Filmy žánru: Dokumentární

Kripl kemp: Revoluce na kolečkách (Crip Camp) 2020

Průlomový letní tábor vyburcuje skupinu teenagerů s handicapem, aby vytvořili hnutí. Vydláždí tak novou cestu k větší rovnosti.

Zvířecí stavitelé (Les animaux bâtisseurs) 2019

Tak jako lidé, i zvířata mají schopnost budovat své vlastní domovy. Bobří hráz, hnízdo lemčíka velkého, mraveniště nebo hnízdo šimpanze – to jsou důmyslná obydlí, která své tvořitele stojí značnou energii… Izolace, neomezená schopnost přizpůsobení klimatickým podmínkám, bezpečný přístup, nebo dokonce zkrášlování interiérů. Lidé nejsou jediní, kdo má skvělý smysl pro architekturu. Někteří zvířecí stavitelé je dokonce překonají. Tento přírodovědný snímek se zaměřuje na čtyři příběhy zvířecích stavitelů a odhaluje neuvěřitelná architektonická tajemství jejich světa. Zblízka zkoumá jedinečného stavitelského génia každého druhu: bobrův smysl pro hydrauliku v mokřadech amerického Wyomingu, schopnost šimpanze stavět si na noc hnízda v džunglích africké Tanzanie nebo kolektivního génia mravenců lesních. Ponořte se přímo do nitra těchto staveb a odhalte tisíce let staré instinkty, které se staly klíčem k přežití každého z těchto jedinečných druhů. Jednoduše řečeno: nenechte si ujít tuto cennou lekci architektury.

Černý trh s léky (Trafic de médicaments) 2017

Nelegální obchod s léky na internetu je velmi rychle se rozrůstající byznys. Bohužel má už i své první oběti. Jak se proti němu dá bojovat? Napínavý a šokující snímek Černý trh s léky zachycuje mezinárodní vyšetřování, které nás zavede přímo do centra nezákonného obchodu každoročně zodpovědného za smrt více než 700 tisíc lidí. Strhující investigativní reportáž proniká do spletitého, ale extrémně lukrativního oboru na světových trzích od Indie přes Francii a Belgii až po Spojené státy americké. Její autoři se v utajení setkávají se zákazníky i oběťmi, odhalují nečekaný rozsah celého problému, odkrývají nesmírný vliv kriminálních sítí, lokalizují výrobce a objevují distribuční kanály. K získání exkluzivních informací přitom používají pečlivě ukryté speciální kamery. Černý trh s léky je nejen dokumentem, který světu otevírá oči, ale také zoufalým voláním o pomoc.

Šíření koronaviru v České Republice (Šíření koronaviru v České Republice) 2020

Život v plné rychlosti: Příběh Juana Manuela Fangia (Fangio: El hombre que domaba las máquinas) 2020

Juan Manuel Fangio byl králem Formule 1 a na začátku 50. let pětkrát vyhrál titul mistra světa – a to v době, kdy se nepoužívalo žádné ochranné vybavení.

ZZ Top: That Little Ol‘ Band from Texas (ZZ Top: That Little Ol‘ Band from Texas) 2019

Svět podle termitů (Svět podle termitů) 2017

Čeští odborníci odhalují překvapivá fakta ze života exotických termitů.Termiti, starobylá skupina hmyzu, nejsou jen obávanými škůdci. Jejich význam je daleko větší a dnes už víme, že svou činností do značné míry ovlivňují podobu celého našeho světa. Pro mnohé bude možná překvapením, že mezi vědci, kteří zkoumají život exotických termitů, hrají důležitou roli i naši odborníci. Diváci mohou sledovat výzkum docenta Jana Šobotníka z České zemědělské univerzity v Praze a jeho kolegů. Navštívíme s nimi pralesy Jižní Ameriky a Afriky i laboratorní pracoviště. Před několika lety vzbudili tito odborníci celosvětový ohlas svým objevem takzvaných vybuchujících termitů“ a během našeho natáčení zaznamenali u termitů nejrychlejší pohyb ze všech pozemních živočichů. Seznámíme se s podivuhodným společenským systémem termitů, poznáme, jak se brání před nepřáteli, a zjistíme, že právě tento nenápadný hmyz jako první na Zemi objevil zemědělství. Dozvíme se ale i o tom, jak rozkládají mrtvou organickou hmotu a umožňují její návrat do přírodního koloběhu. Mají proto zásadní úlohu ve fungování celého globálního ekosystému. Řečeno slovy docenta Šobotníka: Náš svět by bez termitů vypadal úplně jinak.“

Revoluce v myšlení – altruismus (Vers un monde altruiste?) 2016

Změníme naše chování, abychom přežili? Nebo setrváme ve světě, kterému vládne univerzální egoismus? Příběh bývalého burzovního obchodníka.Bylo mu třicet, neměl žádné děti, žádné dluhy, ani žádné filantropické cíle. Prahnul po penězích, podobně jako alkoholik prahne po dalším drinku. Byl závislý. Připomíná vám to něco? Když ve dvaadvaceti letech poprvé vstoupil na burzovní parket a uviděl ty velké zářící obrazovky, připadalo mu, že obchodníci hrají nějakou hru. Pokud vyhrají, získají to, po čem toužil i on ze všeho nejvíc – bohatství. Osm let žil hrdina našeho dokumentu Sam Polk jako vlk z Wall Street. Peníze a moc. Opravdu jsou tím největším snem nás všech? Něco se ale změnilo během krize v roce 2008. Do té doby veškerou svou pozornost věnoval lidem, kteří byli nade mnou a měli víc než já. Tehdy měl poprvé pocit, jako by stál na okraji budovy a viděl celý svět pod sebou. Uvědomil si, že žil hrozně sobecký život. V tom okamžiku pochopil, že má vůči ostatním lidem jistou povinnost, kterou celý svůj život ignoroval, a rozhodl se, že udělá svět lepším.

24 hodin pražského metra (24 hodin pražského metra) 2018

Nahlédnutí do každodenního provozu i údržby dopravního systému, včetně přiblížení dění v místech, která běžní cestující nikdy nespatří. Natočeno ke 45. výročí uvedení do provozu… V květnu 1974 se splnily sny mnoha generací pražských dopraváků a podzemím se rozjely vlaky pražského metra. Po 45 letech si veřejnou dopravu v Praze bez metra nedokážeme představit. V současné době Pražané mohou využívat ke svým cestám tři linky – A, B a C, jejichž délka přesahuje 60 kilometrů. Běžný provoz všichni cestující dobře znají, ale co se děje na místech, která jsou běžným pasažérům nepřístupná? Je v noci v metru klid, nebo pořádný cvrkot? Pohled pod pokličku pražského metra nabízí následující dokument.

Lovci virů (National Geographic Special: Virus Hunters) 2008

Viry – na jedné straně hrozba, na straně druhé zásadní role v lidském vývoji a formování. Lovci virů představí nový překvapivý pohled na přítomnost virů. Náš příběh začíná hledáním nových kmenů. Viry, na jedné straně hrozba pro lidstvo, na straně druhé opak. Viry hrají zásadní roli v lidském vývoji a formování, dokonce nás i vytvářejí. Jak se všechno tohle mohlo stát? Odpovědi jsou zamčené někde hluboko uvnitř našeho těla.