezneme na středoamerické šíji, jižně od Mexika. Země má rozhodně co nabídnout. Archeologická naleziště, prastaré vesnice, přírodní scenérie i památky na dobývání území Španěly. Klima je tam tropické, největší část území tvoří nedotčená divočina. Barevná koloniální města nám zase připomínají, že španělský dobyvatel Pedro de Alvarado si v letech 1523–1527 brutálně podmanil mayské obyvatelstvo. V Guatemale lze objevit zcela mimořádná místa, jakým je například Atitlán, jedno z nejkrásnějších jezer na světě. Guatemala je země, která láká k výpravě za dobrodružstvím.

Marie Terezie, Její Veličenstvo a matka (Universum History: Maria Theresia – Majestät und Mutter) 2017

Byla rakouskou šlechtičnou, reformátorkou, bravurní diplomatkou a nejvýznamnější panovnicí českých zemí. Jen málokdo ji však skutečně znal. Historické dokudrama natočené ve spolupráci veřejnoprávních stanic ORF, ARTE, ZDF a České televize odhaluje soukromou tvář osvícené panovnice, jež si už za života vysloužila přezdívku matka Evropy. Premiérou dokumentu připomínáme 300. výročí narození jedné z nejvýraznějších postav evropských dějin.Marie Terezie z rodu Habsburků, manželka císaře Františka Štěpána I. Lotrinského, se narodila 13. května roku 1717 ve Vídni. Porodila 16 dětí a na několika evropských trůnech (na českém v letech 1743–1780) seděla čtyřicet let. Díky objevení soukromé korespondence s její dvorní dámou Sophií Enzenbergovou máme unikátní možnost nahlédnout do zákulisí vídeňského dvora. Marii Terezii poznáme jako milující ženu a matku. Její dopisy doslova přetékají city, zejména při zmínkách o dětech a manželovi. Renomovaní historici nás srozumitelně provedou evropským děním v 18. století, dozvíme se o válkách s Pruskem a nahlédneme pod pokličku komplikovaných vztahů s Francií. Marie Terezie byla jediná žena své doby, která dokázala zvládnout tři role najednou: úlohu absolutistické panovnice, matky šestnácti dětí a milující manželky. Zemřela opuštěná 29. listopadu roku 1780, tedy ještě před vypuknutím francouzské revoluce. Zůstala tak ušetřena stětí své dcery Marie Antoinetty, manželky francouzského krále Ludvíka XVI., ostřím gilotiny.

Okupace mysli aneb Mediální válka o americké veřejné mínění (The Occupation of the American Mind: Israel’s public relations war in the United States) 2016

Nekonečný izraelsko-palestinský konflikt na pozadí oboustranné mediální manipulace. Tentokrát z pozice palestinské propagandy v zámoří.Blízkovýchodní konflikt mezi Izraelci a Palestinci bývá někdy označován za problém, který se sám vzpírá svému řešení. Trvá už od roku 1948, takže příští jaro oslaví už 70 let svého trvání. A tento film demonstruje názorně jeho komplikovanost. Postoje izraelského státu jsou u nás, na rozdíl od palestinských, poměrně dobře známé. Tentokrát, i přes výhrady k uvedeným faktům a jednostrannému propagandistickému ladění i vyznění, poskytujeme prostor i straně palestinské.

Exil očima dětí (This is Exile – Diaries of Child Refugees) 2015

Život v libanonském utečeneckém táboře z pohledu syrských dětí.Stovky smutných osudů. Stovky párů smutných očí. Ale také neobyčejná schopnost regenerace a smysl pro humor. Dokumentaristé sledovali několik dětí z utečeneckých táborů po dobu jednoho roku. Seznámíme se s ochrnutou dívkou, jež dostala šanci se léčit ve Švýcarsku, ale i s teenagerem, který ví, že i při své vysoké inteligenci nikdy za stávajících podmínek vzdělání nedosáhne. Asi nejsilnějším dojmem působí příběh malého chlapce, na němž opakované zážitky z bombardování a neustálý útěk před nebezpečím zanechaly hluboké následky. Přesto tyto děti neztratily schopnost hrát si a smát se.

Odhalení vesmíru (Nova: Invisible Universe Revealed) 2015

Před pětadvaceti lety odstartovala NASA jeden z nejambicióznějších astronomických projektů, kosmický teleskop Hubble. Když poslal na Zemi první snímky, zdálo se, že celá myšlenka skončí debaklem neuvěřitelných rozměrů. Ale odvážná mise pěti astronautů vrátila Hubble na špičku vědeckých výzkumných prostředků.

Zvířata roku 2017 (Animals Of The Year 2017) 2017

Uvidíte nejnovější záběry, mapy a statistiky o našich oblíbených zvířatech a dozvíte se, co dělají v roce 2017.

Svět masožravců (Planet Carnivore) 2017

Žraloci lidožraví, medvědi lední, lvi i medvědi hnědí bojují se svými rivaly i přírodou, aby si udrželi pozici na vrcholu potravního řetězce.

Boj o smečku (Battle for the Pride) 2017

Botswana je domovem největších lvích samců na světě, ovšem dospělého věku se v průměru dožije jen jeden z osmi lvů.

Podmořské poklady Ameriky (Sea of Hope: America’s Underwater Treasures) 2017

Oceánoložka , fotograf Brian Skerry a spisovatel Max Kennedy se snaží ochránit přirozené podmořské prostředí.